Розвиток системи освіти вимагає від педагогічної науки й практики вивчення і впровадження нових методів навчання і виховання учнів. Освітні системи в будьякій країні світу повинні сприяти реалізації основних завдань соціальноекономічного та культурного розвитку суспільства. На нашу думку, головний стратегічний напрям розвитку світової та вітчизняної системи освіти лежить у площині вирішення проблем розвитку особистості учня та вчителя, технологізації цього процесу.
Гуманізація освіти, її орієнтація на розвиток особистісного потенціалу учня, запобігання безвихідності її розвитку змусили школу перейти на технологічний етап. При цьому процес навчання повинен бути психологічно і валеологічно обґрунтований та інструктований. “Вибір освітньої технології — це завжди вибір стратегії, пріоритетів, системи взаємодії, тактик навчання та стилю роботи вчителя з учнем”.
Школа як соціальний інститут не може не відчувати на собі змін, що відбуваються в суспільстві. Процес інформатизації суспільства неминуче тягне за собою процес інформатизації освіти. Тому у нашому дослідженні особливу увагу приділено інформаційним технологіям навчання як “методології і технології навчальновиховного процесу з використанням новітніх електронних засобів навчання, й у першу чергу комп’ютерів”.
Технології навчання повинні бути наповнені предметним змістом: вони мають стати для школяра засобом, який полегшує процес здобуття і презентації нових знань і вмінь. Сучасний зміст і форми навчання, засновані на “докомп’ютерних”, “паперових” технологіях, погано узгоджуються зі спробами навіть фрагментарного використання комп’ютера на уроках. Інформаційні технології містять якісно нові можливості для навчання і розвитку дитини, а тому потребують перегляду змісту й організаційних форм навчання.
З метою підвищення мотивації учнів у процесі вивчення зарубіжної літератури ми пропонуємо використовувати комп’ютерні презентації. З нашої точки зору, презентація — це цілеспрямований інформаційний процес, також комунікаційний процес, де і’нформаційність є основним її елементом.
Презентації можуть виконуватись двома шляхами: 1) людиною без допоміжних засобів; 2) без участі людини за допомогою технічних засобів (наприклад, кінопоказ). Кожен з цих шляхів має свої переваги і недоліки. Більш ефективним засобом презентації є комп’ютер. Застосування комп’ютерної техніки впливає на мистецтво сучасної презентації, і не тільки як засіб, який дає свободу творчості, але і як генератор нової естетики.
Використання інформаційних (комп’ютерних) технологій кардинально розширює можливості вчителя у гиборі матеріалів і форм навчальної діяльності, робить уроки зарубіжної літератури яскравими і захсппоючими. інформаційно й емоційно насиченими.
Е основу використання мультимедійних презентацій.на уроках зарубіжної літератури покладено комунікативний підхід до вивчення всіх аспектів літературного твору іншомовної культури: пізнавальний, навчальний, розвивальний, виховний. Створення і використання мультимедійних презентацій на уроках зарубіжної літератури і в позакласній роботі є ефективним засобом навчання, що допомагає учню усвідомлювати себе як активного суб’єкта пізнання, випробувати радість перемоги й успіху в особистісно значимій для нього діяльності.
Таким чином, активне використання новітніх технологій навчання сприяє формуванню читацької куль’ тури, підвищенню літературного розвитку старшокласників, активізації навчальної діяльності на заняттях з зарубіжної літератури. Вашій увазі пропонується методична розробка позакласного заняття з вивчення твору Умберто Еко “Ім’я троянди”.
“Заняття літературного клубу з теми: Життєвий і творчий шлях Умберто Еко. Роман “Ім’я троянди”
Мета: збагатити і розширити знання учнів про життєвий шлях і творчість Умберто Еко, ознайомити їх з романом “Ім’я троянди”; розвивати мислення, вміння вести бесіду і брати участь у діалозі, визначити індивідуальність письменника через художні особливості твору; розширити словник літературознавчих термінів, навчати сприймати матеріал за новітніми технологіями навчання, уміти працювати з електронними носіями інформації, з глобальною мережею Інтернет; сприяти формуванню естетичного смаку і базової культури, розвивати креативні здібності учнів, інтерес до італійської літератури; виховувати вдумливого читача, співрозмовника.
Обладнання: портрет У. Еко, виставка книжок, комп’ютерна техніка.
Міжпредметні зв’язки: країнознавство, інформатика, історія.
Літературний словник: Роман (від. франц. “твір, написаний однією з романських мов”) — велика форма епічного жанру літератури нового часу. Основні риси роману: зображення людини в складних формах життя, кілька сюжетних ліній, багато дійових осіб, великий обсяг.
Типова романна ситуація — зіткнення в героєві морального і людського (особистісного) із природною і соціальною необхідністю. Оскільки роман розвивається в новий час, де характер взаємин людини і суспільства постійно міняється, остільки його форма, власне кажучи, є “відкритою”: основна ситуація всякий раз наповняються конкретноісторичним змістом і знаходить втілення в різних жанрових модифікаціях.
Постмодернізм — (постмодерн, поставангард) (від лат. розі — “після” і модернізм), сукупна назва художніх тенденцій, що особливо чітко позначилися в 1960і роки і характеризують радикальний перегляд позиції модернізму й авангарду. Відкинувши можливість утопічного перетворення життя за допомогою мистецтва, представники постмодернізму прийняли буття таким, як воно є, і, зробивши мистецтво гранично
Хід заняття
І. Вступна бесіда.
Ведучий клубу. Я запрошую вас сьогодні на зустріч з великою і загадковою особистістю — Умберто Еко. Ім’я Умберто Еко — одне із найпопулярніших у сучасній культурі Західної Європи. Семіотик, естетик, історик середньовічної літератури, критик і есеїст, професор Болонського університету і почесний доктор багатьох університетів Європи й Америки, автор десятків книг, число яких він щорічно збільшує зі швидкістю, що вражає уяву, Умберто Еко — один із найбільш вируючих кратерів вулкана сучасного інтелектуального життя Італії. Те, що він у 1980 році круто змінив творче русло і замість звичного академічного вченого, ерудита і критика з’явився перед публікою як автор сенсаційного роману, який відразу здобув міжнародну популярність, був блискуче екранізований, для багатьох критиків стало несподіванкою.
У своїх роботах, присвячених дослідженню проблем Середньовіччя, У. Еко постійно проводить паралелі із сьогоденням і стверджує, що в “Середньовіччі — корені всіх наших сучасних “гарячих” проблем”. Такі проблеми кінця 70х років, як протистояння двох ідеологічних систем, гонка озброєнь, екстремістські рухи, загальний стан страху і непевності і спонукали У. Еко написати роман про далеке минуле і про сьогодення. У “Нотатках на полях” “Імені троянди” він писав: “Мені хотілося отруїти ченця. Думаю, що всякий роман народжується від подібних думок. Інша м’якоть з’являється сама собою”[3].
Виявилося, що життя мешканців бенедиктинського монастиря XI століття може бути цікавим людям XX століття. І не тільки тому, що автор закрутив детективну і любовну інтриги. Але і тому, що був створений ефект особистої присутності.
Цей роман — найяскравіший доказ правоти істориків французької школи “Анналів”, що запрошували вивчати історію через деталі, подробиці, побут за допомогою соціології і психології, а не політики, як це було раніше. Але справа навіть не в цьому, а в тім ступені вірогідності, що дозволяє при такому підході відчути далеку епоху своєю, а Іншого — Ближнім.
Ми запрошуємо вас у світ таємниці. Цей світ є загадковим і навіть нереальним, потім ви зрозумієте чому. Вся зустріч буде проходити, наче у лабіринті (Див.: мал. 1; лабіринт представлено у мультимедійній формі, і він буде заповнюватись героями за допомогою комп’ютерної програми), основними сюжетними лініями відповідно до роману “Ім’я троянди”.
II. Обговорення підготовлених малюнків і мультимєдій старшокласників.
Приміщення літературного клубу прикрашено зразками італійського живопису, а також картинами, ескізами самих учасників клубу.
Pages: 1 2
Збережи - » Використання новітніх технологій на матеріалі роману Умберто Еко «Ім'я троянди» . З'явився готовий твір.