Озеро Байкал | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Озеро Байкал

Озеро

Площа (тис. кв. км)

Каспійське море

376 000

Верхнє (США)

82 400

Вікторія (Африка)

68 000

Гурон (США)

59 600

Мічиган (США)

58 100

Аральське море

37 100

Танганьїка (Африка)

34 000

Байкал (Росія)

31 500

Ньяса (Африка)

30 800

Обсяг

Байкал - саме велике сховище прісної води на планеті (23 тис. км3) , що перевищує обсяг води, що втримується в п’яти Великих озерах Північної Америки (Верхнє, Мічиган, Гурон, Ери, Онтаріо) разом узятих, або в 2 рази більше, ніж в озері Танганьїка. В улоговині Байкалу зосереджене близько 20% світових запасів прісних озерних вод планети (крім льодовиків, снежники й льоди, де вода перебуває у твердому стані) .

Вода

Байкал - саме чисте на Землі природне сховище прісної питної води. Рідка чистота й виняткові властивості байкальської води обумовлені життєдіяльністю тваринного й рослинного миру озера. За рік армада рачків (епишура) здатна тричі очистити верхній пятидесятиметровий шар води. У байкальській воді дуже мало розчинених і зважених мінеральних речовин, мізерно мало органічних домішок, багато кисню. Мінералізація вод озера - 96,4 міліграми на літр, у той час, як у багатьох інших озерах вона доходить до 400 і більше міліграмів на літр. Слабко минерализованная байкальська вода ідеально підходить для організму людини. Аналізи, зроблені в лабораторних центрах зі світовою репутацією, підтвердили відповідність байкальської води всім твердим нормам, пропонованим до питної води.

У світі не збереглося відкритих водойм із прісною водою, придатних для розливу питної води. Виключення становить лише Байкал. З 1992 р. початий промисловий розлив байкальської води в пластикові пляшки. Вода береться із глибини 400 метрів, де зберігається постійна температура 4,2°C, і де вона захищена водною товщею від поверхневих забруднень.

Ученими встановлено, що крапля води, потрапляючи в Байкал з його припливів, відстоюється тут роками. Водообмен (заміна глибинних вод поверхневими) відбувається в північній улоговині за 225 років, у середньої - за 132 року й у південної - за 66 років. Навесні, після звільнення від льоду, прозорість води досягає 40 метрів, це в десятки разів більше, ніж в інших озерах. Наприклад, у Каспії прозорість води становить 25 метрів, на Іссик-Кулеві - 20 метрів. Байкальська вода, що розливається в пластикові пляшки ємністю 1,5 літра підприємством "Байкальські води", незамінна під час подорожей. Її запас дозволяє гарантированно уникнути проблем кишково-шлункових захворювань, вставати на нічліг у будь-якому місці, не витрачаючи час на пошук струмків, джерел, колодязів.

Аналізи, проведені в лимнологичеськом інституті З РАН. Університеті Південної Кароліни (США) , а також лабораторіях Японії й Кореї підтверджують, що байкальська вода має високі якісні характеристики. Процес водозабору й водоподготовки ставиться до області "високих технологій" і захищений патентом на винахід. Всі виробничі цикли оснащені італійським устаткуванням, а технологічна тара й сама продукція відповідає міжнародним вимогам якості. Сполучення "високих технологій і високої якості води дозволяють випуськати питну воду із тривалим строком зберігання (в експерименті до трьох років) без зміни смакових якостей, не дивлячись на відсутність яких-небудь консервантів. Байкальська вода єдина питна вода, завдяки природному ськладу, розливається в пляшки без застосування консервантів Присутність пляшки води в салоні автомобіля - це можливість попити, помити руки, овочі або фрукти, змочити ганчірку й навести порядок у салоні. Навіть якщо й пролив небагато на сидіння або на штани - не лихо, висохне й не залишить ніяких слідів. У пляшці можна розчинити пакет "Zuko" і одержати смачний ароматний напій.

Все це дозволяє рекомендувати байкальську воду, розлиту в пластикові пляшки, як ідеальну для мандрівників. ВАТ "Байкальські води" м. Іркутськ, вул. Радянська, 3. Тел. ( 395-2) 34-75-31

Органічний мир

У фауні Байкалу представлені майже всі типи тварин, що живуть у прісних водоймах. У світі немає іншого озера, біологічна розмаїтість якого було б настільки велике й унікально. З 2635 відомих видів і різновидів тварин і рослин, знайдених до теперішнього часу в озері, майже 2/3 ендемични й ніде у світі більше не зустрічаються. Тому Байкал можна вважати одним з географічних центрів походження біологічних видів.

Льодостав на Байкалі

Байкал щорічно замерзає. У перші 3–4 дні при температурі повітря нижче-20°С лід наростає по 4–5 див у добу. Наприкінці жовтня замерзають мілководні затоки, 1-14 січня - глибоководні райони. У південній частині Байкал закритий 4-4,5 місяці, у північній частині - 6-6,5 місяців. По акваторії озера товщина льоду коливається від 70 до 113 див, при цьому виявлена закономірність: чим більше снігу, тим тонше лід. Тороси досягають 1,5-3 метрів висоти. Лід товщиною 50 див витримує вага до 15 тонн, тому взимку по льоду Байкалу можна вільно пересуватися на автомобілях. Уздовж північно-західного узбережжя й у Малому морі утвориться вільний від снігу прозорий лід, крізь який на мілководдя можна бачити дно. Злом льоду починається від мису Б. Кадильний 25-30 квітня, що викликається таненням льоду під впливом висхідних потоків теплих вод підводних джерел. В останню чергу 9-14 червня звільняється від льоду північна частина озера.

Шторми

Штормові вітри на Байкалі звичайні наприкінці літа й восени. Максимальна швидкість вітру на озері відзначається у квітні, травні й листопаді, мінімальна – у лютому й липні. 80% літніх штормів спостерігається в другій половині серпня й у вересні, при цьому висота хвиль у середній улоговині Байкалу досягає 4–4,5 метрів при крутості 22°.

Період

Повторюваність шторму

Висота хвилі

Серпень – вересень

70–80%

4–4,5 метри

Листопад – грудень

80–90%

5,5–6,0 метрів

Байкальські вітри

Різноманіття байкальських вітрів відбито в їхніх місцевих назвах (більше 30) . Вікові спостереження місцевих жителів дозволили виділити ряд закономірностей для кожного вітру.

Верховик (Ангара) - так називають північний вітер, що дме уздовж усього Байкалу з півночі на південь. Верховик - сухий вітер, у ясну, сонячну погоду він дме спокійно, без різких поривів. Нерідко такий вітер утримується безупинно більше 10 днів. Перші тривалі верховики спостерігаються на Байкалі із середини серпня. Наприкінці листопада - початку грудня верховик розгойдує Байкал важкими крутими хвилями до 4-6 метрів. Баргузин - могутній вітер, оспіваний у пісні "Славне море - священний Байкал", дме з Баргузинськой долини поперек і уздовж Байкалу. Цей вітер дме рівно, з поступово наростаючою міццю, але його тривалість помітно уступає верховику. Цей вітер приносить із собою сонячну сталу погоду.

Култук - вітер, що дме від південного краю Байкалу уздовж усього озера. Култук несе із собою жорстокі шторми й погану дощову погоду. Цей вітер не буває таким тривалим, як верховик.

Гірська - північно-західний бічний байкальський вітер, що раптово зривається з гір. Це самий підступний і рвучкий вітер. Він починається зненацька й швидко набирає силу.

Сарма - різновид гірської, найдужчий і страшний з вітрів на Байкалі. Вітер виривається з долини ріки Сарма, що впадає в Мале море. Швидкість його перевищує 40 м/с. Улітку вітер може раптово початися й також раптово ськінчитися, восени сарма іноді дме ціла доба. Провісником сарми є хмари над Триглавим гольцем Прибайкальського хребта.

Клімат

Озеро впливає на клімат. Величезні водні маси озера в літній період прогріваються до глибини 200–250 метрів і, як акумулятор, накопичують велика кількість тепла. Тому зима на Байкалі більше м’яка, а літо прохолодніше, ніж на іншій території Сибіру. Різниця температури повітря між Іркутськом і узбережжям Байкалу в денні годинники може досягати 8–10°С.

Місцевість

Червень

Грудень

Pages: 1 2 3 4 5

Збережи - » Озеро Байкал . З'явився готовий твір.

Озеро Байкал





Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.