Японія | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Японія

         

Зміст

Географічне положення

Населення

Імпорт і експорт

Зовнішня політика

Соціальне забезпечення

Екологія

  Географічне положення

Японія - держава, розташована на островах у західній частині Тихого океану. Територія Японії приблизно 372,2 тис. км2, становлять її острови Японського архіпелагу; найбільші з них - Хонсю, Хоккайдо, Кюсю й Сикоку - у цей час з’єднані мостами й тунелями. Довжина берегової лінії становить 29,8 тис. км. Береги сильно порізані й утворять багато заток і бухт. Омивающие Японію моря й океан мають для неї величезне значення як джерело біологічних продуктів, мінеральних і енергетичних ресурсів.

75 % території Японії займають гори висотою до 3 км і більше над рівнем моря, рівнини займають лише п’яту частину. У рівнинних районах Японії розташовуються самі великі міста й головні промислові зони країни; проживає основна частина населення.

Японські острови - район високої сейсмічності. Щорічно відзначаються біля півтори тисяч землетрусів різної сили.

Клімат Японії в цілому досить сприятливий з погляду ведення сільського господарства й проживання людей. Кліматичні умови різних районів помітно відрізняється друг від друга.

Населення По чисельності населення (123 920 тис. чел. на 1 березня 1995 р.) Японія займає 7-е місце у світі. За 100 років її населення збільшилося в 3 рази. Щільність Японії відрізняється винятковою національною однорідністю (99% японців) . Японська мова дуже специфічна й не входить не в одну язикову групу. Серед національних меншостей Японії найбільш численні корейці, інші національності настільки слабко представлені, що їхня частка в ньому кількісно майже не виражається. Більше 3/4 населення - городяни. Сільське населення безупинно ськорочується. 60% міського населення зосереджено в чотирьох великих містах - агломераціях.

За останні десятиліття характер природного руху населення різко змінився. Японія стала першою державою Азії, що перешли від другого до першого типу відтворення населення. Ця “демографічна революція” відбулася в дуже короткі рядки. Вона з’явилася наслідком соціально-економічних перетворень у японському суспільстві, досягнень у галузі освіти й охорони здоров’я. Японія - держава з найнижчим показником дитячої смертності у світі. Великий вплив також зробила державна демографічна політика.

Співвідношення чоловіків і жінок у населенні Японії майже дорівнює одиниці. В останні роки процес “старіння” населення, як результат зниження народжуваності й росту тривалості життя, стає гострою проблемою в Японії. Цей процес відбувається тут набагато швидше, ніж в інших розвинених капіталістичних країнах. Темпи росту економічно активного населення (у Японії до якого відносять осіб 15 років і більше, зайнятих суспільною працею, а також безробітних) ськоротилися за рахунок зменшення припливу в нього молоді, що у свою чергу було зв’язано зі зниженням народжуваності й збільшенням часу, необхідного для одержання утворення. Рівень безробіття в Японії в цей час набагато нижче, ніж в інших розвинених капіталістичних країнах.

 На відміну від інших країн розвиненого капіталізму, де високе безробіття серед молоді, а також серед жінок, у Японії вона над усе серед чоловіків, головним чином середнього й старшого віку. Загострення проблеми зайнятості населення було викликано приськореною трансформацією виробничої структури й ростом технічної оснащеності виробництва. Японська держава почала ряд мір: за допомогою податкових пільг воно стимулювало приватні компанії до створення нових робочих місць, перекваліфікації своїх працівників, до використання робочої сили, зайнятий неповниний робочий день, до залучення капіталу в райони, де був надлишок робочої сили. Крім того, держава виділило свої власні засоби, щоб забезпечити пріоритетне створення підприємств у трудоизбиточних районах, а також узяло на себе видатки по переміщенню робочої сили з районів, що мають надлишки робочої сили, праці, де відчувається її недостача. У цілому така державна політика виявилася досить ефективною.

Імпорт і експорт У цілому в Японії немає майже ніякої сировини, за винятком води, і більше трьох чвертей землі, непридатної для життя й сільського господарства. Тому японці дуже дорожать тим, що мають.

Запаси корисних копалин у Японії (у млн. т)

Види корисних копалин

Розвідані запаси

Частка в загальних запасах миру (%)

Нафта

7,6

0,009

Природний газ (млрд. м3)

20

0,03

Кам’яне вугілля

8479

0,3

Буре вугілля

175

0,03

Залізна руда

Менш 200

Менш 0,1

Уран

0,008

0,5

Хромова руда менш

200

Менш 0,04

Марганцева руда

5

0,03

Вольфрам

0,01

0,5

Борит

3

1,5

У структурі імпорту Японії відбулися істотні зміни. Найбільш значними з них є зменшення частки сировинних товарів і збільшення питомої ваги готової продукції. Японія імпортує 99,7 % нафти, 100 % алюмінію, залізної руди й нікелю, більш ніж 95 % міді й більш ніж 92 % газу. Тому японців постійно гнітить страх втратиться поставок, і вони намагаються підтримувати хоча б стодневний запас нафти в нафтосховищах і у вартим на приколі супертанкерах, просто про всякий випадок.

Промисловість і енергетика Японії в значній мірі забезпечуються за рахунок імпортної мінеральної сировини й палива. Практичне значення мають лише запаси кам’яного вугілля, мідної й свинцевої руд, а також деяких видів неметалічних корисних копалин. Останнім часом, завдяки вдоськоналюванню технологій видобутку, збагачення й переробки корисних копалин, стала економічно рентабельної розробка невеликих родовищ, зокрема, кольорових і рідких металів, а також використання ресурсів Світового океану, приміром, видобуток марганцевих з’єднань із океанського дна, витяг урану з морської води.

Японія є одним зі світових лідерів в області атомної енергетики. Вона будує реактори по іноземним, головним чином по американським, ліцензіям. Широкий розмах у Японії одержали дослідницькі роботи в області атомної енергетики, головну роль у них грає держава. Енергопостачанню Японії надається загальнонаціональне значення. Це пояснюється крайньою вбогістю її власних енергоресурсів і нестійкістю становища на світовому ринку нафти.

Як в експорті, так і в імпорті Японії перше місце займає США. Однак у японо-американській торгівлі існує великий дисбаланс на користь Японії. Між Японією й США ведеться теперішня “торговельна війна” за ринки збуту. Приміром, у торгівлі телекомунікаційним устаткуванням утворилися величезні диспропорції. Обсяг продажів японського встаткування в США в одинадцять разів перевищує обсяг продажів американського встаткування в Японію. Самі американці купують японські прилади замість американських. Це можна пояснити лише тим, що не можна продати те, що люди не хочуть купувати, це обумовлюється японською якістю. Така ж картина спостерігається в машинобудуванні й у багатьох інших галузях японської промисловості. Японський товар має порівняно низьку ціну при гарній якості. Загальна філософія, властива всієї промисловості Японії, полягає в тому, що кожний сам собі контролер і що вироблену продукцію треба робити без шлюбу на кожному етапі операції. В Америці допуськається певний відсоток браку. У Японії не дозволяє робити цього елементарна економія, японці намагаються уникнути навіть одиничних випадків шлюбу.

Pages: 1 2

Збережи - » Японія . З'явився готовий твір.

Японія





Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.