«Гайдамаки (1839 - 1841) | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

«Гайдамаки (1839 - 1841)

Це найбільша за обсягом поема Т. Шевченка.

Назва твору: Гайдамаками називали учасників Коліївщини народного антишляхетсь-кого повстання 1768 року на Правобережній Україні, що було вершиною національно-визвольної боротьби українського народу,


Жанр: Ліро-епічна поема героїчного характеру.

Тема: Показ лицарської звитяги українців під час національно-визвольного руху проти свавілля шляхти й корчмарів, зображення сили й працьовитості українського народу, його волелюбності і моральної краси.

Ідея: Звеличення національно-визвольного руху України та лицарів Коліївщини, осуд шляхетського свавілля.

Композиція: Два вступи, одинадцять розділів, епілог, післямова (хоч і називається вона «Передмова»), гумористичне послання до передплатників.

Особливість композиції Наявність значної кількості вставних пісень і ліричних відступів, у яких поет виступає ніби співучасником подій. Сюжет

Дві сюжетні лінії: - розгортання селянського повстання,

Особисте життя Яреми Галайди та пов’язаних з ним персонажів. Лінії переплітаються, бо Ярема - учасник Коліївщини. Образи

Основні: Ярема Галайда - не історична постать, але, за народними переказами і піснями, існував насправді; «сирота багатий». Оксана - кохана дівчина Яреми.

Максим Залізняк, Іван Гонта - історичні постаті, які очолили гайдамацький рух. Другорядні образи: Гайдамаки, конфедерати, титар (батьку Оксани), Лейба (корчмар), кобзар Волох, ксьондз, підліток-гайдамак, Ґонтині діти.

Стислий переказ твору Посвята Поема розпочинається лірично-філософським відступом - посвятою.

Автор розмірковує над плином життя, над вічними змінами в природі і людському суспільстві: «Все йде, все минає - і краю немає…» Вічними є лише волелюбні прагнення народу. А виразниками цих прагнень стали гайдамаки. Поет знає, що його думки будуть вороже зустрінуті реакційними письменниками, які вважають:

Коли хочеш грошей,

Та ще й слави, того дива,

Співай про Матрьошу,

Про Парашу, радость нашу,

Султан, паркет, шпори,
-

От де слава!!!

У поета - інша слава, інші цінності. Він згадує про часи козацької волі, про славне ми

нуле України, Кругом нього стали його «діти» - породжені поетичною уявою образи тво

ру - гайдамаки. Він радить їм летіти з чужини в Україну, не цуратися мови, якою мати

пісень співала, не цуратися своєї історії. Поет просить благословення для них у свого «щи

рого батька» (Василя Івановича Григоровича, якому присвячено поему).

І Інтродукція

Це історичний вступ до поеми, в якому розповідається про політичний стан Польської держави, де зародився гайдамацький рух. Боротьба польських магнатів за владу врешті-решт призвела до втрати Польщею своєї державності. А конфедерати, які мали цю державність захищати, грабували Україну, знущалися з народу. їхні дії викликали обурення проти шляхти - гайдамаки готувалися до повстання, «ножі освятили.

Галайда Ярема Галайда - наймит, попихач шинкаря Лейби. Він сирота, але «сирота багатий», бо в нього є кохана Оксана. Вночі, коли шинкар лічив гроші, а його дружина і донька спали, Ярема взяв торбу і пішов у Вільшану.

Конфедерати Цієї ж ночі до Лейби прийшли конфедерати, виламали двері, побили господаря, допитуючись, де його дочка. Корчмар хрестився та божився, що вона вмерла. Конфедерати всіляко принижували Лейбу, а він корився і догоджав їм, підливаючи горілки. А коли шляхта


Почала вимагати в нього гроші і бити, він сказав, що в нього немає «ні шеляга», а багато червонців зберігається в костьолі у вільшанського титаря. Ще у титаря є гарна дочка Оксана, «як панночка». Конфедерати залишили корчмаря і поїхали у Вільшану.

Титар У Вільшані попід гаєм Ярема, співаючи, виглядав свою Оксану. Парубок Навіть Заплакав, чекаючи, бо боявся, що кохана не прийде. А коли побачив її, то зрадів і забув про все. Титарівна забарилася, бо в неї занедужав батько.

Ярема розповів дівчині, що йде в Чигирин дістати свяченого ножа, бо надумав пристати до гайдамаків, здобути славу, багатство і все це скласти до ніг Оксани:

Одягну тебе, обую. Посаджу, як паву, - На дзиґлику, як гетьманшу, Та й давитись буду… Закохані мріяли, як будуть жити, коли не стане ляхів в Україні. Прощаючись, Ярема і Оксана присяглися один одному у вірнім коханні та й розійшлися,

Тихесенько, гарнесенько, Щоб ніхто не бачив Ні дівочі дрібні сльози, Ні щирі козачі. А тим часом у титаря засвітилось в усіх вікнах. То конфедерати, - ті, хто нібито зібрався волю боронити, - катували Оксаниного батька, вимагаючи в нього гроші. Титар мовчав.

«Завзята бестія/ стривай/» Насипали в халяви жару… «У тім’я цвяшок закатай!» Не витерпів святої кари, Упав сердега. Замордувавши титаря, ляхи вирішили запалити церкву. Але тут у хату вбігла Оксана і, побачивши вбитого батька, знепритомніла. її, непритомну, ляхи забрали з собою.

Свято в Чигирині Автор згадує колишніх гетьманів, за правління яких Чигирин був містом козацької вольниці. Колись тут збиралось численне козацьке військо. Минув час, і в Чигирині, «як у домовині».

Аж ось поет знов повертається до подій Коліївщини. Над річкою Тясмином, у темнім гаю, зібрались прості козаки і старшина, щоб покарати ворогів:

За кров і пожари

Пеклом гайдамаки ляхам оддадуть. Попід дібровою стояли вози з ножами, і повстанці вірили, що ту зброю подарувала Катерина II, яка начебто підтримувала гайдамаків. Козацька старшина, що з’їхалася з різних куточків України, плекала надії на визволення з-під польського гніту, сподівалась, ще повернеться влада гетьмана.

Люди чекали дзвонів, що мали сповістити про початок церковної служби, слухали, я співав сліпий кобзар. Нарешті вдарили дзвони. У службі брала участь така сила духовенс тва, як на Великдень. Поміж возами ходили попи з кропилами і святили зброю. А благо чинний закликав громаду:

Молітесь, діти! страшний суд Ляхи в Україну несуть - І заридають чорні гори. Він нагадав людям про страшні лиха, що їх зазнала Україна, про те, що всі «праведні’ українські гетьмани були спалені шляхтою або заживо, або після смерті (трупи Богдана Тимоша Хмельницьких було піддано вогню в Чигирині, аби знищити навіть пам’ять пр< них). Диякон проголосив:

Нехай ворог гине! Беріть ножі! освятили! І народ кинувся розбирати ножі, що згодом «заблищали по всій Україні»,


Треті півні

Ляхи розкошували, не знаючи, що панувати їм судилося лише один день, поки не розпочалось повстання.

Коліївщина, це «пекельнеє свято», охопила всю Україну, але минув час і про неї забули. Онуки славних учасників повстання «панам жито сіють»,

Серед ночі берегом Дніпра йшов козак, йшов і журився, бо його серце чуло щось недобре. Він йшов не у Вільшану до коханої, а у Черкаси до ляхів, яких буде бити, коли почує сигнал до повстання (цей сигнал - треті півні).

Ярема замислився над долею України, сподіваючись, що народ виборе собі незалежність і, як символ цієї незалежності, у степах України знов «блисне булава». Поринувши у свої думки, він і не помітив, що почалась буря:

Там Оксана, там весело І в сірій свитині; А тут… а тут… що ще буде? Може, ще загину.

Червоний бенкет

«Задзвонили в усі дзвони по всій Україні», і гайдамаки почали бити ляхів. З бойовим покликом Гине шляхта, гине!» «по горищах, по коморах, по льохах, усюди; всіх уклали, все забрали».

У Черкаси, де діяв Залізняк, прийшов і Ярема. Там він дізнався про те, що конфедерати вбили титаря і вкрали Оксану. Ярема попросився у реєстр до Залізняка. Оскільки хлопець був сиротою і не мав прізвища, то його записали як Галайду (бездомний бурлака). Дали Яремі коня і, залишивши за собою палаючі Черкаси, поїхали далі, а Ярема всю дорогу мовчав - тяжко тужив за Оксаною.

Гупалівщина

Повстання охопило всю Україну:

…осталися діти та собаки -

Жінки навіть з рогачами

Пішли в гайдамаки. Поет у ліричному відступі говорить про те, що у кривавій різні винні «ксьондзи, єзуїти»,. які посіяли ворожнечу між братніми слов’янськими народами.

Коли загін Залізняка приїхав у Вільшану, Ярема дізнався про те, що ляхів там вже вбили, а тепер поховали. Тоді ж повстанці познайомилися з хлопцем-підлітком, який разом зі своїм батьком пішов у гайдамаки. У хлопця розпитали дорогу до Будищ, де в яру було озеро, а попід горою стояв ліс. У тому лісі ляхи поховались на деревах, і їх позбивали з дерев, як груші. Там же повстанці знайшли скарби конфедератів і потім пішли карати ворогів у Лисянку.

Pages: 1 2

Збережи - » «Гайдамаки (1839 - 1841) . З'явився готовий твір.

«Гайдамаки (1839 - 1841)

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.