Як написати твір (підготовка до ЗНО) | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Як написати твір (підготовка до ЗНО)

На жаль, не всі слова були належно обмірковані учасниками тестування, у тім числі й слово «споріднена» як означення до слова «праця». Значна частина тих, хто тестувався зрозуміли словосполучення «споріднена праця» як «праця в родинному колі», «труд у колективі» та под. Тобто слово «споріднена» було витлумачене як «з родичами, ріднею». Подібне розуміння смислу слова «споріднена» стало результатом неглибокого аналізу внутрішньої форми слова: побачили спільність коренів між «споріднена» й «родичі» — зробили висновок: мова йде про працю з родичами. Та цей висновок є хибним!

Для того, щоб знайти правильне тлумачення слова «споріднена», необхідно було б здійснити більш складну операцію пошуку внутрішнього змісту цього слова. Щонайменше слід було б пошукати інші контексти, де це слово вживається, і спробувати на підставі аналізу знайдених контекстів зрозуміти те особливе значення, що в собі приховує слово «споріднена», уносячи відповідне значення в них. Які ж це контексти? — Наприклад, споріднені душі, споріднені мови і под.

Спробуймо поміркувати, що ж мають на увазі, коли кажуть «споріднені душі», «споріднена душа». Передусім таку фразу вживають щодо людей, які між собою духовно близькі, які, навіть (і найчастіше) не будучи родичами, відчувають надзвичайну прихильність один до одного, мають спільність в інтересах і поглядах на життя. Таким чином, наявність значення «з родичами» аж ніяк не випливає з цього контексту. Швидше маємо тут такий варіант значення: споріднені душі — це душі (люди), які не завжди є кровними родичами, але за своїм внутрішнім світом дуже близькі, схожі, майже як родичі, ніби вони дійсно родичі. Саме ця близькість, спільність поглядів, однаковість душ робить їх родичами, споріднює їх.

А тепер спробуймо зрозуміти смисл фрази «споріднені мови». Це різні мови, які є за походженням або, так би мовити, за кров’ю родичками між собою, а відтак схожі, близькі одна одній. Як бачимо, і з цього контексту теж не випливає значення «з родичами».

Водночас при зіставлені отриманих тлумачень цих двох контекстів проступає щось спільне. Очевидно, це й буде саме те значення, яке приховує в собі слово «споріднена». Цим спільним є вказівка на близькість душ і близькість мов. Отже, споріднена — це така, яка близька (по духу, по крові, за походженням).

Повернімось тепер до формулювання, що містилося в темі твору — «споріднена праця» — й використаймо ту інформацію, яку отримали в результаті аналізу інших контекстів уживання слова «споріднена». Ця операція дозволяє запропонувати таке визначення: споріднена праця — це праця, яка близька людині, близька їй по духу і навіть більше — близька по крові й за походженням.

Pages: 1 2

Збережи - » Як написати твір (підготовка до ЗНО) . З'явився готовий твір.

Як написати твір (підготовка до ЗНО)





Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.