Демографічна ситуація в Росії | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Демографічна ситуація в Росії

На початку 90-х років Росія вступила в смугу найгострішої демографічної кризи. Чисельність населення колишнього СРСР до моменту його розпаду становила 290 млн. чоловік, з них у РСФСР проживали 149 млн. чоловік. В 1986 р. природний приріст населення склав 988 тис. чіл. Із середини 1991 р. смертність у Росії вперше за останнє сторіччя перевищило народжуваність. 1994р. народилися 1млн.420тис. росіян а вмерли 2млн.300.тис. У відсотках ці показники склали: народжуваність 0,93%, смертність 1,5%, різниця між ними - мінус 0,57%. Це вже не природний приріст, а «збиток» населення.

Природний приріст зберігся тільки в Дагестані, Чечні, Кабардино - Балкарии, Карачаево - Черкесии, Північної Осетії, Інгушетії, Калмикії, Туві, Якутії - Соха, Республіки Алтай, у Тюменській області й у деяких північних автономних округах.

У Росії материнська смертність вище в 10 разів, чим у Європі, дитяча- вище в 2,5 рази. У нас - 1,17 народжень на одну жінку дітородного віку, у той час як тільки для повного відтворення необхідно 2,15. За останні 10 років ми втратили 30 млн. чоловік. І ці втрати будуть тривати.

Сьогодні Росія щорічно втрачає по 1 млн. чоловік. Рік - і населення Курської області ні, рік - і населення Хабаровського краю немає. Особливо катастрофічна ситуація в так званих «росіян» краях і областях. У Псковській області на 6434 народженим в 1995р. довелося 17347 померлих, а природний збиток населення склав, таким чином, 10913 чоловік . У Тульській області на 13282 народженим в 1995р. довелося 35248 померлих, а природний збиток населення склав, таким чином, 21966 чоловік. Теоретично стало можливо розрахувати день, коли над останнім росіянином закриється кришка останньої труни.

Причин демографічної кризи в Росії багато, серед них можна назвати:

1) зменшення тривалості життя Середня тривалість життя в нинішній Росії становить 57,7 - років для чоловіків і 71,2 роки для жінок. Зрівняємо: для США, Канади, Франції, Німеччини й інших розвинених країн миру ці показники рівні відповідно: 73-74 роки й 79-80 років. А для Японії-Чемпіона з долгожительству - 75,90 і 81,6 років. Отже, наші чоловіки сьогодні живуть у середньому на 16 років менше, а жінки на 8 років менше, ніж на Заході. Особливо тривожний розрив між строками життя протилежних підлог, більше 13 років. Такого ні, і не було ніде. «Нью-Йорк Таймс» пише, що Росія стала першою промислово розвитий країною, що пережила настільки різке скорочення населення в умовах, коли не було ніде

За 100 років (приблизно 1838-1938г) тривалість життя чоловіків і жінок виросла в 2 рази.

Примітно те, що з кінця XIX століття збільшується розрив показників тривалості чоловіків і жінок, що досягає в 1968-1971гг. майже дев’яти років.

Розрив тривалості життя чоловіків і жінок обумовлений не тільки біологічними факторами, за рахунок яких можна віднести чотири-п’ять років такого роду розходжень. Інші ж чотири-п’ять років розриву викликані дією специфічних факторів.

2) Падіння народжуваності. В 1993 році народжуваність упала в порівнянні з попереднім роком на 15% і досягла 9,0 народжених на тисячу чоловік.

Зараз ми спостерігаємо тенденцію до зниження кількості дітей у сім’ї. По даним Держкомстату більшість росіян у наші дні вважає найбільш прийнятним мати однієї дитини (1).

Якщо раніше абсолютно нормальним явищем було 3-4 дитини в сім’ї, те зараз багатодітні сім’ї стали зустрічатися набагато рідше. Але, як і колись, для сімей сільських жителів характерно більша кількість дітей, чим для міських сімей.

Дотепер у сільській місцевості народжуваність дітей у значній мірі більше в порівнянні з народжуваністю у великих містах, незважаючи на те, що соціально-економічна обстановка привела до некерованості процесу урбанізації в багатьох країнах, у тому числі й Росії. Відсоток міського населення в окремих країнах дорівнює: Австралія -75; США - 80; Німеччина - 90. Крім великих міст - мільйонерів швидко ростуть міські агломерації або міста, що злилися.

По даним 1993г смертність склала 16,6 померлих на 1000 чоловік.

Зрівняємо: у США - 9,0 чоловік, при тім що тривалість життя там становить 72 року, у Росії лише 57,7 років.

3) Збільшення кількості абортів. АБОРТИ – одна з головних причин низької народжуваності й негативного природного приросту населення. Число абортів на тисячу жінок дітородного віку становить у Росії 83. А що на Заході: Німеччина – 5,1; Австрія – 7,7; Франція – 13,8. Цей список можна продовжити, що не змінити суті, серед країн Західної Європи ми залишаємося безумовними лідерами по числу абортів, причому наш відрив інших просто потрясающ. Примітно, що якщо рухатися по карті Європи із Заходу на Схід кількість абортів зростає. В Угорщині – 35,6; у Югославії – 38,6; у Болгарії – 67,2. За негласним даними на кінець 1994р. із загальної кількості зареєстрованих вагітностей родами закінчувалося тільки 32%, інші 68% - аборти. Така величезна кількість абортів у нашій країні зв’язано, насамперед з економічною ситуацією в сьогоднішній Росії. От уже протягом декількох років наша країна перебуває в умовах соціально-економічної кризи, що і є причиною такого демографічного явища, як аборти. Здебільшого аборти роблять жінки у віці від 16 до 25 років, тому що цей соціальний шар перебуває в найбільш несприятливому матеріальному становищі. Адже молода самотня жінка просто не в змозі належною мірою забезпечити себе й своєї дитини.

Лякає статистика дитячої смертності в Росії. Цей показник дорівнює 18,6; тобто 18-19 смертей віку до одного року на 1000, що народилися живими. Зрівняємо: у США вмирають 5 немовлят з 1000, у Канаді і Японії - 7, у найбільш розвинених країнах Західної Європи - від 6 до 8. У сучасній Росії дитяча смертність майже в 3 рази вище, ніж у цивілізованому світі.

5) Ріст самогубств. На чисельність населення Росії, хоча й у незначному ступені, впливає відсоток самогубств.

Можна сказати, що з 1992 року по 1995р. кількість самогубств помітно зросло з 46 125 до 61 000 відповідно. Потім у період з 1995г по 1996г їхню кількість трохи знизилося. Різке збільшення числа самогубств у період з 1992р. по 1995р. пояснюється кризовим розвитком економіки країни й падінням виробництва, а так само різким погіршенням соціально-економічного стану Росії. Помітимо, що Росія перебуває в першій десятці країн з найвищим відсотком самогубств.

Також ужасающ відсоток кримінальних злочинів, зокрема вбивств, по кількості яких ми вже наближаємося до США, які є явними лідерами в цій області. Убивства впливають не стільки на демографічний стан Росії, скільки на соціальне.

6) Міграція. Всі ми знаємо про таке явище, як міграція - переміщення населення.

Pages: 1 2 3

Збережи - » Демографічна ситуація в Росії . З'явився готовий твір.

Демографічна ситуація в Росії





Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.