Поняття здоров’я, його зміст і критерії. Функціональні можливості прояву здорової людини в різних сферах життєдіяльності. Вплив умов навколишнього середовища на здоров’я” | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Поняття здоров’я, його зміст і критерії. Функціональні можливості прояву здорової людини в різних сферах життєдіяльності. Вплив умов навколишнього середовища на здоров’я”

Зміна психіки, що виникає навіть при епізодичному прийомі алкоголю (порушення, втрата стримуючих впливів, пригніченість і т. п.) , спричиняється частоту самогубств, чинених у стані сп’яніння.

Особливо шкідливий вплив алкоголізм робить на печінку: при тривалому систематичному зловживанні алкоголем відбувається розвиток алкогольного цирозу печінки. Алкоголізм - одна із частих причин захворювання підшлункової залози (панкреатиту, цукрового діабету) . Поряд зі змінами, що зачіпають здоров’я питущого, зловживання спиртними напоями завжди супроводжується й соціальними наслідками, що приносять шкода як навколишнього хворого алкоголізмом, так і суспільству в цілому. Алкоголізм, як жодне інше захворювання, спричиняється цілий комплекс негативних соціальних наслідків, які виходять далеко за рамки охорони здоров’я й стосуються, у тім або іншому ступені, всіх сторін життя сучасного суспільства. До наслідків алкоголізму варто віднести й погіршення показників здоров’я осіб, що зловживають спиртними налитками й пов’язане з ним погіршення загальних показників здоров’я населення. Алкоголізм і пов’язані з ним хвороби як причина смерті уступають лише серцево-судинним захворюванням і раку.

5. Раціональне харчування людини

Наступного ськладового здорового способу життя є раціональне харчування. Коли про ньнього мова йде, варто пам’ятатити про дв основні закони, порушення яких небезпечно для здоров’я.

Перший закон - рівновага одержуваної й витрачати^ся енергии, що. Якщо організм одержує енергії більше, ніж витрачає, тобто якщо ми одержуємо їжі більше, ніж це необхідно для нормального розвитку людини, для роботи й гарного самопочуття, - ми повніємо. Зараз більше третини нашої країни, включаючи дітей, має зайва вага. А причина одна - надлишкове харчування, що в підсумку приводить до атероськлерозу, ішемічній хворобі серця, гіпертонії, цукровому діабету, цілому ряду інших недуг.

Другий закон - відповідність хімічного ськладу раціону фізіологічним потребам організму в харчових речовинах. Харчування повинне бути різноманітним і забезпечувати потреби в білках, жирах, вуглеводах, вітамінах, мінеральних речовинах, харчових волокнах. Багато хто із цих речовин незамінні, оськільки не утворяться в організмі, а надходять тільки з їжею. Відсутність хоча б одного з них, наприклад, вітаміну З, приводить до захворювання, і навіть смерті. Вітаміни групи В ми одержуємо головним чином із хлібом з борошна грубого млива, а джерелом вітаміну А и інших жирорастворимих вітамінів є молочна продукція, риб’ячий жир, печінка.

Не кожний з нас знає, що потрібно навчитися культури розумного споживання, утримуватися від спокуси взяти ще шматочок смачного продукту, що дає зайві калорії, або вносить дисбаланс. Адже будь-яке відхилення від законів раціонального харчування приводить до порушення здоров’я. Організм людини витрачає енергію не тільки в період фізичної активності (під час роботи, занять спортом і ін.) , але й у стані відносного спокою (під час сну, відпочинку лежачи) , коли енергія використовується для підтримки фізіологічних функцій організму збереження постійної температури тіла. Установлено, що в здорової людини середнього віку при нормальній масі тіла витрачається 7 кілокалорій у годину на кожний кілограм маси тіла.

Першим правилом у будь-якій природній системі харчування повинне бути: - Прийом їжі тільки при відчуттях голоду.

- Відмова від прийому їжі при болях, розумовій і фізичному нездужання, при лихоманці й підвищеній температурі тіла.

- Відмова від прийому їжі безпосередньо перед сном, а також до й після серйозної роботи, фізичної або розумової.

Дуже важливо мати вільний час для засвоєння їжі. Подання, що фізичні вправи після їжі сприяють травленню, є грубою помилкою.

Прийом їжі повинен ськладатися зі змішаних продуктів, що є джерелами білків, жирів і вуглеводів, вітамінів і мінеральних речовин. Тільки в цьому випадку вдається досягти збалансованого співвідношення харчових речовин і незамінних факторів харчування, забезпечити не тільки високий рівень переварювання й усмоктування харчових речовин, але і їхнє транспортування до тканин і кліток, повне їхнє засвоєння на рівні клітки.

Раціональне харчування забезпечує правильний ріст і формування організму, сприяє збереженню здоров’я, високій працездатності й продовженню життя.

Особам, що страждають хронічними захворюваннями, потрібно дотримувати дієти.

6. Вплив навколишнього середовища, спадковості, біоритмів на здоров’я людини

Немаловажне значення робить на здоров’я й стан навколишнього середовища. Втручання людини в регулювання природних процесів не завжди приносить бажані позитивні результати. Порушення хоча б одного із природних компонентів приводить у силу існуючих між ними взаємозв’язків до перебудови сформованої структури природно-територіальних компонентів. Забруднення поверхні суши, гідросфери, атмосфери й Світового океану, у свою чергу, позначається на стані здоров’я людей, ефект "озонової діри" впливає на утворення злоякісних пухлин, забруднення атмосфери на стан дихальних шляхів, а забруднення вод - на травлення, різко погіршує загальний стан здоров’я людства, знижує тривалість життя. Однак, здоров’я, отримане від природи, тільки на 5% залежить від батьків, а на 50% від умов, нас навколишніх.

Крім цього, необхідно враховувати ще об’єктивний фактор впливу на здоров’я - спадковість. Це властивим всім організмам властивість повторювати в ряді поколінь однакові ознаки й особливості розвитку, здатність передавати від одного покоління до іншому матеріальні структури клітки, що містять програми розвитку з них нових особин.

Впливають на наше здоров’я й біологічні ритми. Однієї з найважливіших особливостей процесів, що протікають у живому організмі, є їхній ритмічний характер.

У цей час установлено, що понад триста процесів, що протікають в організмі людини, підлеглі добовому ритму.

7. Оптимальний руховий режим

Оптимальний руховий режим - найважливіша умова здорового способу життя. Його основу становлять систематичні заняття фізичними вправами й спортом, ефективно вирішальні завдання зміцнення здоров’я й розвитку фізичних здатностей молоді, збереження здоров’я й рухових навичок, посилення профілактики несприятливих вікових змін. При цьому фізична культура й спорт виступають як найважливіший засіб виховання.

Корисно ходити по сходам, не користуючись ліфтом. За твердженням американських лікарів кожна сходинка дарує людині 4 секунди життя. 70 сходів спалюють 28 калорій.

Основними якостями, що характеризують фізичний розвиток людини, є сила, швидкість, спритність, гнучкість і витривалість. Удоськоналювання кожного із цих якостей сприяє й зміцненню здоров’я, але далеко не однаковою мірою. Можна стати дуже швидким, тренуючись у бігу на короткі дистанції. Нарешті, дуже непогано стати спритн і гнучким, застосовуючи гімнастичні й акробатичні вправи. Однак при всім цьому не вдається сформувати достатню стійкість до хвороботворних впливів.

8. Загартовування

Для ефективного оздоровлення й профілактики хвороб необхідно тренувати й удоськоналювати в першу чергу сама коштовна якість - витривалість у сполученні із загартовуванням і іншими компонентами здорового способу життя, що забезпечить зростаючому організму надійний щит проти багатьох хвороб.

У Росії загартовування здавна було масовим. Прикладом можуть служити сільські лазні з парними й сніжними ваннами. Однак у наші дні більшість людей нічого не роблять для загартовування, як самих себе, так і своїх дітей. Більше того, багато батьків з побоювання застудити дитини вже з перших днів місяців його життя починають займатися пасивним захистом від застуди: вкутують його, закривають кватирки й т. д. Така "турбота" про дітей не створює умов для гарної адаптації до мінливої температури середовища. Навпроти, вона сприяє ослабленню їхнього здоров’я, що приводить до виникнення простудних захворювань. Тому проблема пошуку й розробки ефективних методів загартовування залишається однієї з найважливіших. Але ж користь загартовування з раннього віку доведена величезним практичним досвідом і опирається на солідне наукове обґрунтування.

Широко відомі різні способи загартовування - від повітряних ванн до обливання холодною водою. Корисність цих процедур не викликає сумнівів. З незапам’ятних часів відомо, що ходьба босоніж - чудовий засіб, що гартує. Зимове плавання - вища форма загартовування. Щоб її досягти, людина повинен пройти всі щаблі загартовування.

Ефективність загартовування зростає при використанні спеціальних температурних впливів і процедур. Основні принципи їхнього правильного застосування повинні знати все: систематичність і послідовність; облік індивідуальних особливостей, стану здоров’я й емоційні реакції на процедуру.

Pages: 1 2 3 4

Збережи - » Поняття здоров’я, його зміст і критерії. Функціональні можливості прояву здорової людини в різних сферах життєдіяльності. Вплив умов навколишнього середовища на здоров’я” . З'явився готовий твір.

Поняття здоров’я, його зміст і критерії. Функціональні можливості прояву здорової людини в різних сферах життєдіяльності. Вплив умов навколишнього середовища на здоров’я”





Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.