Батьківщина і природа в ліриці С. Єсеніна | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Батьківщина і природа в ліриці С. Єсеніна

В історії російської поезії Єсенін займає особливе місце як проникливий лірик рідної природи, якій він присвятив свою творчість. Батьківщина і її природа - з цими двома темами пов’язане все найкраще в ліриці поета: “Моя лірика жива однією великою любов’ю - любов’ю до Батьківщини. Відчуття Батьківщини - основне в моїй творчості “.

” Вірші я почав писати рано, років у дев’ять “, - говорить поет у своїй автобіографії. Його перші віршовані спроби були, звичайно, слабкими, але вже в них можна було помітити непересічність авторського світосприйняття, його творчу індивідуальність, проявляються у незвичайній системі образів, в новизні порівнянь, метафор, епітетів:

Там, де капустяні грядки

Червоної водою поливає схід,

кошенятко маленький матці

Зелене вим’я смокче.

Майже всі перші вірші Єсеніна присвячені опису природи. Та й чи могло бути інакше - адже молодий поет з дитинства був оточений пишнотою просторів і багатств рідної землі. Есенинская поезія яскрава і барвиста, сповнена звуків, запахів. Лунає білий передзвін беріз, заливаються бубонці, шумить очерет, палахкотять зорі, гаї криють синім мороком, горить золотиста зелень, пахне яблуками і медом, ллють їли запах ладану - такий світлий і прекрасний світ природи у Єсеніна. Цей світ не відчайдушно-веселий, в ньому завжди десь у глибині таїться щось сумне, що важко висловити словами. Мабуть, цей смуток - про слабкості, крихкості всього земного. І тому все прекрасне в житті стає ще ближче, зрозуміліше і дорожче.

Пейзажі Єсеніна глибоко народні, але не тільки тому, що їм використовуються народні, фольклорні епітети, мотиви, образи. Народність Єсеніна криється в особливому творчому сприйнятті світу самим поетом. У віршах його дерева, квіти, трави, річки, ріллі виконані життя, все живе і говорить з героєм:

Біля тину заросшол кропива

обрядився яскравим перламутром

І, хитаючись, шепоче пустотливо:

“З добрим ранком!”

Подібного роду світосприйняття грунтується на фольклорній естетиці - естетиці уособлення, паралелізму, відповідності явищ природи і внутрішнього світу людини. Поет, який провів своє дитинство в селі, серед селян, з самого початку ввібрав в себе особливості народного, природного підходу до світу.

У Єсеніна важко знайти суто пейзажні вірші. Природна початок у нього пронизує всю творчість, душевні переживання і картини природи як би зливаються в його віршах:

Я по першому снігу маренні,

У серці конвалії спалахнули сил.

Вечір синію свічкою зірку

Над дорогою моєї засвітив.

Пізніше поет дещо відійшов від пейзажної тематики. Як і кожен великий митець, він не міг обмежитися тільки цим жанром. Єсенін хоче бути не тільки співаком, а й громадянином. І тема Батьківщини поволі починає звучати в його віршах. Вони пройняті почуттям великої любові до своєї країни:

Я люблю Батьківщину,

Я дуже люблю Батьківщину!

Єсенін говорить про себе як про селянське поета, і його Русь - Русь селянська, сільська. У ній багато патріархального, релігійного: рожеві ікони, Ісус Христос, Божа Матір, світлі хати, старовинні перекази, обряди, пов’язані із сільським побутом. Однак у віршах Єсеніна не тільки міфи та етнографічні описи, а й

… ріллі, ріллі, ріллі, Коломенська смуток …

Це:

… степ і вітри,

І ти, мій отчий дім.

Оспівуючи Батьківщину, Єсенін природним чином повертається до початкової тематиці, до пейзажних описів. У його творчості зливається воєдино любов до Батьківщини і любов до її природи:

Про Русь - малинове поле

І синь, що впала в річку, -

Люблю до радості і болі

Твою озерну тугу .

Інакше для Єсеніна і не може бути: також, як для інших художників любов до своєї країни означає любов до її історії, культури, мови, для самого автора прихильність до Росії означає, перш за все, прихильність до її природи .

Через усю творчість поета проходить образ російської берізки. Це і “біла береза під моїм вікном”, і зворушливі рядки:

Я навік за тумани і роси

Полюбив у берізки стан,

І її золотисті коси,

І полотняний її сарафан.

“Країною березового ситцю” називає поет Русь. Так в одному образі об’єднав він найдорожчі його серцю поняття: береза для нього це і саме дерево, і вся російська природа взагалі, і уособлення рідної країни.

Напередодні революції Єсенін створює кілька віршів, в яких намагається показати майбутнє Росії. Він відчуває, що гряде велика буря. Він пророкує Росії роль “начертательніци третій Заповіту”. При цьому вірить, що шлях країни - “з селянським ухилом”. У нашестя “сталевий кінноти” він бачить загибель своєї, селянської Русі. Однак історичний шлях країни був не тим, якого чекав поет. І тому герой його післяреволюційних віршів з гіркотою зауважує:

Моя поезія тут більше не потрібна,

Та й, мабуть, сам я теж тут не потрібен …

Але, як не смутно, як не боляче відчувати себе марним в рідній країні, автор не жорстоким. Він знає:

Ніяка батьківщина інша

Не увіллє в мене на грудях мою теплінь.

І він хоче “на батьківщині коханої, все люблячи, спокійно померти”. Тому поет не тільки примирюється з дійсністю, а й намагається знайти в ній те, що йому близько, і продовжує оспівувати

Всім істотою в поета

Шосту частину землі

З назвою коротким “Русь”.

Протягом творчого шляху Єсеніна зазнає зміна і образ Росії в його віршах. У ранній період творчості Русь - сільська, патріархальна, нехай убога, але повна прихованою принади і сили. Розлюбив “злиденну” Росію після повернення з Америки, поет у своєму образі Русі нової зберіг і по-новому висловив принадність рідної землі. Ой намагається побачити через “кам’яне і сталеве” образ іншої країни:

Мені тепер до вподоби інше …

Але, мабуть, незважаючи на ці слова, Єсенін не полишає своєї улюбленої теми, теми Русі селянської - він не може, в силу природи свого дару, стати співаком індустріальної, міський Росії, подібно Брюсову, Маяковському. І тому наприкінці свого життєвого шляху С. Єсенін пише:

І тепер, коли ось новим світлом

І моєї торкнулася Життя долі,

Однак залишився я поетом

Золотий дерев’яної хати.

Дві основні теми - Батьківщина і природа - переплітаються у творчості Єсеніна і випливають одна з іншої. І це закономірно: без рідної природи батьківщина - поняття абстрактне. Не можна зберегти любов до країни, коли не бачиш з дитинства звичного пейзажу, і навпаки, милуючись природою, ми починаємо любити і країну, яка нею представлена.

Натхненний близькими для нього темами, Сергій Єсенін створює у своїх віршах прекрасний і світлий світ. І для багатьох він назавжди залишиться співаком краси рідного краю, його природи.

Збережи - » Батьківщина і природа в ліриці С. Єсеніна . З'явився готовий твір.

Батьківщина і природа в ліриці С. Єсеніна





Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.