Сон і сновидіння | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Сон і сновидіння

Явище, що сьогодні ми називаємо гіпнозом, було відомо тисячі років тому. Наприклад, його використовували елліни в храмі бога здоров’я Аськлепія. Судячи із древніх джерел, хворі приходили в цей храм, засипали й просипалися здоровими. Цей лікувальний сон, імовірно, і був гіпнозом. Під час сну жерці вселяли хворим, що вони вилікували. З відомостей, що дійшли до нас, ми довідаємося, що більшість хворих чули вночі голосу або ж бачили перед собою образ чоловіка, приймаючи його за самого бога Аськелия.

Явище, подібне до гіпнозу, спостерігається у світі тварин. Воно відомо як експеримент - чудо Кирхера. Раптове перекидання жаби, птаха або іншої дрібної тварини на спину викликає повну нерухомість. У цій позі тварина залишається протягом декількох мінут, а іноді й годин. Дотик до деяких комах також обездвиживает їх на якийсь час. Такі явища спостерігаються й у природній обстановці: миша "кам’яніє" із широко розкритими очами перед головою змії, птах між лабетів кішки, що неї піймала. Це явище називається акінезією (обездвиженностью) , танатозисом (подобою смерті) або каталепсією (воськовою гнучкістю) .

Це своєрідний біологічний захист, тому що в такій ситуації тварина може сприйматися як неживий предмет або як мертве, що збільшує його шанси на виживання. У цьому випадку можна говорити про пасивну захисну реакцію. Нервова система, подвергшаяся дії сильного подразника, згідно И. П. Павлову, переходить у стан позамежного гальмування. Це захисна реакція стосовно кліток нервової системи і їхніх функцій.

Участь різних груп нервових кліток у процесі порушення визначає цілісну діяльність організму. Поряд із процесом порушення діє процес гальмування. Від співвідношення збуджених і загальмованих нервових кліток залежить, наприклад, сила ськорочення у відповідній м’язовій групі. Від розподілу порушення й гальмування в різних рухових клітках залежить, які м’язові групи ськорочуються. У розглянутому нами випадку акінезії при сверхсильном подразнику відбувається гальмування в тих областях головного мозку, які пов’язані з рухом. Це нормальний захисний організм у роботі нервової системи, що охороняє нервові клітки від виснаження й загибелі. Таким чином, акінезія в обстановці підвищеної небезпеки, з однієї сторони вступає як захисне поводження, а з інший, "виключаючи" нервову систему, охороняє останню від повного виснаження.

Гальмування кори головного мозку пояснює механізм гіпнозу лише загалом. Хоча методика введення в стан гіпнозу може бути самої різної, проте можна виділити наступні основні групи: перша - методика сильного впливу, розроблена знаменитим французьким невропатологом, психіатром і гіпнотизером Шарко. Він використовував такі подразники, як раптовий гуркіт за спиною того, кого збирався гіпнотизувати, спалах полум’я перед його очами або несподіваний поштовх і падіння на руки гіпнотизера. Ця техніка деякою мірою аналогічна ситуаціям, що приводять до акінезії у тварин; друга методика ськладається в одноманітному повторенні впливу: фіксація очами блиськучого предмета, одноманітний шум або тиха музика, поглаживание чола або ськронь (так звані паси) ; третя методика полягає в словесному вселянні стану розслаблення, особливе значення має зв’язок з голосом гіпнотизера: " Повністю розслабтеся! Закрийте очі! Ви засипаєте! Віка стають важкими; ноги розслабленими й важкими, ви не можете їх підняти! Зараз ви повністю розслаблені, засипаєте, і ви чуєте тільки мій голос! Виконуйте все, що я вам ськажу! " і т. д.

Деякі методики проведення гіпнозу сполучать у собі вплив двох або більше таких груп (наприклад, шуми й поглаживания, словесне вселяння й музика) . Розкриті пальці й протягнені руки гіпнотизера, які гипнотизируемий фіксує поглядом, іноді діють набагато сильніше постійного індиферентного подразника. Вони є тим жестом, що "вражає", як би втілюючи в собі силу впливу гіпнотизера.

Не тільки жест, але вже сама поява гіпнотизера, якого знають і чекають, діяти як подразник, що ставиться до першої групи. У лікувальній практиці був такий випадок: у клініку звернувся пацієнт із паралічем лівої ноги й втратою в ній чутливості у формі довгої панчохи. Він не почував уколів, при укаливании голкою в нозі було відсутнє кровотечу. У середньовічній Європі подібне явище вважалося вірною ознакою вселення диявола. Сьогодні відомо, що це ознака істеричного неврозу. Після успішного сеансу гіпнозу хворий звільнився від паралічу й чутливість ноги відновилася. Він дякував, але попросив по можливості не входити до нього в палату, тому що йому стає страшно й він ціпеніє. Пізніше він говорив хворим, що, на його думку, це лікування пов’язане з диявольськими силами. Подібний ефект у практиці гіпнозу не є рідкістю. Популярність психотерапевта й очікування (готовність, сугестивність) пацієнта створюють сприятливі умови для гіпнотичного сеансу.

Сугестивність можна підсилити, якщо сеанс проводити під час сну. Під час сеансу тихим голосом, що потім поступово підсилюється, вимовляються слова вселяння. Імовірно, у стародавності цей спосіб вселяння використовувався під час сну в храмі.

Деякі психотерапевти застосовують снотворні засоби, дають їх випробуваним перед сеансом, щоб полегшити процес засипання й вселяння. Відомо, що сонна людина більше сприйнятлива до вселяння. Однак цей прийом мимоволі викликає сумніву в здатностях гіпнотизера.

У східних религиях широко використовуються ароматичні палички, які, повільно згоряючи, виливають приємний захід ароматичних смол (нагадує кадило в православних церковних ритуалах) . Це один зі способів створення фонового настрою. Відомо, що центр у корі головного мозку, ", щовідповідає" за розрізнення заходів, є частиною лимбичеськой системи, пов’язаної з настроями й емоціями. Тому не випадково гарні парфуми здатні створити особливу обстановку, піднімати настрій. Більше того, цей більш-менш постійний легкий подразник одного з аналізаторів (спосіб, використовуваний при застосуванні другої методики введення в гіпноз) , як і деякі інші ароматичні з’єднання, може робити хіміко-медикаментозний вплив зі снотворним ефектом.

У міжнародному журналі експериментального й клінічного гіпнозу, видаваному у Філадельфії, описаний спосіб введення в стан гіпнозу за допомогою використання гіпервентиляції (глибокого подиху) . Зміна парціального тиську З у крові, що з’являється через 3-5 мінут після інтенсивного подиху, супроводжується зміною збудливості нервової системи, і це полегшує процес гіпнотизування.

Після введення в стан гіпнозу починається лікувальне вселяння з метою усунення певних симптомів і переживань і поліпшення самопочуття. У свій час професор Чолаков створив так званий метод гіпнотичного трансу: пацієнтові пропонувалося знову пережити події, які послужили причиною його хвороби. По суті цей процес являє собою гіпнотично задану сповідь. Добре відомо, що неодноразово пережита подія поступово втрачає свою яськравість, у той час як подавлене, неотреагированное, цю яськравість зберігає. У такому випадку діє психологічний механізм заспокоєння, викликуваний щиросердечним одкровенням. Аналогічний вплив робить і церковна сповідь. Хоча згода хворого на таку процедуру попередньо береться, багато хто із хворих говорять про інтимну сферу більш докладно, ніж вони це припуськали. У результаті їхня психіка травмується ще більше. Тому до подібним до сеансів варто прибігати лише в крайніх випадках.

Що ж являє собою механізм, що дозволяє гіпнотизерові вселити пацієнтові гіпнотичний сон, а потім особливі дії, відчуття або переживання. Віденський лікар Месмер ( 1734-1815) , увлекавшийся модними в той час дослідженнями магнетизму, у своїй дисертації сформулював поняття "тваринний магнетизм", за допомогою якого можна нібито змінювати стан організму. Незважаючи на те що подібної сили не існує, популярність Месмера, переконливість його даних, відмінне володіння технікою гіпнозу забезпечили йому величезний успіх як психотерапевт. Він використовував методику другої групи, наприклад металева кулька, що виступає як маятник, або крутится перед очами хворий диськ.

Pages: 1 2 3 4 5 6

Збережи - » Сон і сновидіння . З'явився готовий твір.

Сон і сновидіння

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.