Поема Т. Шевченка «Кавказ» | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Поема Т. Шевченка «Кавказ»

Поема «Кавказ» (1845) була написана під безпосереднім враженням від звістки про загибель під час кавказької війни Якова де Бальмена, полтавського поміщика, приятеля Шевченка. Однак емоційна реакція на смерть друга поєдналась у поемі з роздумами про загарбницький характер війни, яку вело російське самодержавство на Кавказі, проводячи імперську колонізаторську політику.

Важливу роль у поемі відіграє образ Прометея. Згідно з античним міфом, це титан, який заради людей викрав вогонь з Олімпу, за що був прикутий до скелі в горах Кавказу і приречений на постійні страждання. У Шевченковому творі зміст цього образу проектується на становище кавказьких народів і символізує нескореність у боротьбі за волю навіть у майже безнадійній ситуації.

«Кавказ» — це не лише сумний твір, написаний на смерть друга. Це ще й сатиричне викриття тих сил, що спричинили цю смерть. І хоча Яків де Бальмен був офіцером російської армії та загинув від кулі повстанців, однак справжнім винуватцем його загибелі поет вважає російське самодержавство, яке розв’язало цю несправедливу загарбницьку війну і таким чином прирекло багатьох людей на смерть.

Авторські симпатії цілком на боці кавказьких повстанців, які захищають рідну землю від колонізаторів. Поет звертається до них з такими промовистими рядками: «Борітеся — поборете, Вам Бог помагає! За вас правда, за вас сила І воля святая».

Збережи - » Поема Т. Шевченка «Кавказ» . З'явився готовий твір.

Поема Т. Шевченка «Кавказ»





Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.