Австрія: історія, природа, населення, господарство, зовнішньоекономічні зв’язки | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Австрія: історія, природа, населення, господарство, зовнішньоекономічні зв’язки

Головне, що визначає природні особливості майже не всієї території Австрії - це Альпи. Їхні білоголові вершини видні в країні отовсюду.

Австрія лежить у Східних Альпах, які нижче й ширше Західних. Границя між ними збігається із західною границею Австрії й проходить по долині верхнього Рейну. У Східний Альпах менше льодовиків, більше лісів і лугів, чим у Західні. Вища крапка Австрії - гора Гросглокнер у Високому Тауерне - не досягає 4 тис. м. (3797 м) . З найвищих вершин стікає найбільший льодовик Східних Альп - Пасьерце - дли-ний понад 10 км. Покриті снігами й льодами й інші вершини гребньовій гранітно-гнейсової зони гір - Ецтальських, Штубайських, Циллертальських Альп.

У цій кристалічній зоні найбільше яськраво виражені так звані альпійські форми рельєфу - гострі гребені, виорані льодовиками крутостенние долини.

До півночі й до півдня від гребньовій зони простягнувся ланцюг Вапнякових Альп. З печер особливо широко відомий крижана - Айсризенвельт (мир крижаних велетнів) у горах Тенненгебирге, до півдня від Зальцбурга. Про непривітність, дикість тутешніх місць говорять самі назви гірських масивів: Тотес-Гебирге (метрові гори) , Хеллен-Гебирге (пекельні гори) і т. п.

Вапнякові Альпи до півночі переходять у Предальпи, щаблями спуськающиеся до Дунаю. Це невисокі увалистие гори, що поростили лісом, місцями їхні схили розорані, а широкі сонячні долини досить густо заселені.

Якщо геологічно молоді Альпи доречно порівнювати з Кавказом, то гори, що лежать по іншу, ліву сторону Дунаю, нагадує Урал. Це південні відроги Шумави, частина древнього Богемського масиву, майже дощенту, зруйнованого часом. Висота цієї прикордонної возвишанности - усього 500 метрів і тільки в декількох місцях вона досягає 1000 метрів.

Місцевості зі спокійним рельєфом, рівнинні або горбкуваті низовини займають усього близько 1/5 площі країни. Це насамперед придунайська частина Австрії й західна окраїна, що примикає до неї, Среднедунайськой рівнини. Тут проживає переважна більшість населень і перебуває "центр ваги" всієї країни.

2. Корисні копалини

В Австрії досить різноманітний набір корисних копалин, але серед них украй мало таких, значенням яких виходило б за рамки країни. Виключення становить магнезит, що йде для виробництва вогнетривів і почасти для одержання з нього металевого магнію. Залягає магнезит у штирийських, каринтийських і тирольських Альпах.

Енергетичних корисних копалин дуже мало. Це досить ськромні родовища нафти (23 млн. т) і природного газу (20 млрд. куб. м) у Нижній і частково у Верхній Австрії. Навіть при австрійських масштабах видобутку ці запаси, за прогнозами, будуть вичерпані в плині двох десятиліть. Трохи більше запаси бурого вугілля (у Штирии, Верхньої Австрії й Бургенланде) , однак він низької якості.

Порівняно якісні залізні руди, але з високим змістом металу є в Штирии (Ерцберг) і небагато в Каринтии (Хюттенберг) . У невеликих кількостях зустрічаються руди кольорових металів - свинцево-цинкова в Каринтии (Блейберг) і мідна в Тіролеві (Миттерберг) . З хімічної сировини практичне значенням має тільки поварена сіль (у Зальцкамергуте) , а з інших корисних копалин - графіт і польовий шпат.

3. Клімат

У цій частині Австрії великі площі родючих земель, теплий і досить вологий ( 700-900 мм опадів у рік) "виноградний" клімат. У цьому слові все: досить тепле, довге літо зі среднеиюльськой температурою + 20 градусів і тепла сонячна осінь. На рівнинах і передгір’ях порівняно м’яка зима зі среднеянварськой температурою - 1-5 градусів. Однак більша альпійська частина країни "обділена" теплом. З підйомом на кожні 100 метрів температура падає на 0,5 - 0,6 градусів. Снігова лінія перебуває на висоті 2500-2800 метрів. Літо у високих горах холодне, сире, вітряне, нерідко випадає мокрий сніг. Узимку опадів тут ще більше: на схилах гір ськапливаются гігантські товщі снігу, які часто без видимої причини зриваються й спрямовуються долілиць лавинами. нищівними все на своєму шляху. Рідка зима обходиться без жертв; руйнуються житла, дороги, лінії електропередач… А іноді в середині зими сніг раптом зникає. Так було, наприклад, у дні "білої" Олімпіади на початку 1976 р. на околицях Инсбурга. Звичайно снігу "сгоняются" теплими південними вітрами - фенами. Гірську частину країни відрізняє достаток чистої прісної води. Вона ськапливается у вигляді снігів і льодовиків протягом більшої частини року, щоб улітку звалитися в них, до Дунаю, тисячами ревучих потоків, заповнюючи лежачі по шляху озерні улоговини. Альпійські ріки визначають і режим Дунаю: особливо багатоводним він буває саме влітку, коли рівнинні ріки звичайно міліють. Припливи Дунаю - Инн, Залках, Енс, Драва - таять у собі більші запаси енергії, але всі вони не судноплавні й тільки частково використовуються для лісосплаву. У країні багато озер, особливо в північних передгір’ях Альп і на півдні, у Клагенфуртськой улоговині. Вони льодовикового походження, їхні котловани виорані древніми льодовиками; як правило, озера глибокі, з холодною, прозорою водою. Такого типу у велике Боденське озеро, що належить Австрії частково.

4. Лісові ресурси

Австрія - досить лісиста країна. Лісу займають майже 2\3 її території. Збереглися вони переважно в горах, де рослинність порівняно мало змінена людиною. Передгір’я й нижні частини схилів гір покривають широколиственние - дубові, букові, гробові ліси. Вище їх поміняють хвойні в основному пихтовие - лісу. Гірські ліси - одне з національних багатств Австрії. Ще вище пояса лісів лежать високотравние субальпийськие лугу - матти, а потім низько-трав’яні альпійські альми. Вони служать прекрасними літніми пасовищами для худоби, головним чином молочного. Тут селяни заготовляють сіно на зиму.

На рівнинно-горбкуватих територіях країни рослинний покрив майже повністю змінений людиною. Коли те ці місцевості були покриті тінистими дубовими й буковими лісами, від яких залишилися невеликі гаї. Тепер майже вся земля розорані, багато садів, виноградників, парків. Деревами обсаджені дорогі, зелені ланцюжки їх часто відокремлюють володіння одного хазяїна від земель іншого.

5. Тваринний мир

У гірських лісах, в основному в заповідниках, живуть копитні - шляхетні олені, сарни, гірські барани, гірські козла, а із птахів глухари, тетерева, куріпки. На рівнинах, де вже майже всі землі оброблені, великих диких тварин давно немає. Але поки ще тут зустрічаються лисиці, зайці, гризуни.

6. Навколишнє середовище

Навколишнє середовище в більшій частині Австрії поки ще не перебувають під такою погрозою забруднення, як у більшості інших промислово розвинених країн Європи. У першу чергу це стосується Альп з їхнім рідким населенням і в загальному незначній стосовно цієї великої території промисловістю. Австрійські влади, зацікавлені в залученні іноземних туристів у країну, приймають деякі міри, спрямовані до обмеження забруднення середовища, однак у недостатньому ступені. Демократична громадськість і наукові кола Австрії б’ють тривогу із приводу неприпустимого ступеня забруднення промисловими відходами Дунаю нижче Відня й рік Мура й Мюрца.

У системі заходів щодо охорони природи більшу роль грають заповідники. Їх в Австрії 12 із загальною площею 0,5 млн. га. Вони є у всіх природних зонах від степових околиць озера Нейзидлер-Зе до високого Тауерна. Більшість заповідників перебуває в Альпах.

НАСЕЛЕННЯ.

1. Етнічний ськлад, релігії

Населення Австрії відносно однородно в етнічному відношенні: близько 97% його чисельності становлять австрійці. Крім того, в Австрії, в окремих районах Штирии, Каринтии й Бургенланда живуть невеликі групи словенців, хорватів і угорців, а у Відні - ще чехи і євреї. Багато австрійських громадян уважають себе не тільки австрійцями, але, по походженню з те або іншої провінції, також штирийцами, тирольцами й т. д.

Австрійці говорять на аавстро-баварських діалектах німецької мови, що значно відрізняються від літературного. Літературна німецька мова вживається головним чином як письмовий або в офіційних випадках, а також у розмовах з іноземцями. Під впливом місцевих говорів його словниковий запас, граматика також одержали деяку своєрідність.

По релігійній приналежності 89% австрійців - католики. Близько 6 % становлять протестанти, більшість яких жителі Відня й Бургенланда; 3,4 % ставляться за даними австрійської статистики до групи "вартих поза релігією", тобто атеїстам, що проживають в основному у Відні.

2. Демографічна ситуація.

Pages: 1 2 3 4

Збережи - » Австрія: історія, природа, населення, господарство, зовнішньоекономічні зв’язки . З'явився готовий твір.

Австрія: історія, природа, населення, господарство, зовнішньоекономічні зв’язки





Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.