Захворювання жовчного міхура | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Захворювання жовчного міхура

ХРОНІЧНІ ЗАХВОРЮВАННЯ ЖОВЧНОГО МІХУРА Й ЖОВЧНИХ ШЛЯХІВ

Класифікація

1. Холецистити: а) калькулезние, б) бескаменние.

2. Дискинезии жовчних шляхів.

3. Холангит.

ХРОНІЧНИЙ ХОЛЕЦИСТИТ За даними інституту швидкої допомоги частота виявлення каменів при хронічному холециститі становить 99%, але тільки 15% попадають на операційний стіл, інші 85% лікують терапевти. Частота виявлення каменів при розкритті 2ПРО-25%. Кожний десятий чоловік і кожна четверта жінка хворі хронічним холециститом (жовчно-кам’яною хворобою) . Частіше хворіють жінки до 4Об років, що багато родили, страждаючою повнотою й метеоризмом. Після 5Об років частота захворюваності чоловіків і жінок стає практично однаковою. Частіше хворіють люди, робота яких пов’язана із психоемоційними навантаженнями й малорухомим способом життя.

Етиология: Інфекція - часто це умовно - патогенна флора: кишкова паличка, стрептокок, стафілокок, черевнево-тифозна паличка, найпростіші (лямблії) .

Жовч сама по собі має бактерицидну дію, але при зміні складу жовчі й особливо при її застої бактерії можуть підніматися через жовчну протоку в жовчний міхур. Під впливом інфекції відбувається перетворення холевой кислоти в литохолевую. У нормі цей процес протікає тільки в кишечнику. Якщо ж бактерії проникають у жовчний міхур, то цей процес починає йти в ньому. Литохолевая кислота має повреждающим дію й починається запалення стінки міхура, на ці зміни може нашаровуватися інфекція.

Дискинезия може бути у вигляді спастического скорочення жовчного міхура й у вигляді його атонії із застоєм жовчі. Спочатку можуть бути зміни чисто функціонального характеру. Далі виникає непогодженість дії міхура й сфінктерів, що пов’язане з порушенням іннервації й гуморальної регуляції моторної функції жовчного міхура й жовчних шляхів.

У нормі регуляції здійснюється в такий спосіб: скорочення жовчного міхура й розслаблення сфінктерів - вагус. Спазм сфінктерів, переповнення жовчного міхура - симпатичний нерв. Гуморальний механізм: у дванадцятипалій кишці виробляються 2 гормони - холецистокинин і секретин, які діють подібно вагусу й тим самим мають регулюючу дію на жовчний міхур і шляхи. Порушення цього механізму буває при вегетоневрозі, запальних захворюваннях ЖКТ, порушенні ритму харчування й ін.

Дисхолия - порушення фізико-хімічних властивостей жовчі.

Концентрація жовчі в міхурі в 1Про раз більше, ніж у печінці. Нормальна жовч складається з білірубіна, холестерину ( нерозчинимо у воді, тому, щоб удержати його в розчиненому стані у вигляді колоїду, необхідна присутність холатов) , фосфоліпідів, жовчних кислот, пігментів і т. д. У нормі жовчні кислоти і їхньої солі (холати) ставляться до холестерину як 7:1, якщо кількість холестерину збільшується, наприклад до 1ПРО: 1. те він випадає в осад, тим самим сприяючи утворенню каменів.

Дисхолии сприяє високий зміст холестерину (при цукровому діабеті, ожирінні, сімейної гиперхолестеринемии) , білірубіна (при гимолитических анеміях т. д.) , жирних, жовчних кислот. Разом з тим велике значення має інфікування жовчі. На практиці найчастіше комбінуються вищевказані фактори. дія, Що Ушкоджує, литохолевой кислоти, коли вона утвориться в жовчному міхурі замість дванадцятипалої кишки під впливом інфекції, пов’язане зі зміною рн, випадання солей кальцію й ін.

Клініка: 1. Болючий синдром. Характерна стругаючи локалізація хворій - у крапці жовчного міхура й у правому підребер’ї, частіше після прийому жирної, смаженої, гострої їжі, холодної газованої води, пива. Характер хворій може бути різним: - при некалькулезном холециститі болю тупі, терпимі.

- при калькулезном - різкі, нестерпні болі, можуть бути спровоковані тряскою, їздою, носінням ваги, іноді пов’язані із психоемоційною напругою. Типова іррадіація в лопатку, праве плече, область шиї праворуч. Іноді болю з’являються тільки в місцях типової іррадіації. Болю проходять від місцевого застосування тепла, спазмолитиков, можуть бути болю в області спини. Якщо болю тривають більше 4-х годин - значить процес поширився за межі жовчного міхура.

2. Синдром диспепсії. Виникає в результаті закидання жовчі в шлунок. З’являється відчуття гіркоти в роті, іноді вага в епигастрии. Рідко приєднується нудота, блювота.

3. Кишкова диспепсія: схильність до метеоризму, іноді нестерпність молочної дієти, часті поноси, рідше запори. При холицистопанкреатите рідкий смердючий стілець. Часто буває рефлюкс із дванадцятипалої кишки в шлунок, що суб’єктивно супроводжується відчуттям гіркоти в роті. Внаслідок рефлюкса жовчі відбувається поступова атрофія слизової шлунка.

Нерідко холецистит ховається під різними масками: 1) Тривала субфебрильная температура, що іноді триває місяцями. При цьому часто думають про різні вогнища хронічної інфекції (хронічний тонзиліт, ревматизм, туберкульоз) , забуваючи про холецистит.

2) Холецистокардиальний синдром. Проявляється болями в області серця, Поява яких пов’язане з висцеро-вісцеральним рефлексом по вагусу. Біль локалізується в області верхівки серця, хворий показує їхню локалізацію одним пальцем. Болю тривалі, ниючі можуть носити приступообразний характер (на ЕКГ можуть бути негативні хвилі Р у правих грудних і в III стандартному відведенні. Іноді можуть бути порушення ритму по типі бигемении, тригемении) . Для розпізнавання важливо враховувати зв’язок з їжею: спочатку болю можуть з’явитися в правому підребер’ї, а лише потім в області серця.

3) По типі атралгии: у цьому випадку хворі часто лікуються від ревматизму, але при докладному обстеженні ознак запалення не знаходять. При лікуванні холециститу болю зникають.

4) Алергійний синдром. Відзначається нестерпність деяких харчових продуктів, особливо молока, деяких ліків.

5) Зміни з боку крові - схильність до нейтропении до 3ТОВ і нижче. При цьому немає ні анемії, ні тромбоцитопении. Причина до кінця не ясна, очевидно нейтропения має не костномозговое походження, а внутрісудинний перерозподіл лейкоцитів - перехід із циркулярного пула в маргінальний. Це пов’язане з підвищенням тонусу парасимпатической нервової системи.

Поза загостренням виразна нейтропения (4 тис.) , відзначається майже в 2ПРО% хворих. Лейкопенія відзначається також при виразковій хворобі, хронічному гастриті зі зниженою нервовою секрецією, при неврозах, тобто при порушенні вегетативної нервової системи по типі парасимпатикотонии. Незважаючи на наявність нейтропении у хворих немає підвищеної чутливості до бактеріальної й вірусної інфекції. При загостреннях млм приєднанні іншої інфекції виникає нейтрофильний лейкоуитоз.

6) Неврастенічний синдром. Незнання масок холециститу веде до гиподиагностике.

Об’єктивно: У випадку не ускладненого холециститу загальний стан страждає мало. При холестазе можлива желтушность. Язик обкладений білим або коричневим нальотом. Хворобливість при пальпації пузирних крапок, але часто відсутній при ожирінні й високому стоянні діафрагми. Збільшення жовчного міхура в цілому зустрічається рідко, але буває при наявності вентильного каменю, при водянці міхура. Частіше жовчний міхур зморщений, зменшений в обсязі, спаяний із сусідніми органами, при цьому можуть виникати “пери” - процеси: залучення очеревини, печінки й т. д.

Позитивні симптоми: - Кера: хворобливість при пальпації жовчного міхура в положенні коштуючи, - на вдиху: Мерфи: те ж, але хворий сидить; - Мюсси: хворобливість між ніжками грудинно-ключично-сосцевидной м’яза; - Лепене: хворобливість при поколачивании по правому підребер’ю; - френикус - симптом Лидского: зниження опірності тканин черевної стінки при пальпації в правому підребер’ї.

Лабораторні дані: 1) Аналіз крові при загостренні: нейтрофильний лейкоцитоз, прискорене СОЕ до 15-2Про мм/година, поява З-Реактивного білка, збільшення альфа-1 і гаммаглобулинов, збільшенні сиалових кислот.

2) Дуоденальное зондування: ураховують час появи порцій і кількість жовчі. При виявленні пластівців слизу її мікроскопіюють: наявність лейкоцитів, лямблій підтверджує діагноз. Наявність змін у порції “Б” указує на процес у самому міхурі, а в порції “З” - на процес у жовчних ходах.

3) Рентгенологічне дослідження: якщо міхур добре видний, то значить він склерозирован. Роблять також в/в холецисто й холанографию. Камені можуть бути рентгенонегативни, але на тлі контрасту вони добре розглядаються. Іноді прибігають до томографії. При наявності дискинезии ознак запалення ні, але міхур буде сильно розтягнутий і погано або дуже швидко спорожняється.

Також методи радиотелевидения, сканування, тепловидение (дозволяє діагностувати калькулезний і бескаменний холецистит) .

Pages: 1 2

Збережи - » Захворювання жовчного міхура . З'явився готовий твір.

Захворювання жовчного міхура





Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.