Мета: продовжити роботу над текстом, розвивати вміння характеризувати героїв; спрямовувати роботу на розвиток умінь учнів розкривати духовний світ героя; дати поняття про символ і символіку образу пурпурових вітрил; формувати розуміння загальнолюдських цінностей.
Обладнання: ілюстрації до твору; фонозапис фрагменту музики П. Чайковського “Времена года”, кольорові кружечки,”дерево мрій”.
Епіграф: В людини завжди є все для того, аби здійснити свою мрію.
Паоло Коельо
Проблемне питання: Чому ж не у всіх збуваються мрії і бажання?
Хід уроку
I.Оголошення теми і мети уроку
II.Перевірка домашнього завдання
1.Звіт консультантів про складання плану розділу “Секрет”.
2.Звіт групи літераторів “У чому краса дівчини?”
3.Звіт групи журналістів “Інтерв’ю з Ассоль”.
I
II.Мотивація навчальної діяльності. Бесіда з учнями класу
—Де ми вперше зустрічаємося з Ассоль?
—Чи можна назвати Ассоль духовно багатою особистістю?
—Прочитайте портрет Ассоль у 8 років, якою побачив її казкар Егль?
—Що, за Еглем, означає ім’я Ассоль? (”Дивне, однотонне, музикальне, як свист стріли або шум морської черепашки…”)
—Прочитайте абзац, де казкар пророкує дівчині щасливе майбутнє.С “Не знаю, скільки мине років…”)
—Що ще допомагало Ассоль духовно збагатитися? (Природа).
IV.Монодекламація Переказати уривок з розділу “Напередодні” від імені Ассоль (під музику Чайковського).
V.Слово учителя. Великий Гете сказав: “Приро да! Ми нею оточені й охоплені. Вона огортає людей те мрявою і вічно пориває до світла. Вінцем її є любов. Тільки через любов наближаємося до неї”. І така любов прийшла — це був вродливий принц на білому кораблі з пурпуровими вітрилами.
VI.Виразне читання уривка учнями (Грей у крамниці)
“Грей терпеливо разбирал свертки… Наконец один цвет привлек покупателя…”
У цьому уривку з повісті ми бачимо безмежне багатство, різноманітність відтінків червоного кольору. Спробуйте уявити собі саме “алый” колір. Можете скористатися словником.
VII.Робота зі словником
У словнику учні знаходять значення слова “алый” — українською воно перекладається як “червоний, ясночервоний, яскравочервоний”.
—Як ви думаєте, чому перекладач повісті
Л.Смілянський назвав цей колір “пурпуровим”? (В екранізації повісті пломеніли яскраво-червоні вітрила, і цей колір створює настрій радості та надії.) А зараз саме час розібратися в тому, що таке символ. Запишемо в зошиті: Символ — (від грецького умовний знак, натяк) предметний або словесний знак, який умовно виражає сутність певного явища. Наприклад, білий колір — символ суму у індійців, хлібсіль — символ гостинності в українців.
VIII. Інтерактивна вправа ‘Тренування”
— Які асоціації викликає у вас яскравочервоний колір? (Учні пропонують свої варіанти бачення цього символу, на дошці прикріплюють кружечки і створюють гроно. Результати записують у зошити).
— А чому саме вітрила? (Вони символ продовження життя.)
— То що ж означає словосполучення “пурпурові вітрила”? (Віра в здійснення мрій, надія на справжнє кохання).
IX.Виявлення читацьких вражень учнів
Пророкування Егля збулося. Корабель з’явився на горизонті. Ассоль нарешті дочекалася свого принца. Чудо.
—А чи відомі вам приклади, коли справжні чудеса
робляться зусиллями звичайних людей?
—В оповіданні американського письменника Генрі “Останній листок” чудо творить нікому не відо мий художник Берман. Його сусідка, бідна дівчина, тяжко захворіла і була впевнена, що помре, як тільки останній листок впаде з гілки. Вона все дивилася у вікно, і хоча вітер завивав і пройшло вже декілька днів, але останній листок так і не відірвався від гілки. Удівчини з’явилася надія, і вона почала одужувати. Але, на жаль, помер її сусід. Виявляється, він смертельно за хворів напередодні вночі, коли малював листок плюща
на стіні будинку. Він дійсно створив чудо власними ру ками.
—Дружина Гріна — Ніна Миколаївна, коли письменник тяжко захворів на туберкульоз, продала свою найціннішу річ — золотий годинник, щоб її чоловік останні свої дні прожив щасливо. Бог послав йому нарешті коротку мить, про яку він марив у своїх творах. І це було чудо, створене руками його дружини Ніни Миколаївни.
—Повернемось до проблемного питання нашого уроку. “Чому не у всіх збуваються мрії і бажання?”
—Інтерактивна вправа “Мікрофон” (учні висловлюють свої думки в уявний мікрофон).
X.Підбиття підсумків
Ми щиро радіємо за Ассоль. Вона заслужила своє щастя. Артур Грей гідний цієї дівчини — він справжній лицар. Недалеко від могили О.Гріна в Старому Криму росте звичайне дерево, яке завжди майорить червоними стрічками. їх пов’язують ті, у кого є мрія. Уявіть собі, що зараз ви знаходитесь саме там, біля дерева, задумайте бажання і прикріпіть листочки на наше “дерево мрій”. (На дошці малюнок дерева, на яке учні прикріплюють листочки).
XI. Домашнє завдання: підготуватися до уроку зв’язного мовлення, перегорнути сторінки повісті О.Гріна “Пурпурові вітрила”.
Збережи - » Тема уроку: Цілісність натури й духовне багатство Ассоль . З'явився готовий твір.