Республіка Саха (Якутія): клімат і тваринний мир | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Республіка Саха (Якутія): клімат і тваринний мир

Республіка Саха (Якутія) розташована на північному сході Сибіру. Крайня північна крапка республіки на материку - мис Нордвик - лежить на 74° с. ш.; сама північна острівна крапка перебуває на півночі острова Генриетти (77° с. ш.). Крайня південна крапка перебуває на Становім хребті під 55° 30′ с. ш., що майже відповідає широті Москви. Сама західна крапка Якутії розташована під 105° 00′ в. буд.; сама східна - під 165° в. буд. Таким чином, територія Якутії розкинулася з півночі на південь на 3000 км , а із заходу на схід - на 2500 км .

Площа Якутії (3103,2 тис. кв. км) становить 1/5 частину території Російської Федерації. По своїх розмірах Якутія перевершує Францію, Австрію, ФРН, Італію, Швецію, Англію, Фінляндію й Грецію разом узяті. До складу республіки входить ряд островів Північного Льодовитого океану, у тому числі Новосибірські острови. Понад 40% території Якутії перебуває за полярним колом. У її межах розташовані три вартові пояса. Місцевий час усередині республіки на 6, 7 і 8 годин випереджає московське. Столиця Республіки Саха (Якутія) м. Якутськ вилучений від Москви на 8468 км .

На заході Якутія граничить із Красноярським краєм, на південно-заході - Іркутської, на півдні - Читинской і Амурської, на сході - Магаданської областями, на південно-сході - Хабаровським краєм. З півночі протягом більш ніж 4 тисячі кілометрів Якутія обмивається морями Лаптєвих і Східно^-Сибірським.

Якутія - найбільша адміністративно-територіальне утворення в Російській Федерації: її територія (понад 3 млн. кв. км) становить 18% площі РФ. Вона в 5,5 рази більше Франції - самої великої держави Європи.

Тваринний мир

Тваринний мир Якутії сформувався під час різкої зміни кліматичних умов у палеогені, коли тектонічні підняття утворили орографические рубежі, з тих часів залишилися типові степові представники фауни, а також сформувалися сучасні види тварин, пристосованих до місцевого суворого клімату. Основні пристосування: сезонна міграція, нагромадження підшкірного жиру, заготівля запасів на зиму, густе пухнате хутро й пухнув, риття нір у землі й у снігу, залягання в зимову спячку. Фауна Якутії входить в Арктичну і Європейсько-Сибірську області Палеарктического подцарства Голарктического царства (Арктогеи).

Наземні хребетні представлені 4 видами земноводних, 2 пресмикаюших, 291 птахів (з них 250 гніздиться, 48 зимують, 39 залітають випадково) і 63 ссавців. З 50 видів риб 38 - внутренневодние, а 12 - морські.

У морських прибережних водах відомо 240 видів донних безхребетних і близько 150 видів зоопланктону. З риб найбільше массови цайки, ледовито-морська рогатка, полярна камбала, східно-сибірська тріска, тихоокеанський оселедець і зрідка зустрічається полярна акула. У прибережної солонова-товодной зоні живуть напівпрохідні риби - нельма, муксун, омуль, ряпушка, які досягши половою зрілості піднімаються на нерест нагору по ріках. Ці риби служать кормом ссавцем, що живе тут, як нерпа, нарвав і белуха. Донними безхребетними молюсками харчується морж. Чисельність морських ссавців регулюється білим ведмедем. Зрідка запливають грендланские кити. Улітку на скелястих узбережжях кайри, чайки й крачки утворять “пташині базари”. На Новосибірських, Ведмежих і інших островах гніздиться величезна кількість водоплавних птахів. Чисельність видів риб по басейнах рік різноманітна: Лена- 34, Яна - 32, Колима - 31, Індигірка -30, Оленек -28, і Анабар -22 .

Тваринний мир рівнин Якутії має добре виражений широтний розподіл. У горах висотний розподіл виражений слабко. Типовими тваринами тундр і лесотундр є лемінг, песець, тундровий північний олень, великий полярний вовк, тундрова куріпка й полярна сова. Тундра - це основне місце гніздування багатьох водоплавних птахів, у тому числі рідких птахів - рожевої чайки й білого журавля-стерха. Типовими мешканцями північної редколесной і середньої тайги з хижих є: бурий ведмідь, лісовий вовк, рись, лисиця; з копитних: лось, изюбрь, лісовий північний олень, козуля, кабарга; з куньих: росомаха, соболь, горностай, колонок, пещення; із птахів характерні борові: куріпка, рябчик, глухарь, тетерев, а також чорна ворона й ворон. У горах живуть черношапочний бабак, пищуха сеноставка, сніжний баран - “цибуху”, кабарга, орел-беркут, сокіл-сапсан. Зі степових тварин характерні довгохвостий ховрашок, чорний шуліка, польовий жайворонок. В озерах багато акліматизованих в 30-е роки ондатр, а на припливах рік Олекми й Алдану прижилася акліматизована в 60-х роках американська норка. В 1996 р. у Булунский улус із Канади завезли 22 овцебика, які в нас раніше водилися в складі мамонтової фауни в льодовиковий час і вимерли. Останнім часом через антропогенний прес дуже сильно скоротилася кількість копитних, водоплавної й борової дичини й тому стає невідкладним завданням необхідність послідовне введення мораторію на їхній видобуток з метою відновлення чисельності. З рідких і хребетних тварин, що перебувають під погрозою зникнення наземних, у Червону книгу РФ занесено 15 видів птахів і 4 види ссавців, що живуть на території Республіки Саха (Якутія).

Клімат Якутії досить суворий, на більшій частині різко континентален і посушливий, що визначається географічним положенням і своєрідністю атмосферних процесів.

Відмітна риса клімату - виражений антициклональний режим погоди взимку й часті вторгнення повітряних мас із боку Північного Льодовитого океану з дуже малим змістом водяної пари влітку. Зима тривале, холодне й малосніжна, а літо коротке, на більшій частині території посушливе з відносно високими температурами.

Сонячне тепло, що надходить на земну поверхню, є одним з основних климатообразующих факторів. У свою чергу воно в значній мірі залежить від атмосферних процесів і особливостей поверхні, що підстилає.

У порівнянні з районами, що лежать на тій же широті в Європейській частині Росії й Західного Сибіру, ресурси сонячної енергії в Республіці Саха виявляються більше. Це пов’язане з відповідними циркуляційними умовами, що визначають значну повторюваність антициклональної погоди (з малою хмарністю й високою прозорістю атмосфери).

Внаслідок великої довжини території в широтному напрямку (з півночі на південь) величини річного приходу прямої радіації на горизонтальну поверхню при яснім небі змінюються в широких межах від 3922 Мдж/м 2 на півночі Якутії (Среднеколимск) до 4867 Мдж/м 2 на півдні (Алдан).

Хмарність знижує надходження прямої сонячної радіації в 2-3 рази й у той же час збільшує неуважну радіацію в середньому в 1,9 рази.

З листопада по січень у полярному басейні короткохвильова радіація відсутня (полярна ніч). На іншій частині території частка прямої радіації в сумарній у цей час невелика й становить 14% на півночі й 33% на півдні. Найбільш сприятливими для надходження прямої сонячної радіації є березень і квітень, у ці місяці її прихід становить від 44 до 67% можливого.

Мінімальний приплив радіації відзначається в грудні. Південніше полярного кола сумарна радіація змінюється в межах 0-42 Мдж/м 2 , пряма - у межах 0-1 Мдж/м 2 .

Pages: 1 2 3

Збережи - » Республіка Саха (Якутія): клімат і тваринний мир . З'явився готовий твір.

Республіка Саха (Якутія): клімат і тваринний мир





Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.