Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом американського фантаста Рея Бредбері; формувати вміння аналізу художнього тексту; розвивати логічне і творче мислення; вдосконалювати навички роботи в групах; прищеплювати почуття людяності та милосердя; виховувати любов до краси, мистецтва.
Обладнання: портрет письменника, репродукція картини Леонардо да Вінчі “Джоконда”, тексти твору, понятійний словник.
Епіграф:
Я той, ким сам себе зробив.
Я там, де сам себе оселив.
Мій світ такий, яким я сам його створив.
Р.Д. Бредбері
Хід уроку
I.Повідомлення теми та мети уроку
II.Мотивація навчальної діяльності
Актуалізація знань. Перевірка випереджального домашнього завдання (прочитати біографію письменника, зробити записи у зошитах.)
Форма перевірки — бесіда за схемою
Рей Дуглас Бредбері, хто він?
/і\
ДитинствоНавчанняТворчість
12З
Короткі відомості з біографії
1.Народився 22 серпня 1920 року в маленькому містечку Уокіган в незаможній сім’ї. Батько був електриком. У дитячі роки його оточували любов і турбота близьких людей, тому дитинство назавжди лишилось золотою порою, а родина — найбільшою цінністю в житті.
2.”У мене не було коштів, щоб вступити до університету, втім, в університеті нічого не дають для становлення особистості, письменник повинен навчати себе
сам. Я відвідував публічну бібліотеку, працював там З— 4 дні щотижня. До 20 років я вже прочитав усі значні п’єси, знав американську, французьку, італійську, англійську історії…”
3.У 1932 році почав писати. Перше оповідання опубліковано у 1938 році. Щотижня Рей Бредбері пише по оповіданню, але публікує лише деякі, решту спалює. Всесвітнє визнання принесли у 1951 році “Марсіанські хроніки”, у 1953 — “451 градус за Фаренгейтом”.
4.Цікаві факти: улюбленим героєм був капітан Немо; виховувався на сімейній легенді про прабабусю, яку нібито спалили під час процесу над відьмами у 1692 році; автор понад 800 творів різних жанрів; друге ім’я дістав на честь актора Дугласа Фербенкса.
III.Слово вчителя. Рей Дуглас Бредбері увійшов у літературу як письменникфантаст, як письменник з не абиякою творчою фантазією. Його твори захоплюють
своєю неймовірністю, оригінальністю. Коли їх читаєш, здається, що людина здатна таке навіть уявити. Поринаєш разом з героями творів у майбутнє, у минуле, супроводжуєш їх, співчуваєш їм, знаходишся поруч з ними і намагаєшся навіть допомогти. Ви , мабуть, неодноразово бачили фантастичні фільми, читали фантас тичні оповідання.
—А що ж таке фантастика?
Теорія літератури
Фантастика — щось химерне, вигадане, мало ймовірне, створене уявою, показане в дуже перебільшеному чи надзвичайному вигляді
Оповідання, новела — невеликий епічний твір про якусь незвичайну подію з несподіваним фіналом.
Антитеза — протиставлення.
Бесіда.
—У якому ж жанрі написана “Усмішка”?
—Які враження викликав у вас твір?
—Як змальовується майбутнє людства в
оповіданні?
—Якими постають люди майбутнього? Автор твору буде,..( закінчіть думку)
—зображати небезпечні наслідки..,
—попереджати нас про небезпеку…,
—висловлювати своє занепокоєння ….
Робота з репродукцією картини Леонардо да Вінчі “Джоконда”
—У чому полягає таїна Джоконди?
—Яким був результат боротьби добра і зла в душі Тома?
IV.Аналіз твору
Дослідницькопошукова робота в групах
Письменник у творі порушує важливе питання: Якою є людина і який світ вона для себе збудує? Відповідь на це питання ми знайдемо під час роботи в групах.
План роботи в групі:
—обрати лідера групи;
—розподілити обов’язки;
—робити записи в зошиті;
—знайти цитатне підтвердження висновків;
—слухати і коментувати інших. .
Словникова робота (запис на дошці)
Культура: 1. Сукупність досягнень людства у виробничому, суспільному, розумовому відношенні.
2. Високий рівень чогонебудь, високий розвиток,
уміння..
Цивілізація: 1.Сукупність суспільного розвитку й матеріальної культури.
2. Про сучасну європейську культуру.
Бездуховна людина нічого не може створити, вона здатна тільки руйнувати.
Висновок: “Усе починається з любові”.
Слово вчителя. Рей Дуглас Бредбері зображує світ, у якому загинула культура. Проблемне питання сформульоване і звучить у самому творі: “Як ми дійшли до такого стану?”. Автор дає відповідь: “Уся справа в ненависті”. Загибель культури і цивілізації є наслідком того, що люди втратили здатність любити. Але письменник вірить у духовне відродження людини. Якщо в серці хоча б однієї людини перемагає добро, то світ не загинув. Можливо, Том, дитина, і є якраз тією людиною, яка поверне світові гармонію.
IV. Домашнє завдання (на вибір):
—намалювати ілюстрації до твору і прокоментувати їх;
—підготувати повідомлення про автора картини “Мона Ліза”;
—дібрати цитати до описів місцевості, де відбуваються події твору.
Н. Г. Івасюк, учитель методист Хмельницька обл.
Збережи - » Конспект уроку за творами Рея Бредбері . З'явився готовий твір.