Тема. Екстремальна ситуація допомагає розкрити сутність людини. Підготовка до написання твору за оповіданнями 0.Генрі, Дж. Олдріджа.
Мета: узагальнити знання учнів про особливості розкриття характерів людей, що опинилися в екстремальній ситуації, на прикладі творів 0.Генрі, Дж. Олдріджа, Даніеля Дефо, Жуля Берна, Джека Лондона, Роберта Льюїса Стівенсона та ін., показати шляхи розвитку ерудиції людини, дати уявлення про дебати як інтелектуальну гру; розвивати вміння робити висновки на основі вивченого, прочитаного, навички порівняльного аналізу; формувати логічне, творче мислення, усне зв’язне мовлення, елементи ораторської майстерності; виховувати в учнів толерантність, уміння вислуховувати протилежну точку зору, бажання проявляти кращі риси свого характеру не тільки в екстремальній ситуації, але і в повсякденному житті.
Обладнання: схема “Що допоможе залишитися людиною в екстремальній ситуації?”
Тип уроку: урок розвитку мовлення (усно). Інтелектуальна гра — дебати.
Епіграфи: Суперечка — словесне змагання, під час якого кожен захищає власну думку.
С. Ожегов
Кращий засіб перемогти в суперечці — це в неї не .вступати.
Д. Карнегі
Хід уроку
І. Презентація теми та мети уроку
Вчитель. Людина, її можливості, характер, прагнення до самопізнання завжди відбивалися в художніх творах різних віків і народів. Твори, що вивчалися нами на уроках зарубіжної літератури, можна порівняти з енциклопедією духу людини. ” Життя є каса, куди ми складаємо усі духовні скарби, що нам належать”,— вважав В. Гумбольдт. Знайомлячись із оповіданнями 0.Генрі, Дж. Олдріджа, ми мали змогу переконатись, що героям творів цих письменників є що покласти до каси життя, на жаль, ці скарби проявились в незвичайних життєвих ситуаціях. Роздумуючи над красою характерів героїв, що стали нам близькими по духу, сьогодні спробуємо знайти відповідь на запитання: чи тільки в екстремальній ситуації розкривається сутність людини?
II. Мотивація навчальної діяльності Вчитель. Знаючи, що на це запитання можуть бути неоднозначні відповіді, спробуємо зайняти позицію щодо правильності такого висловлювання: “Екстремальна ситуація допомагає розкрити сутність людини”. Бесіда.
1.Що відчуває людина, потрапляючи в екстре
мальну ситуацію?
2.Чи соромно відчувати страх у таких ситуаціях?
Робота з епіграфами.
Вчитель. Відповідь на запитання, яке ми поставили перед собою, може бути схвальною та заперечливою. І ви обов’язково аргументовано підтвердите вибір свого варіанту відповіді. Щоб не вступити у суперечку, пропоную урок провести в формі інтелектуальної гри — дебатів. Попередньо ви мали змогу ознайомитися з правилами гри, провели велику пошуководослідницьку роботу.
Словникова робота.
Дебати — обговорення, обмін думками на нараді або засіданні.
Вчитель. Ідеї щодо проведення дебатів сягають сивої давнини , коли дебати у Стародавній Греції були частиною демократії. В Афінах греки збиралися у своєрідних клубах, обговорюючи майбутні закони. Студенти тих часів навчалися мистецтву дебатування, поперемінно відстоюючи інтереси обох сторін, щоб глибше і повніше зрозуміти проблему.
У середні віки навчання в Європі сприяло вмінню публічно виступати та дебатувати. На початку історії Сполучених Штатів дебатні спілки організовувались в університетах. Упродовж президентських виборів 1960х років у Сполучених Штатах перші серії телевізійних дебатів між Джоном Ф. Кеннеді та Річардом Ніксоном обумовили популярність дебатів, що привело до значного збільшення кількості їхніх прибічників. Нині проведення дебатів стало поширеним у школах та університетах усього світу. Запрошую і вас сьогодні приєднатися до цієї корисної та популярної в усьому світі полеміки.
Дебати — це гра, розроблена з метою допомогти нам набути навичок, необхідних для досягнення життєвого успіху в сучасному демократичному суспільстві. Вони (дебати) були задумані як засіб, який може підвищити рівень знань у процесі гри. Тому перший і найголовніший принцип полягає у наступному: брати участь у дебатах потрібно для того, щоб навчатись, іншими словами, у дебатах важливішим є процес навчання, ніж кінцевий результат кожної гри — перемога. Чому ж навчання є важливішим за перемогу? Поперше, учасники дебатів, які мають бажання навчитись та підвищити рівень своїх здібностей, не будуть заради перемоги висувати недостовірні або просто вигадані факти. Ви керуєтеся більш шляхетними намірами ніж ті, хто намагається перемогти будьякою ціною. Не маючи мети виграти будьякою ціною, в ході дебатів ви не будете застосовувати сумнівних прийомів та агресивних дій. Тож ваша поведінка викликатиме приємне враження і посилить повагу до вас оточуючих та прихильність суддів. Зосереджуючись на досягненні перемоги, ви можете згаяти час та ускладнити процес мислення, тим самим погіршите ставлення до вас суддів, а отже, втратите саму перемогу.
Якщо ви це зрозуміли та погоджуєтесь з першим принципом, то вам буде легко засвоїти і другий принцип дебатів — говорити правду. Коли навчання та розвиток навичок важливіші для вас, ніж перемога, то які можуть бути причини для використання в дебатах недостовірних фактів, посилання на неіснуючі джерела інформації тощо? Чесність — це основа всього, навколо чого точаться дебати. Ваше завдання як учасників дебатів — бути чесними в аргументах, які ви висуваєте, у використанні доказів і фактів, якими ви оперуєте, та чесними у спростуванні аргументів іншої команди. Завдання гравців полягає не в тому, щоб відстоювати слабку сторону чи підтримувати сумнівні цінності. Ваше завдання — зрозуміти, що обидві думки щодо спірного питання гідні уважного розгляду та змістовного і продуманого висвітлення. Заперечувати гарні аргументи проти вашої чудової позиції означає заперечувати принципи дебатів. Тобто завжди є сильні аргументи в обох сторін. Це одна з умов проведення дебатів.
Остання порада: учасники дебатів повинні поважати один одного. Дебати не є боротьбою особистостей, і якого б рівня напруги не досягла суперечка, ви ніколи не повинні принижувати, ображати або зневажати інших людей тільки тому, що вони не згідні з вами. Дебати — це змагання ідей. У процесі боротьби перемагають кращі ідеї… У битві ідей єдина допустима зброя — це добре обдуманий аргумент. Ви повинні запам’ятати, що дебати не така вже й важка гра. Головне в цій грі наступне: ви доводите свої аргументи і спростовуєте аргументи ваших опонентів. Все інше — тільки поради, як це краще зробити. Доказ — це засіб зробити аргумент сильнішим. Перехресні запитання — це засіб послабити аргументи ваших опонентів і водночас посилити ваші особисті.
Пошук, обдумування та спростування аргументів — ьвсе тільки засоби. Відповідно до правил гри ми визначили самостійні час для виступів кожному члену команди.
Бажаю вам успіхів у наших сьогоднішніх дебатах!
Екстремальна ситуація допомагає розкрити сутність людини
Виступ А1, гравця “команди ствердження (4 хв.).
Доброго дня, шановні судді, опоненти, глядачі! Дозвольте представити нашу команду: А1 — Саша; А2 — Андрій; А3 — Дарина.
Ми сьогодні виступаємо в ролі стверджуючої сторони у дебатах на тему: “Екстремальна ситуація допомагає розкрити сутність людини”. Отже, ми стверджуємо, що екстремальна ситуація допомагає розкрити сутність людини. (Завдання першого гравця: акцентувати тему так, як вона звучить для його команди.)
Дозвольте представити наші дефініції (’це ключові слова теми, їх не повинно бути багато, але достатньо, щоб розкрити тему).
Людина — особа як утілення високих інтелектуальних і моральних властивостей.
Екстремальний — незвичайний, крайній, межовий, надзвичайний.
Екстремальна ситуація — загроза життю людини, здоров’ю, майну.
Ситуація — сукупність умов та обставин, що створюють певне становище, викликають ті чи інші взаємини людей.
Характер — сукупність стійких психічних властивостей людини, її особистих рис, що виявляються в поведінці й діяльності; вдача.
Допомагати — справляти певний вплив, давати потрібні наслідки.
Сутність — найголовніше, основне, істотне в комуабо в чомунебудь; суть, сенс, зміст.
Наш критерій: справжньою людину можна побачити в ситуації, що загрожує її життю.
Щодо цього висуваємо такі аргументи:
1.Інстинкт самозбереження показує істинну сутність людини.
2.Справжній характер людини виявляється тоді, коли вона перестає стежити за собою. Дозвольте представити наші докази.
Коли людина потрапляє в незвичайні ситуації (заблукала в незнайомій місцевості, опинилася в натовпі, стала жертвою нападу чи пограбування), її охоплює страх, тривога, смуток, самотність. Вижити в екстремальних умовах нам допомагають знання, уміння і навички, отримані на уроках основ здоров’я, фізичної підготовки.
Pages: 1 2
Збережи - » Використання дебатних технологій на уроках зарубіжної літератури . З'явився готовий твір.