Особливий зв’язок групової злочинності неповнолітніх з алкоголізмом . Зв’язок ця многоканальная, пряма й зворотна. Алкогольні ексцеси неповнолітніх - це й способи “дорослого” самоствердження, проведення дозвілля, вільного спілкування. Вони - групові за своїм характером. Навряд чи можна зустріти випадки, коли підлітки вживали алкоголь поодинці. Їм обов’язково потрібні глядачі, аудиторія, дії перед нею й становлять суть групового алкогольного ексцесу. Нерідко помилково думають, що є лише один механізм зв’язку злочинності неповнолітніх з алкоголізмом, а саме - здійснення злочинів у стані алкогольного сп’яніння, по формулі:
З орієнтацією на дію цього механізму переважно й намагаються планувати профілактичну роботу. Однак, як показують дослідження й практика, тільки 25-35% злочинів відбувається особами, що перебувають у стані алкогольного сп’яніння. Саме ця формула й знаходить своє відбиття в карній статистиці. Разом з тим, понад 35% корисливих злочинів відбувається неповнолітніми у тверезому стані, але для видобутку засобів на придбання алкоголю. Тут уже діє інший, не відбиваний у головній статистиці й, механізм, що враховується недостатньо в профілактичній роботі, зв’язку групових злочинів і алкоголізації неповнолітніх:
Наприклад, потреба в “дорослому” самоствердженні спонукає до участі в групових алкогольних ексцесах, які можуть закінчуватися злочинами. Формула така:
По цій формулі відбуваються понад 40% всіх насильницьких злочинів, актів вандализиа й хуліганства, особливо в нічний час доби. Це говорить про важливість конкретної профілактичної роботи для співробітників міліції на місцях: знати місця, притягальні для підлітків, уміти їх контролювати , вчасно вживати заходів по недопущенню “розбирань”, крадіжок, грабежів
Дотепер у профілактиці злочинності недостатньо приділялося уваги четвертому механізму зв’язку групових злочинів неповнолітніх з алкоголізмом, коли систематичне раннє вживання алкоголю веде до інтенсивного (ударному) розвитку алкогольної хвороби, що супроводжується деградацією особистості підлітка, а деградируемая особистість шукає собі подібних - групи деградуючих підлітків для систематичного здійснення корисливих злочинів:
Вивчення історій хвороб осіб, що перебували на лікуванні в трудових-лікувально-трудових профілакторіях, показало, що в тих, хто почав уживати алкоголь підлітками, алкогольна хвороба розвивається в 2, 5-3 рази швидше, ніж осіб, що почали вживати алкоголь будучи вже повнолітніми 1 . От чому в боротьбі із груповою злочинністю важливо антиалкогольне виховання неповнолітніх. Деморалізовані систематичним уживанням алкоголю підлітки систематично роблять дрібні крадіжки, подвизаются як вантажників у ларьках, комерційних наметах, супермаркетах, жебрають, групуючись (“кучкуясь”) в асоціальні й кримінальні групи
Розвиток алкоголізму починається з необразливого, на перший погляд, уживання алкоголю - із цікавості . Некотороя частина підлітків, задовольнивши своє природне в цьому віці цікавість, більше ніколи алкоголь не вживає
В інших же, що випробували стан алкогольного сп’яніння, споживання алкоголю в групах однолітків або за участю дорослих набуває особистісного сенсу, коли випивка стає засобом самоствердження . Такі алкогольні ексцеси звичайно носять груповий характер, повинні мати так звану аудиторію, в очах якої необхідно самоствердитися (свою групу, інших однолітків або дорослих). Група алкоголизирующих підлітків легко перетворюється в “скопу”, обравши для самоствердження як способи п’яний кураж, хуліганство, демонстрацію сили, здійснення актів вандалізму, бійки, поножовчину, і т.п.
Інакше розвивається групове кримінальне поводження неповнолітніх, коли вживання спиртного входить у традиційні ритуали як компонент дозвілля. Сюди ставляться групи “ аматорів кайфу ”, а також “ алкогольних естетів ”, у яких соціальна залежність від алкоголю доповнюється психологічними залежностями. Перші п’ють, щоб випробувати алкогольну ейфорію, а другі підкріплюють уживання алкоголю своїми “теоріями”: що і як пити переважніше, щоб одержати задоволення й насолоду. Із солідарності або під психологічним тиском до них приєднуються й інші підлітки, для яких у стані сп’яніння легше продемонструвати свою перевагу над іншими, показати себе “теперішнім мужиком”, відчути впевненість всебе.
Алкогольним естетам властиво втягувати в пияцтво дівчин, їхнє споювання, організація кубел, здійснення актів зґвалтувань. У груп “аматорів кайфу” і “алкогольних естетів” кримінальне поводження стає доповненням до алкогольних ексцесів, оскільки тільки вживанням алкоголю заповнити дозвілля неможливо.
Найбільшим криминильним ризиком володіють групи підлітків, що бравірують уживанням алкоголю. Суть цієї бравади - у прагненні “усіх перепити”. Дозвілля їх примітивний. Таке смислообразующее прагнення до алкоголю (“вип’ю півлітра й не сп’янію”, “моя норма - вам не по зубах!” і ін.) сприяє швидкому переростанню соціальної й психологічної залежностей у фізичну залежність від спиртного, веде до деградації особистості, до тої стадії алкогольної хвороби, коли починає пити не перебираючи що потрапило, з ким потрапило, де потрапило й коли прийде й у такому стані легко йде на будь-який злочин для видобутку засобів на алкоголь 1 .
За останнім часом серед кримінальної молоді виникло нове, прямо протилежне відношення до алкоголю - своебразний сухий закон . Виник він під впливом певних мафіозних структур, що вербують із середовища найбільше фізично розвинених підлітків собі охоронців, підручних для розправи з непокрними, збирачів “данини” (рекетирів) і т.п.
Поширені серед груп неповнолітніх правопорушників з метою одурмания себе різні види токсикоманії - свідоме самоотруєння, а виходить, і самознищення. Звичайно підлітки вдихають сильнодіючі спиртовмісні речовини - фарби, різні аерозолі; уживають парфумерну продукцію; заковтують у більших кількостях медикаментозні препарати, що викликають стани близькі до наркотичного; уводять у вени різні суміші; уживають препарати побутової хімії; виробничі емульсії й барвники, різні екстракти рослинних речовин
Мотиви вживання токсичних речовин майже збігаються з мотивами вживання алкоголю. Основні з них:
1. споживання із цікавості;
2. бравада своєю сміливістю;
3. прагнення самоствердитися в середовищі собі подібних;
4. групова причетність (“за компанію”);
5. бажання одержати “кайф”;
6. бажання розважити себе;
7. бажання піти від реальних життєвих проблем у мир галюцинацій;
8. зняти психологічний бар’єр перед здійсненням інших форм асоціального й кримінального поводження (перед заняттям груповим сексом, здійсненням злочину й т.п.).
Як і алкоголікам, всім токсикоманам властиве прагнення поєднуватися в групи , для придбання, зберігання й споживання токсичних речовин. “За компанію” легше всього переборюється страх перед токсичним отруєнням, цікавіше переживати стан токсичних галюцинацій. У цьому стані підліткам властива підвищена сугестивність, конформне, залежне від групи поводження. Тому токсикомани в руках більше досвідчених лідерів знаряддям здійснення різних видів злочинів. За токсичні речовини або їхні замінники, медичні препарати токсикомани готові зробити будь-який злочин. Нерідко прийом токсичних речовин приводить у смерті токсикомана 1 . Групи токсикоманів можна віднести до примітивних злочинних груп неповнолітніх
Pages: 1 2
Збережи - » Подросковий алкоголізм, токсикоманія, наркоманія й злочинність . З'явився готовий твір.