Поняття здоров’я, його зміст і критерії. Функціональні можливості прояву здорової людини в різних сферах життєдіяльності. Вплив умов навколишнього середовища на здоров’я” | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Поняття здоров’я, його зміст і критерії. Функціональні можливості прояву здорової людини в різних сферах життєдіяльності. Вплив умов навколишнього середовища на здоров’я”

План:

1. Введення

2. Поняття здоров’я

3. Резерви організму

4. Поняття здорового способу життя

5. Раціональне харчування людини

6. Вплив навколишнього середовища, спадковості, біоритмів на здоров’я людини

7. Оптимальний руховий режим

8. Загартовування

9. Фізичне виховання

10. Особиста гігієна й режим дня

11. Висновок

12. Список використовуваної літератури

1. Введення

Охорона власного здоров’я - це безпосередній обов’язок кожного, він не вправі перекладати неї на навколишнім. Адже нерідко буває й так, що людина неправильним способом життя, шкідливими звичками, гіподинамією, переїданням уже до 20-30 років доводить себе до катастрофічного стану й лише тоді згадує про медицину.

Як би зробленої не була медицина, вона не може позбавити кожного від всіх хвороб. Людина - сам творець свого здоров’я, за яке треба боротися. З раннього віку необхідно вести активний спосіб життя, гартуватися, займатися фізкультурою й спортом, дотримувати правил особистої гігієни, - словом, домагатися розумними шляхами справжньої гармонії здоров’я.

2. Поняття здоров’я

Здоров’я - це перша й найважливіша потреба людини, що визначає здатність його до праці й особистіості, що забезпечує гармонійний розвиток. Воно є найважливішою передумовою до пізнання навколишнього світу, до самоствердження й щастя людини. Активне довге життя - це важливий доданок людського фактора.

Здоровий спосіб життя (ЗОЖ) - це спосіб життя, заснований на принципах моральності, раціонально організований, активний, трудовий, що гартує й, у той же час, що захищає від несприятливих впливів навколишнього середовища, що дозволяє до глибокої старості зберігати моральне, психічне й фізичне здоров’я.

По визначенню Всесвітньої організації охорони здоров’я (B03) "здоров’я цей стан фізичного, духовного й соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних дефектів".

Взагалі, можна говорити про три види здоров’я: про здоров’я фізичному, психічному й моральному (соціальному) :

·  Физичеськое здоровье - ето естественное состояние организма, обусловленное нормальним функционированием всех его органов и систем. Если хорошо работают все органи и системи, то и весь организм человека (система саморегулирующаяся) правильно функционирует и развивается.

·  Психичеськое здоровье зависит от состояния головного мозга, оно характеризуется уровнем и качеством мишления, развитием внимания и памяти, степенью емоциональной устойчивости, развитием волевих качеств.

·  Нравственное здоровье определяется теми моральними принципами, которие являются основой социальной жизни человека, т. е. жизни в определенном человечеськом обществе. Отличительними признаками нравственного здоровья человека являются, прежде всего, сознательное отношение к труду, овладение сокровищами культури, активное неприятие нравов и привичек, противоречащих нормальному образу жизни. Физичеськи и психичеськи здоровий человек может бить нравственним уродом, если он пренебрегает нормами морали. Поетому социальное здоровье считается висшей мерой человечеського здоровья. Нравственно здоровим людям присущ ряд общечеловечеських качеств, которие и делают их настоящими гражданами.

Здоровий і духовно розвита людина щаслива - він відмінно себе почуває, одержує задоволення від своєї роботи, прагне до самовдоськоналення, досягаючи нев’янучої молодості духу й внутрішньої краси.

Цілісність людської особистості проявляється, насамперед, у взаємозв’язку й взаємодії психічних і фізичних сил організму. Гармонія психофізичних сил організму підвищує резерви здоров’я, створює умови для творчого самовираження в різних областях нашого життя. Активна й здорова людина надовго зберігає молодість, продовжуючи творчу діяльність, не дозволяючи "душі лінуватися". Академік Н. М. Амосов пропонує ввести новий медичний термін "кількість здоров’я" для позначення міри резервів організму.

Ськажемо, у людини в спокійному стані через легені проходить 5-9 літрів повітря в мінуту. Деякі високотренированние спортсмени можуть довільно протягом 10-11 мінут щохвилини пропуськати через свої легені 150 літрів повітря, тобто з перевищенням норми в 30 разів. Це і є резерв організму.

Візьмемо серце. І його потужність підрахувати. Є хвилинні обсяги серця: кількість крові в літрах, що викидається в одну мінуту. Припустимо, що в спокої воно дає 4 літри в мінуту, при найенергійнішій фізичній роботі - 20 літрів. Виходить, резерв дорівнює 5 (20:4) .

Точно також є сховані резерви бруньок, печінки. Виявляються вони за допомогою різних навантажувальних проб. Здоров’я - це кількість резервів в організмі, це максимальна продуктивність органів при збереженні якісних меж їхньої функції.

3. Резерви організму

Систему функціональних резервів організму можна розбити на підсистеми: 1. Біохімічні резерви (реакції обміну) .

2. Фізіологічні резерви (на рівні кліток, органів, систем органів) .

3. Психічні резерви.

Візьмемо, приміром, фізіологічні резерви на клітинному рівні бігуна-спринтера. Прекрасний результат у бігу на 100 м-10 секунд. Його можуть показати лише одиниці. А чи можна цей результат істотно поліпшити? Розрахунки показують, що можна, але не більше ніж на трохи десяті секунди. Межа можливостей тут упирається в певну швидкість поширення порушення по нервах і в мінімальний час, необхідне для ськорочення й розслаблення м’язів.

4. Поняття здорового способу життя

Здоровий спосіб життя містить у собі наступні основні елементи: плідна праця, раціональний режим праці й відпочинку, викорінювання шкідливих звичок, оптимальний руховий режим, особисту гігієну, загартовування, раціональне харчування й т. п.

1) Плідна праця - важливий елемент здорового способу життя. На здоров’я людини впливають біологічні й соціальні фактори, головним з яких є праця.

2) Раціональний режим праці й відпочинку - необхідний елемент здорового способу життя. При правильному й строго дотримуваному режимі виробляється чіткий і необхідний ритм функціонування організму, що створює оптимальні умови для роботи й відпочинку й тим самим сприяє зміцненню здоров’я, поліпшенню працездатності й підвищенню продуктивності праці.

3) Наступною ланкою здорового способу життя є викорінювання шкідливих звичок (паління, алкоголь, наркотики) . Ці порушники здоров’я є причиною багатьох захворювань, різко ськорочують тривалість життя, знижують працездатність, згубно відбиваються на здоров’я підростаючого покоління й на здоров’я майбутніх дітей.

А) Дуже багато з людей починають своє оздоровлення з відмови від паління, що вважається однієї із самих небезпечних звичок сучасної людини. Недарма медики вважають, що з палінням безпосередньо зв’язані самі серйозні хвороби серця, посудин, легенів. Паління не тільки підточує здоров’я, але й забирає сили в самому буквальному значенні. Як установили радянські фахівці, через 5-9 мінут після викурювання однієї тільки сигарети муськульна сила знижується на 15%, спортсмени знають це по досвіду й тому, як правило, не курять. Аж ніяк не стимулює паління й розумову діяльність. Навпаки, експеримент показав, що тільки через паління знижується точність виконання тесту, сприйняття навчального матеріалу. Курець вдихає не всі шкідливі речовини, що перебувають у тютюновому димі, - біля половини дістається тим, хто перебуває поруч із ними. Не випадково, що в родинах курців діти хворіють на респіраторні захворювання набагато частіше, ніж у родинах, де ніхто не курить. Паління є частою причиною виникнення пухлин порожнини рота, гортані, бронхів і легенів. Постійне й тривале паління приводить до передчасного старіння. Порушення харчування тканин киснем, спазм дрібних посудин роблять характерної зовнішність курця (жовтуватий відтінок білків око, шкіри, передчасне зів’янення) , а зміна слизуватих оболонок дихальних шляхів впливає на його голос (втрата дзвінкості, знижений тембр, хрипкість) .

Дія нікотину особливо небезпечно в певні періоди життя - юність, старечий вік, коли навіть слабка збудлива дія порушує нервову регуляцію. Особливо шкідливий нікотин вагітним, тому що приводить до народження слабких, з низькою вагою дітей, і жінкам, що годують, тому що підвищує захворюваність і смертність дітей у перші роки життя.

Б) Наступне непросте завдання - подолання пияцтва й алкоголізму. Установлено, що алкоголізм діє руйнуюче на всі системи й органи людини. У результаті систематичного споживання алкоголю розвивається симтомокомплекс хворобливої пристрасті до нього: - втрата почуття міри й контролю над кількістю споживаного алкоголю; - порушення діяльності центральної й периферичної нервової системи (психози, неврити й т. п.) і функцій внутрішніх органів.

Pages: 1 2 3 4

Збережи - » Поняття здоров’я, його зміст і критерії. Функціональні можливості прояву здорової людини в різних сферах життєдіяльності. Вплив умов навколишнього середовища на здоров’я” . З'явився готовий твір.

Поняття здоров’я, його зміст і критерії. Функціональні можливості прояву здорової людини в різних сферах життєдіяльності. Вплив умов навколишнього середовища на здоров’я”





Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.