Круговорот у природі | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Круговорот у природі

Частина елементів-"мандрівників" несеться за його межі з поверхневими й ґрунтовими водами, частина на різний час "вимикається" із круговороту й затримується в деревах, ґрунті, торфі.

Ще один маршрут хімічних елементів проходить зверху долілиць від вершин і вододілів до долин і русел рік, западинам, западинам. На вододіли хімічні елементи надходять тільки з атмосферними опадами, а виносяться долілиць і з водою, і під дією сили ваги. Витрата речовини переважає над надходженням, про що говорить сама назва ландшафтів вододілів елювіальні.

На схилах життя хімічних елементів змінюється. Швидкість їхнього пересування різко збільшується, і вони "проїжджають" схили, як пасажири, що зручно влаштувалися в купі поїзда. Ландшафти схилів так і називаються транзитними.

"Відпочити" від дороги хімічним елементам вдається лише в аккумулятивних (нагромаджуючих) ландшафтах, розташованих у зниженнях рельєфу. У цих місцях вони часто й залишаються, створюючи для рослинності гарні умови харчування. У деяких випадках рослинності доводиться боротися вже з надлишком хімічних елементів.

Уже багато років тому в розподіл хімічних елементів втрутилася людина. З початку ХХ сторіччя діяльність людини стала головним способом їхньої подорожі. При видобутку корисних копалин величезна кількість речовин вилучається із земної кори. Їхня промислова переробка супроводжується викидами хімічних елементів з відходами виробництва в атмосферу, води, ґрунти. Це забруднює середовище перебування живих організмів. На землі з’являються нові ділянки з високою концентрацією хімічних елементів рукотворні геохімічні аномалії. Вони поширені навколо рудників кольорових металів (міді, свинцю) . Ці ділянки іноді нагадують місячні пейзажі, тому що практично позбавлено життя через високий змісті шкідливих елементів у ґрунтах і водах. Зупинити науково-технічний прогрес неможливо, але людина повинен пам’ятати, що існує поріг у забрудненні природного середовища, переходити який не можна, за яким неминучі хвороби людей і навіть вимирання цивілізації.

Створивши біогеохімічні "смітники", природа, можливо, хотіла застерегти людину від непродуманої, аморальної діяльності, показати йому на наочному прикладі, до чого приводить порушення розподілу хімічних елементів у земній корі й на її поверхні.

Pages: 1 2

Збережи - » Круговорот у природі . З'явився готовий твір.

Круговорот у природі





Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.