Більші по обсязі переміщення населення спостерігалися в роки війни й у перші післявоєнні роки. Так, в 1941-1942гг із районів, яким загрожувала окупація, було евакуйовано 25 млн. чіл.
В 1968-1969гг перемінили постійне місце проживання 13,9 млн. чіл, причому 72% мігрантів були в працездатному віці. В останні роки потоками переміщення населення була міграція із села в місто.
Так, за рахунок міграції із сільської місцевості в міську місцевість із 1970 по 1983р. чисельність сільського населення скоротилася з 105,7 до 96, млн. чіл, або на 8,9%, а частка сільського населення в загальної чисельність населення країни зменшилася з 44% до 35%. Ця тенденція активно триває й у наші дні.
Загальний обсяг переміщень населення на нове місце проживання досить великий.
7) Економічна не стабільність
Війни
9) Хвороби
10) Наркоманія й алкоголізм
11) Відсутність планомірної демографічної політики
20 років тому була прийнята остання постанова спрямоване на підвищення народжуваності й поліпшення виховання підростаючого покоління. Прихильність духу й цілям Каїрської конференції була засвідчена (на сесії Генеральній Асамблеї ООН із проблем народонаселення в Нью-Йорку в липні 1999р.) не тільки у виступі віце-прем’єра В.И. Матвієнко, але й у національній доповіді, представленій на цю сесію Росією. Всі шість національних пріоритетів демографічної політики РФ включеної в себе планування сім’ї:
Поліпшення репродуктивного здоров’я.
Пропаганда здорового способу життя.
Моральне заохочення відповідального родительства.
Зниження материнської смертності.
Забезпечення адресної підтримки, малозабезпечених сімей з дітьми й окремими категоріями населення, що бідують в особливому соціальному захисті.
Сприяння адаптації мігрантів.
Правда, серед цих пріоритетів немає ні слова про збільшення народжуваності.
У програмному посланні президента Путіна Федеральним зборам пролунала теза про серйозність і навіть катастрофічність демографічної ситуації в країні.
Недавно була опублікована «Концепція демографічної політики Росії до 2015 року», вона розроблена під керівництвом одного із провідних наших демографів - Л. Рибаковского. Уряд схвалив в основному концепцію демографічної політики до 2015 року. Правда, на брифінгу після закінчення засідання кабінету міністрові праці й соціального розвитку Олександрові Лагодження було набагато легше говорити про важку демографічну ситуацію в сьогоднішній Росії, чим наводити конкретні дані про способи її рішення. Зараз у країні на одну сім’ю доводиться 1,1 дитини, у той час як для простого відтворення населення необхідно 2,5. На тлі низької народжуваності спостерігається ріст смертності від алкоголізму, нещасних випадків і низької якості медичних послуг. Збиток працездатного населення до 2015 року складе 7,4 млн. чоловік. Минтруд - основний розроблювач концепції - припускає виправити положення за допомогою різних заходів щодо стимулювання народжуваності (позички на житло для молодих сімей), скороченню кількості травм на виробництві й т.д. Ще одним інструментом рішення проблеми може стати продумана міграційна політика, що припускає жорсткість процедури надання російського громадянства. За словами міністра по справах федерації, національної й регіональної політики Олександра Блохіна, перевага потрібно віддавати мігрантам, здатним самостійно подбати про себе. Втім, досить зрозуміло, що якою-небудь спеціальною демографічною політикою проблеми не вирішити. І стан медицини, і кількість дітей, що може собі дозволити середня російська сім’я, прямо залежить від загальної економічної ситуації в країні. За словами Олександра Лагодження, у наступні бюджети Росії необхідно закладати більше високі темпи росту зарплати в державному секторі. Взагалі ж гроші на реалізацію демографічної концепції знайти буде нелегко. На весь комплекс заходів необхідно 450 млрд. руб., а всі соціальні витрати 2000 року склали 270 млрд. руб.
Демографічна ситуація й соціальна політика в Костромській області.
Демографічну ситуацію в області теж можна назвати критичної.
.За по-следние десять років кількість жителів у нашій області сокра-тилось без малого на 25 тисяч че-ловек і склало 774 тисячі. Ес-Чи б не значний приплив пе-реселенцев в область, населення скоротилося б майже на 57 тисяч чоловік. У нас смертність преви-шает народжуваність. Тривожить си-туация в Галицькому, Кологривском, Макарьевском, Нерехтском районах, де народу вмирає в три рази більше, ніж народжується. За прогнозами спе-циалистов, до 2016 року в нашій області залишиться 701 тисяча че-ловек. Інша, не менш небезпечна тенденція - старіння населення. У ряді районів області количе-ство людей старше трудоспособ-ного віку становить 30 про-центів і вище. Збільшенню коли-чества людей похилого віку способст-вуют ті програми переселення, які здійснюються й будуть здійснюватися в Костромі. Очікується приїзд у наше місто близько 10 тисяч чоловік, в основ-ном пенсійного віку.
По даним Костромського обласної комітету державної статистики (2001) Сучасні тенденції в демографічних процесах указують на вус-тойчивий характер процесу депопуляции (зниження чисельності населення). Стійка тенденція скорочення чисельності населення відзначається з 1992 року з різким збільшенням темпів з початку 1996 року. За останні десять років чисельність постійного населення області скоротилася на 24,9 тис. чоловік, або на 3,1 відсотки. Середньорічне ж зниження за 10 років склало 0,3 про-центи. Відбулося це за рахунок природних втрат і якби не значний приплив мігрантів в область, що компенсувала природний збиток, те сокра-щение числа костромичей за цей період склало б 56,9 тис. чоловік (в 2,3 рази вище). До початку 2000 року чисельність постійного населення області з-ставила 780,7 тис. чоловік, з них 514,8 тис. (65,9%) городян. 265,9 тис. (34,1%) сільських жителів, 363,0 тис.(46,5%) чоловіків і 417,7(53,5%) тис. жінок. По оцінці на початок 2001 року чисельність жителів області склала 774,5 тис. чоловік, що на 6.2 тис. чоловік менше в порівнянні з початком 2000 року.
Природний збиток населення в 2000 році спостерігався у всіх районах області, причому смертність перевищувала народжуваність у середньому в 2,3 рази. Са-Мими неблагополучними районами були Галицький, Кологривский, Макарьевский, Мантуровский, Нерехтский і Поназиревский, де число померлих в 3 і бо-леї разу перевищувалася число народжених.
Збережи - » Демографічна ситуація в Росії . З'явився готовий твір.