Маючи здатність до активного переварювання харчових речовин, лизосоми беруть участь у видаленні частин клітин, що відмирають у процесі життєдіяльності, цілих клітин і органів. Утворення нових лизосом відбувається в клітині постійно. Ферменти, що втримуються в лизосомах, як і всякі інші білки синтезуються на рибосомах цитоплазми. Потім ці ферменти надходять по каналах ендоплазматической мережі до апарата Гольджи, у порожнинах якого формуються лизосоми. У такому виді лизосоми надходять у цитоплазму.
Клітинний центр. У клітинах тварин поблизу ядра перебуває органоид, що називають клітинним центром. Основну частину клітинного центра становлять два маленьких тельці - центриоли, розташовані в невеликій ділянці ущільненої цитоплазми. Кожна центриоль має форму циліндра довжиною до 1 мкм. Центриоли відіграють важливу роль при розподілі клітини; вони беруть участь в утворенні веретена розподілу.
Клітинні включення. До клітинних включень ставляться вуглеводи, жири й білки. Всі ці речовини накопичуються в цитоплазмі клітини у вигляді крапель і зерен різної величини й форми. Вони періодично синтезуються в клітині й використовуються в процесі обміну речовин.
Ядро. Кожна клітина одноклітинних і багатоклітинних тварин, а також рослин містить ядро. Форма й розміри ядра залежать від форми й розміру клітин. У більшості клітин є одне ядро, і такі клітини називають одноядерними. Існують також клітини із двома, трьома, з декількома десятками й навіть сотнями ядер. Це многоядерние клітини.
Ядерний сік - напіврідка речовина, що перебуває під ядерною оболонкою й представляє внутрішнє середовище ядра.
Хімічний склад клітини. Неорганічні речовини Атомний і молекулярний склад клітини. У мікроскопічній клітині втримується кілька тисяч речовин, які беруть участь у різноманітних хімічних реакціях. Хімічні процеси, що протікають у клітині, - одне з основних умов її життя, розвитку й функціонування.
Всі клітини тваринних і рослинних організмів, а також мікроорганізмів подібні по хімічному складі, що свідчить про єдність органічного миру.
Зміст хімічних елементів у клітині
Елементи Кількість (в %)
Кисень 65-75
Кальцій 0, 04-2,00
Вуглець 15-16
Магній 0, 02-0,03
Водень 8-10
Натрій 0, 02-0,03
Азот 1, 5-3,0
Залізо 0, 01-0,015
Фосфор 0, 2-1,0
Цинк 0,0003
Калій 0, 15-0,4
Мідь 0,0002
Сірка 0, 15-0,2
Йод 0,0001
Хлор 0, 05-0,1
Фтор 0,0001
У таблиці наведені дані про атомний склад клітин. З 109 елементів періодичної системи Менделєєва в клітинах виявлена значна їхня більшість. Особливо великий зміст у клітині чотирьох елементів - кисню, вуглецю, азоту й водню. У сумі вони становлять майже 98% усього вмісту клітини. Наступну групу становлять вісім елементів, зміст яких у клітині обчислюється десятими й сотими частками відсотка. Це сіра, фосфор, хлор, калій, магній, натрій, кальцій, залізо. У сумі вони становлять 1.9%. Всі інші елементи втримуються в клітині у винятково малих кількостях (менше 0,01%) Таким чином, у клітині немає яких-небудь особливих елементів, характерних тільки для живої природи. Це вказує на зв’язок і єдність живої й неживої природи. На атомному рівні розходжень між хімічним складом органічного й не органічного миру немає. Розходження виявляються на більше високому рівні організації - молекулярному.
Збережи - » Цитологія . З'явився готовий твір.