Прочитайте наведене нижче вірш і
_____ виконаєте завдання В8 - В12; СЗ - С4.____
ЛИСТ МАТЕРІ Ти жива ще, моя бабуся? Живий і я. Привіт тобі, привіт! Нехай струменіє над твоєю хатинкою Те вечірнє несказанне світло.
Пишуть мені, що ти, танучи тривогу, Засумувала шпарко про мене, Що ти часто ходиш на дорогу В старомодному старому шушуні.
І тобі у вечірньому синьому мороці Часто бачиться одне й те ж: Начебто хтось мені в шинкарській бійці Саднув під серце фінський ніж.
Нічого, рідна! Заспокойся. Це тільки тяжка бредь. Не такий вуж гіркий я пияк, Щоб, тебе не бачачи, умерти.
© 2011 Федеральна служба по нагляду в сфері освіти й науки Російської Федерації
Я як і раніше так же ніжний И мрію тільки лише про те, Щоб скоріше від туги заколотної Відвертати в низенький наш будинок.
Я повернуся, коли розкине галузі По^-весняному наш білий сад. Тільки ти мене вуж на світанку Не буди, як вісім років тому.
Не буди того, що отмечталось, Не хвилюй того, що не збулося, - Занадто ранню втрату й утому Випробувати мені в житті довелося.
І молитися не вчи. Не треба! До старого повернення більше немає. Ти одна мені допомога й відрада, Ти одна мені несказанне світло.
Так забудь же про свою тривогу, Не сумуй так шпарко про мене. Не ходи так часто на дорогу В старомодному старому шушуні. (С.А. Єсенін, 1924)
При виконанні завдань В8 - В12 запишіть вашу відповідь у бланк відповідей № 1 праворуч від номера відповідного завдання, починаючи з першої клітинки. Відповідь необхідно дати у вигляді слова або сполучення слів. Кожну букву пишіть в окремій клітинці розбірливо. Слова пишіть без пробілів, розділових знаків і лапок
B8 Щирий, довірчий тон звертання ліричного героя до матері підкреслюється використанням слів, що виходять за межі літературної норми («саднув», «шпарко», «відвертав»). Як називаються такі слова?
Відповідь: _________________ .
В9 Як називається засіб художньої виразності, що полягає в порушенні прямого порядку слів у реченні («Занадто ранню втрату й утому// Випробувати мені в житті довелося»)?
Відповідь:_________________ .
© 2011 Федеральна служба по нагляду в сфері освіти й науки Російської Федерації
В10
Який художній засіб, що виявляє собою повтор початкових частин рядків, використано для посилення емоційної виразності вірша: Не буди, як вісім років тому. Не буди того, що отмечталось…
Не сумуй так шпарко про мене. Не ходи так часто на дорогу… ?
Відповідь: _________________ .
В11
Який вид тропа, заснований на переносі властивостей одного явища на інше по їхній подібності, використає автор у рядку вірша: «Ти одна мені несказанне світло»?
Відповідь:
В12
Як називається художньо значима подробиця, що грає важливу роль у втіленні авторського задуму («у старомодному старому шушуні»)?
Відповідь:
Для виконання завдань ІЗ3 – З4 використайте бланк відповідей № 2. Запишіть спочатку номер завдання, а потім дайте зв’язну відповідь на питання в обсязі 5 - 10 речень
СЗ У яких образах вірша «Лист матері» втілене подання ліричного героя про «малу батьківщину»?
З 4 Які вірші російських поетів звернені до близької людини і які мотиви зближають їх з віршем «Лист матері»?
Збережи - » Єдиний державний екзамен з ЛІТЕРАТУРИ Частина 2 . З'явився готовий твір.