Людина побачила в сні, що його вкусив собака. Він явно відчув біль від укусу. Прокинувшись, він незабаром забув про "віщий" сні. Але пройшло два тижні - і на місці "укусу" утворилася виразка!
Не квапитеся з висновками.
Виходить, віщі сни є? Не квапитеся. У всіх розказаних снах нічого віщого в тому розумінні, як його тлумачать сонники й ворожки, немає!
Що відбулося з палеонтологом? Помізкувавши, пояснення знайшов сам Штернберг, що не був марновірним. Він згадав, що незадовго до цього випадку полював у тім місці на кози. Коли він до них підкрадався, то мимоволі дивився під ноги, не обертаючи особливої уваги на те, що отут росло. Його свідомість у цей час було зайнято іншою думкою - як ближче непомітно підійти до диких кіз. Однак те, що не усвідомлювало людини, мозок відзначав.
Ськороминущого погляду, кинутого на рослину, що потім запросили працівники музею, виявилося досить, щоб мозок зафіксував побачене, і в ньому залишилися відповідні сліди. Ці сліди й ожили в сновидінні, після того як учений довго думав про те, де ж знайти потрібну рослину.
Сни й медицина.
Можна заперечити, що сон із собакою й справді пророчив хворобу ще до того, як її можна було розпізнати.
З таким запереченням можна погодитися тільки наполовину. Так, звичайно, сон пророчив захворювання. Але, в - перших, це захворювання міг виявити й лікар, якби хворий звернувся до нього. По-друге - і це головне, - у цьому випадку ми зіштовхуємося із причинно - слідчим зв’язком одного явища (віщого сну) з іншим (захворюванням) .
Такий віщий сон не несе в собі нічого містичного. Більше того, медики вже порівняно давно звернули увагу на такий зв’язок. Ще в 1935 році професор М. И. Аставацатуров писав із цього приводу: "Можна, наприклад, визнати, що якщо тривожні сновидіння з елементами страху смерті сполучаються з раптовими пробудженнями, що супроводжуються несвідомим страхом смерті, те це може збуджувати підозру про захворювання серця в такому періоді, коли ніяких інших суб’єктивних ськарг, що вказують на таке захворювання, не є". Праця доктора медичних наук В. Н. Касаткина "Теорія сновидінь, деякі закономірності виникнення й структури". Автори на підставі найбагатшого матеріалу (він проаналізував тисячі снів) висловлює точку зору, що сновидіння можуть пророкувати багато захворювань: хвороба Боткіна (жовтяницю) - приблизно за тиждень; неврози - від тижня до декількох місяців; хронічний гастрит - біля місяця; туберкульоз легенів - за один-два місяців; гіпертонію - за два-три місяці, а опухали головного мозку - іноді за рік.
Коли людині сниться, що він хоче зринути з води, або що він лізе у вузьку щілину й застряє в ній, або піднімається в гору, або його груди здавлюють важкий одяг, при таких сновидіннях можливе запалення легенів, плеврит, туберкульоз. Один раз до доктора Касаткину прийшла жінка похилого віку, що от уже місяць переслідував сон: вона сама або хтось із її знайомих їсть сиру або зіпсовану рибу. Доктор направив її на дослідження шлунково-кишкового тракту й не помилився - у жінки була виявлена гостра форма гастриту.
Звичайно, не всі тут так просто. При діагностиці за допомогою сновидінь заважають усілякі випадки й відхилення. Але якщо сновидіння нав’язливі й однотипні, вони вказують на більшу ймовірність якогось схованого захворювання. Захворювання серця (інфаркт міокарда, стенокардія) нерідко викликають кошмарні бачення, вони можуть супроводжуватися сильним почуттям страху смерті. При серцевих захворюваннях може снитися падіння в прірву або в обрив.
Сновидіння на замовлення.
Звичайно, далеко не кожне неприємне сновидіння говорить про якесь захворювання. Дуже часто причинами важких захворювань служать такі речі, як духота в кімнаті, переповнений шлунок, незручне положення сплячі в постелі.
Нерідко розповідають, що в сні людин бачить себе летящим у прірву або провалюється в яму, після чого він зараз же прокидається. Таке сновидіння може відбутися тому, що сплячий ліг на лівий бік і утруднив роботу серця. Серце на кілька секунд зупиняється, і в цей момент може приснитися падіння в прірву.
Ну, а оськільки багато зовнішніх причин можуть впливати на зміст сновидінь, те, мабуть, ми можемо викликати сни за замовленням. І це доводилося багаторазово. Наприкінці минулого століття норвезький учений Вольд проводив такі досвіди: на ніч він перев’язував своїм співробітникам суглоби нижче щиколоток шнурком. Стопа приводилася в таке положення, начебто людина стоїть на ципочках. Сплячий снилося, що він біжить, піднімається по сходам, стає навшпиньки, їде на велосипеді.
До ніг людини, коли він спав приклали гарячу грілку, і йому приснилося виверження вулкана: він біжить із гори по гарячих каменях, які обпалюють йому ногу. Як виявилося, незадовго перед досвідом ця людина читала книжку про вулкани й вулканічні виверження.
Під час швидкого сну мозок працює дуже активно. Але якщо це так, то можна чекати не тільки одних фантастичних, безладних сновидінь, але й розумової роботи - над тим, про що людина думала вдень. Особливо цього можна чекати в тих випадках, коли людин думає над якоюсь проблемою, важким запитанням не один і не два дні. Може бути в сні ми здатні продовжувати свої міркування й знайти рішення?
Можемо! І в цьому немає нічого містичного. У сновидіннях математики вирішували завдання, композитори дописували музику, поети ськладали вірші. Знаменитий французький математик А. Пуанкаре затверджував, що плідні ідеї в нього виникали в напівсонному стані. Німецький хімік Ф. А. Кекуле побачив під час сну структурну формулу бензолу, про яку багато думав удень.
Деякі люди обмірковують ськладні проблеми перед сном і ранком або вночі нерідко одержують їхнє рішення. Було проведене обстеження моськвичів. Майже чверть із них затверджують, що в сні іноді народжувалися корисні для роботи думки. Всі ці приклади свідчать про те, що й у сновидіннях робота мозку може бути цілком осмисленої.
Якщо ви читаєте дуже цікаву книгу або із захопленням над чимсь працюєте, сон пропадає. Причини тут у тім, що в корі головного мозку виникає стійке вогнище порушення. Іншій людині нелегко заснути, якщо їм опановує яке-небудь сильне почуття - радості, тривоги, страху, - і в цьому випадку в корі мозку виникає стійке вогнище порушення - сну немає. Коли людина все-таки засне, вогнище часом залишається пов’язаним з початої вдень уявною роботою, він продовжує функціонувати й у сні, причому, оськільки мозку в цей час не заважають сторонні подразнення, робота ця може бути більше ефектної.
От одне з пояснень можливості розумової роботи в сні. І така робота, до речі кажучи, може привести до тих же помилковим умовиводам: сновидіння "пророчило" майбутнє відкриття. У дійсності перед нами завершення якої-небудь думки не вдень, а в той час, коли людина спить, але мозок його продовжує активно працювати.
Гіпноз.
У повсякденній свідомості гіпноз часто зв’язується сеансами ілюзіоністів, фокусників і мандрівних факірів. Такого роду подання відрізняються яркою зрелищностью. Звичайно об’єктом гіпнотизера буває екстравагантна, гарна асистентка або певна підставна особа з публіки. Тут гіпнотизер найчастіше використовує таку техніку: пильний погляд і розкриті пальці направляються до очей гипнотизируемого. Це робить особливо сильне враження. Але не стільки на гипнотизируемого, ськільки на публіку! Іноді після "засипання" гипнотизируемий займає горизонтальне положення й "під впливом" гіпнотизера починає підніматися нагору. Ціль такого впливу - демонстрація психокинеза. Якщо в реальності гіпнозу ми не сумніваємося, то в подібних випадках ілюзія безсумнівна - іноді при уважному спостереженні видні чорні троси на чорному тлі сцени, за допомогою яких піднімається гипнотизируемий.
Сьогодні вселяння й гіпноз широко використовуються як лікувальні методи. Гіпноз, як пише В. Йончев, - це незвичайне психічне явище. Звільнені від непотрібної зрелищности, а іноді навіть від фальсифікації, від туману містицизму, він не перестає вражати уяву й звичайну людину, і фахівця-нейрофізіолога своїми дивними механізмами й проявами. Гіпноз характеризується своєрідним станом звуженої свідомості, подібно сну, при якому гипнотизируемий втрачає здатність нормально сприймати інформацію, приймає її некритично, неадекватно оцінює її; його поводження й навіть вегетативні функції підкоряються ідеям, поданням і командам, що подається гіпнотизером.
Термін "гіпноз" уведений шотландським лікарем - хірургом Маренням і походить від грецького слова, що означає "сон". Дійсно, гіпнотизер як би присипляє гипнотизируемого, уводить його в стан неповного сну, під час якого останній чує голос гіпнотизера й виконує його команди. Гипнотизируемий може рухатися й виконувати різні дії, які йому викликані й котрими він не пручається, оськільки не сприймає їх критично.
Збережи - » Сон і сновидіння . З'явився готовий твір.