Жуйні значно краще переварюють живильні речовини, корму, особливо клітковину, чим свині й кролики. Розходження між вівцею й конем незначні, але вони істотно зростають при використанні низькоякісного рослинного корму з високим змістом клітковини (грубого сіна, соломи) .
Разом з тим показано, що бактеріальна переробка корму в преджелудках жуйних не дає ніяких переваг у порівнянні з ферментативним переварюванням при використанні низкоклетчатого високобілкового раціону.
Проміжний обмін речовин - це сукупність хімічних перетворень, яким піддаються живильні речовини після їхнього усмоктування із травного каналу й до виділення продуктів обміну з організму.
Ці перетворення здійснюються головним чином усередині кліток, за участю ферментів, контрольованих генами. У результаті організм одержує необхідні речовини й енергію для процесів життєдіяльності, росту й утворення продукції (молока, м’яса, яєць) .
Певна послідовність хімічних реакцій, що забезпечують перетворення тих або інших живильних речовин у необхідні організму компонента, називається метаболичеським шляхом, а образующиеся проміжні або кінцеві продукти метаболітами.
Розрізняють дві сторони проміжного обміну: анаболізм і катаболізм. Анаболізм (від греч. anabole - підйом) - це сукупність процесів синтезу порівняно великих клітинних компонентів, а також біологічно активних з’єднань із простих попередників.
Метаболізм Анаболізм Катаболізм Біосинтез Розпад Небольшие~> Більші молекули Більші -> Невеликі молекули Енергія поглинається Енергія звільнення Невпорядкованість зменшується Невпорядкованість зростає Часто має відбудовний Часто має окисний характер. Приклади Глюконеогенез Гліколіз Синтез жирів Липолиз Синтез білків Протеоліз Ці процеси ведуть до уськладнення структури кліток і пов’язані з витратами вільної енергії (ендергоничеськие процеси) . Катаболізм - сукупність процесів ферментативного розщеплення ськладних молекул, що як надійшли з кормом, так і утворилися в організмі до простих компонентів. Ці процеси звичайно здійснюються за рахунок реакцій окислювання, зі звільненням вільної енергії (екзергоничеськие процеси) . Обидві сторони проміжного метаболізму тісно взаємозалежні в часі й просторі, хоча й не є повторенням один одного.
Процеси проміжного обміну строго специфічні й диференційовані. Вони специфічні не тільки в різних тканинах і клітках, але й в cубклеточних структурах, що обумовлено наявністю в останніх спеціальних ферментних систем. Так, ферменти, катализирующие утворення матричної РНК, локалізовані в ядрі, ферменти тихорєцького подиху, окисного фосфорилирования, циклу трикарбонових кислот - у мітохондріях, ферменти білкового синтезу - у рибосомах, гидролитичеськие ферменти - у лизосомах і т. д.
Така “прив’язка” ферментних систем до певних структур клітки (компартментализация) забезпечує як відособленість внутрішньоклітинних реакцій, так і їхню інтеграцію.
У процесі проміжного обміну відбувається, з одного боку, подальше розщеплення блоків, що всмокталися в травному тракті, амінокислот, глюкози, гліцерину й жирних кислот, а з іншої сторони синтез властивих організму білків, вуглеводів, жирів і їхніх комплексів - нуклеопротеидов, фосфоліпідів і т. д.
Вивчення динаміки хімічних перетворень, здійснюваних на клітинному й молекулярному рівнях, є завданням біологічної хімії. Фізіологія ж обміну речовин розглядає загальні закономірності й регуляцію обміну білків, вуглеводів, ліпідів, неорганічних з’єднань, пластичні й енергетичні витрати організму при різному фізіологічному стані й способи відшкодування цих витрат.
Для вивчення проміжного обміну використовують як загальні фізіологічні методи, описані в розділі (метод ізольованих органів, ангиостомию, біопсію) , так і спеціальні методи. Серед останніх заслуговує на увагу метод мічених атів, заснований на використанні з’єднань, у молекули яких включені атоми важких або радіоактивних ізотопів биоелементов. Уводячи в організм з’єднання, мічені такими ізотопами, і використовуючи радіометричні або мас-спектрометричні методи аналізу проб тканин і екськретов, можна простежити за долею елемента або з’єднання в організмі, його участю в метаболичеських процесах.
Pages: 1 2
Збережи - » Травний тракт і його основні функції . З'явився готовий твір.