Дуель Онєгіна з Ленским. (Аналіз епізоду з 6 глави роману А. С. Пушкіна “Євгеній Онєгін”.) - Твір по добутку А. С. Пушкіна “Євгеній Онєгін” | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Дуель Онєгіна з Ленским. (Аналіз епізоду з 6 глави роману А. С. Пушкіна “Євгеній Онєгін”.) - Твір по добутку А. С. Пушкіна “Євгеній Онєгін”

Як же безглузда й - зовні, у всякому разі, - незначна сварка Онєгіна й Ленского. І нам хочеться вірити: усе ще обійдеться, друзі помиряться, Ленский жениться на своїй Ользі… Однак дуель відбудеться, хтось із друзів загине. Але хто? Навіть самому недосвідченому читачеві ясно: загине Ленский. Пушкіна непомітно, поволі підготував нас до цієї думки.

Випадкова сварка - тільки привід для дуелі, а причина її, причина загибелі Ленского набагато глибше.

У сварку Онєгіна й Ленского вступає сила, що уже не можна повернути назад, - “суспільної думки”. Носій цієї сили ненависний Пушкіну більше, ніж Дрібниць, Гвоздин, навіть Флянов, - ті тільки незначності, гнобителі, хабарники, блазні, а тепер перед нами - убивця, кат:

Зарецкий, ніколи бешкетник,

Картярської зграї отаман,

Глава джиґунів, трибун трактирний,

Тепер же добрий і простій

Батько сімейства неодружений,

Надійний друг, поміщик мирний

И навіть чесна людина:

Так виправляється наше століття!

На таких людях, як Зарецкий, коштує мир Петушковых і Фляновых; він - опора й законодавець цього миру, охранитель його законів і свершитель вироків. У кожному слові Пушкіна про Зарецком дзенькає ненависть, і ми не можемо не розділяти її.

Але Онєгін! Він-Те знає життя, воно відмінно все розуміє. Сам говорить собі, що він

Був повинен показати себе

Не мячиком предрассуждений,

Не палким хлопчиком, бійцем,

Але чоловіком із честю й з розумом.

Пушкін підібрав дієслова, що дуже повно малюють стан Онєгіна: “обвинувачував себе”, “був повинен”, “він міг би”, “він повинен був обеззброїти младое серце…” Але чому всі ці дієслова коштують у минулому часі? Адже ще можна поїхати до Ленскому, порозумітися, забути ворожнечу - ще не пізно… Ні, пізно! От думки Онєгіна:

…у цю справу

Втрутився старий дуеліст;

Він злий, він пліткар, він красномовний…

Звичайно, бути повинне презренье

Ціною його забавних слів,

Але шепіт, хохотня дурнів…

Так думає Онєгін. А Пушкін пояснює з болем і ненавистю:

И от суспільне мненье!

Пружина честі, наш кумир!

И от на чому вертиться мир!

Пушкін не любить накопичення знак оклику, але тут він вінчає ними підряд три рядки: все його борошно, все обурення - у цих трьох знак оклику підряд. От що керує людьми: шепіт, хохотня дурнів - від цього залежить життя людини! Жахливо жити у світі, що вертиться на злій балаканині…

“Наодинці зі своєю душею” Онєгін усе розумів. Але в тім-те й лихо, що вміння залишитися наодинці зі своєю совістю, “на таємний суд себе призвавши”, і надійти так, як велить совість, - це рідке вміння. Для нього потрібно мужність, який немає в Євгенія. Суддями виявляються Дріб’язкові й Буяно-Ви з їхньою низькою мораллю, виступити проти якої Онєгін не сміє.

Ленский же задоволений тим, що його виклик прийнятий. Спочатку він не хотів бачити кокетку Ольгу, але потім не витримав і відправився до Ларіним. Ольга зустріла його докорами, була з ним ласкава, як завжди.

Він бачить: він ще любимо;

Уж він, раскаяньем млоїмо,

Готовий просити в їй прощенья…

Їдучи, він з тугою дивиться на Ольгу, але нічого не говорить їй. Удома він всю ніч пише вірші, на відміну від Онєгіна, що спокійно спить і навіть спізнюється на дуель.

- “Звичка всіх уважати нулями, а одиницями - себе” рано або пізно повинна була привести до розриву. Онєгін змушений убити Ленского. Нехтуючи світло, воно все-таки дорожить його думкою, боячись глузувань і докорів у боягузтві. Через помилкове почуття честі він губить безневинну душу. Хто знає, як зложилася б доля Ленского, якщо б він залишився живий… Можливо, він став би декабристом, а може бути, і просто обивателем. Бєлінський, аналізуючи роман, уважав, що Ленского чекав другий варіант.

Здавалося б, що трапилося - невелика помста Онєгіна за те, що Ленский запросив його на бал, куди з’їхалася вся округа, “набрід”, що Онєгін ненавидів. Для Онєгіна це всього лише гра - але не для Ленского. Його рожеві, романтичні мрії звалилися - для нього це зрада (хоча це зовсім, звичайно, і не зрада - ні для Ольги, ні для Онєгіна). І єдиним виходом із цього положення Ленский бачить дуель.

У той момент, коли Онєгін одержав виклик, чому він не зміг відговорити Ленского від дуелі, з’ясувати всі мирним шляхом, порозумітися? Йому перешкодило горезвісну суспільну думку. Так, воно мало вагу й тут, у селі. І воно було для Онєгіна сильніше його дружби. Ленский убитий. Може бути, як ні страшно це звучить, це був кращий вихід для нього, він був не підготовлений для цього життя.

И от “любов” Ольги - вона поплакала, погоревала, вийшла заміж за військового й виїхала з ним. Інша справа Тетяна - ні, вона не розлюбила Онєгіна, просто після случившегося її почуття стали ще складніше - в Онєгіні вона “повинна… ненавидіти вбивцю брата свого”. Повинна, але не може. І після відвідування кабінету Онєгіна вона починає усе більше розуміти щиру сутність Євгенія - перед нею відкривається Онєгін теперішній. Однак Тетяна вже не може, розлюбити його й, імовірно, не зможе ніколи. Ленского поховали недалеко від селища.

Збережи - » Дуель Онєгіна з Ленским. (Аналіз епізоду з 6 глави роману А. С. Пушкіна “Євгеній Онєгін”.) - Твір по добутку А. С. Пушкіна “Євгеній Онєгін” . З'явився готовий твір.

Дуель Онєгіна з Ленским. (Аналіз епізоду з 6 глави роману А. С. Пушкіна “Євгеній Онєгін”.) - Твір по добутку А. С. Пушкіна “Євгеній Онєгін”





Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.