Англія: географія, господарство, політичний пристрій | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Англія: географія, господарство, політичний пристрій

З’єднане Королівство Великобританії й Північної Ірландії, Великобританія або Англія (за назвою основної частини країни) держава, розташована в західного узбережжя Європи на двох великих - Великобританія й Ірландія - і дрібних островах, що примикають до них численних.

Територія - 244,1 тис. кв. км.

Населення - 58,2 млн (1992 р.) , у т. ч. 80% - англійці, 15% - шотландці, уельсци (або валлийци) і ірландці.

Офіційна мова - англійський.

Більшість віруючих - протестантів.

Столиця - Лондон.

Найбільші міста Бирмингем, Глазго, Ліверпуль, Манчестер, Шеффилд, Лидс, Единбург, Белфаст.

Великобританія ськладається з 4 адміністративно-політичних частин: Англії (39 графств, 6 метрополитенських графств і Великого Лондона) , Уельсу (8 графств) , Шотландії (9 районів і острівної території) і Північної Ірландії (26 округів) .

Великобританія обмивається Атлантичним океаном і його морями.

Більша частина території Великобританії характеризується пересіченим рельєфом. У північній частині острова піднімаються гори висотою від 840 до 1340 м над рівнем моря. Північно-Шотландське нагір’я відділене від Південно-Шотландського Середньо-Шотландською низовиною. Ця область найбільш сприятлива для заселення. Вона являє собою вузьку смугу (шириною менш 100 км) .

Гірські масиви покривають майже всю західну частину острова, особливо Уельс і Корнуелл. Середню частину Північної Англії займають Пеннинськие гори, які відокремлюють Ланкаширськую низовина на заході від Йоркширської на сході.

Південна половина Великобританії являє собою рівнини, розділені пагорбами й височинами.

Сама довга ріка - Северн (338 км) бере початок у горах Уельсу й упадає в Брістольську затоку (на західному узбережжі) , Ланкаширськую низовина перетинає Мерсей, що впадає в Ливерпульський затока. Головна ріка східного узбережжя Темза (336 км) тече по найбільше густозаселенним районах південно-східної Англії.

Середньо-шотландська низовина також багата ріками; найбільш важливі з них - Клайд (157 км) , що бере початок на Південно-Шотландському нагір’ї й Ферт, що впадає в затоку,-Оф-Клайд (західне узбережжя) , і Форт, що впадає в затоку Ферт-Оф-Форт (східне узбережжя) .

Клімат Великобританії, що визначається головним чином впливом океану і його морів, помірний, океанічний, вологий. Завдяки теплим вологим вітрам з Атлантичного океану, в Англії, як правило, дуже м’яка зима; температура тут на 12-15 градусів вище, ніж у країнах континенту Європи або в Канаді, що лежать на тих же 50-59 паралелях.

Середня температури січня - від 3 до 7 градусів Цельсия, липня - 11 - 17 градусів. Вологими океанічними вітрами пояснюється й похмура погода, часті дощі й тумани; у середньому на території Великобританії буває 209 дощових днів у році. Опадів випадає до 3000 мм на Заході й 600-750 мм на Південно-сході в рік.

Великобританія - економічно розвинена індустріальна країна з високим рівнем технологічного розвитку. Панують приватні або змішані великі монополії, у т. ч. транснаціональні.

Провідна галузь промисловості - машинобудування, у т. ч. електротехнічне й радіоелектронне, транспортне (авіаракетобудування, авто й суднобудування) , тракторо - і верстатобудування. Розвинено нафтопереробну, хімічну, текстильну, харчосмакову промисловість. Представлені практично всі галузі легкої промисловості (особливо розвинені взуттєва й швейна) .

Високоинтенсивное сільське господарство забезпечує майже 3/4 потреб країни в продовольстві. Більша частина землі належить великим землевласникам - лендлордам. Головна галузь сільського господарства мясомолочное й молочне тваринництво. Розвинено зернове господарство. Особливе місце належить рибальству. В експорті переважають високотехнологичние машини й устаткування, нафтопродукти, вироби хімічної промисловості. Основні зовнішньоторговельні партнери - країни Європейського Економічного Співтовариства й США.

Великий розвиток із древніх часів одержало морське судноплавство. По тоннажі торговельного флоту Великобританія займає одне їхній провідних місць у світі. Основна частка національного доходу доводиться на промислове виробництво, торгівлю й транспорт.

Сировинні ресурси властиво Великобританії відносно невеликі. Це кам’яне вугілля, залізна руда, кольорові метали, нафта, кам’яна сіль (покладу мають велике промислове значення) , горючі сланці, каолін. Значна частина споживаного й сировини, що переробляється в країні, увозиться через границю.

Підприємства "нових" галузей (розвинених швидкими темпами в післявоєнний період) оснащені новітнім устаткуванням, у своїй більшості автоматизовані, на них широко застосовується т. зв. виробниче комбінування, що забезпечує високу продуктивність праці при мінімальних витратах.

Почасти такий стрімкий розвиток післявоєнної промисловості пояснюється тим, що на зовнішніх ринках у цей час були відсутні такі потужні конкуренти як Німеччина і Японія, були ослаблені Франція й Італія.

Високоразвита електроенергетична промисловість. Більшість електростанцій країни працює на кам’яному куті. Питома вага гідростанцій невелика. Вони розташовані головним чином у гірських районах Уельсу, а також у Північній і Південно-Західній Шотландії. Атомна енергетика поки ще не одержала пріоритетного розвитку.

У серйозній реконструкції бідує вугільна промисловість Англії, що пережила періоди націоналізації й денаціоналізації. Багато шахт через їхню нерентабельність закриті. Найбільша кількість вугілля добувається в Північно-східному й Восточно-Мидленськом районах країни.

Тому що запаси нафти незначні й не представляють серйозного промислового інтересу, нафтова промисловість працює в основному на привізній сировині.

У металургійній промисловості переважає виробництво сталі й прокату. Чавун і металевий лом Великобританія по більшій частині імпортує.

Провідне місце, як було вже згадане, займає машинобудування. Продукція машинобудівних підприємств займає ледве-чи не більшу половину в загальному експорті Великобританії. Ця галузь відрізняється найбільш високим ступенем концентрації виробництва.

Одна з найстарших галузей - текстильна промисловість. Переважає виробництво бавовняних і вовняних виробів. Розвинені також трикотажне й шовкове виробництво.

У хімічній промисловості інтенсивно розвивається виробництво кислот, лугів, барвників і лаків, гуми й гумових виробів, мила, гліцерину, штучних волокон, добрив.

Високопродуктивне мясомолочное тваринництво, птахівництво - традиційні галузі сільського господарства Англії. Видне місце займає вівчарство. Із зернових культур широко поширені овес і ячмінь. Посіви пшениці виробляються лише в східній частині країни. Майже третина оброблюваної землі зайнята під кормовими травами й коренеплодами.

У Великобританії широко розвинені практично всі основні види транспорту: залізничний, автомобільний, морський, річковий, авіаційний. Велике значення для Великобританії, як острівної держави, має морський транспорт. В англійському флоті переважають швидкохідні судна, що придушує частина яких є власністю приватних компаній.

Дотепер у країні ще переважає поки пасивне сальдо, тобто перевищення імпорту над експортом, хоча цей розрив останнім часом значно ськоротився. Покриття торговельного дефіциту відбувається багато в чому й за рахунок т. зв. "невидимого" експорту: доходів від закордонних капіталовкладень, судноплавства, міжнародних фінансових операцій, високі мита й т. п.

Грошова одиниця країни - фунт стерлінгів. 1 ф. ст. = 20 шилінгам, 1 шилл. = 12 пенсам.

Великобританія парламентська монархія. Глава держави - королева (у н. вр. Єлизавета II, що вступила на престол 6.11.1952 р.) або король. Законодавчий орган - двопалатний парламент (палата громад і палата лордів) . Виконавча влада здійснюється урядом (кабінет міністрів) .

Станова монархія й англійський парламент оформилися в другій половині 13 століття. Політичні партії - торуй і віги оформилися в кінці 17 століття. У середині 19 століття вони трансформувалися відповідно в Консервативну й Ліберальну партії.

Великобританія не має писаної конституції, сформульованої у вигляді єдиного, основного закону. В основі державного устрою лежать найважливіші парламентські статути, конституційні звичаї, рішення вищих судових органів (прецедентное право) . Серед існуючих законів велике конституційне значення мають: Велика хартія вільностей 1215 року, Білль про права 1689 р., Акт про особисту волю 1679 р., Закон про престолонаследии 1701 р., Закон про парламент, Закон про відправлення правосуддя, закони, що стосуються виборчої системи й ін.

Pages: 1 2

Збережи - » Англія: географія, господарство, політичний пристрій . З'явився готовий твір.

Англія: географія, господарство, політичний пристрій





Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.