Значення Пушкіна для Росії й російської культури - твір по творчості А. С. Пушкіна | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Значення Пушкіна для Росії й російської культури - твір по творчості А. С. Пушкіна

“Росія занадто мало відома росіянином”. Ці слова, сказані Олександром Сергійовичем Пушкіним більше ста п’ятдесятьох років тому, зараз, на порозі третього тисячоріччя, сприймаються як сумне одкровення… На жаль, не в меншій мері ставляться вони й до знання про самого поета. Адже Пушкін - це не просто література. Не просто - культ. Це - осередок російського духу, приклад істинно російської сутності. Та й чи може бути інакше? Адже саме у видатних особистостях знаходять найбільш яскраве вираження властивості національного характеру. А, як добре відомо, глибинна суть російської національної душі “непідвласна чужоземним мудрецям”…

От так само й Пушкіна іноземці зрозуміти не можуть, хоча літературу вміють цінувати досить точно. Лише далеко не всі з них здатні відчути в пушкінських рядках щось незвичайне, заворожливе. Якщо ж говорити про російських людей, то вони вперше стикаються з Пушкіним ще в раннім дитинстві. Так трапилося й із мною. Я навіть не можу зараз точно згадати, коли в перший раз побачив портрет поета, почув його вірші, так давно це було… І з тої пори, підпавши під зачарування пушкінських рядків, не перестаю до них вертатися. Правда, останнім часом, віддаючи данину детективам, що заполонили книжковий ринок, і фантастичним трилерам, - усе рідше й рідше. Каюся в цьому. І все-таки - вертаюся, звичайно тоді, коли мені буває смутно, коли мене щось гнітить. У такі мінути, взявши в руки томик Пушкіна, я як би відкидаю від себе всі неприємності й, з насолодою поринувши в читання, почуваю приплив нових сил, надихаюся новими надіями… Отчого так відбувається? Цього я не знаю. Для мене, як і для багатьох інших російських людей, Пушкін - чудесна таємниця. Я можу лише сподіватися, що таємниця ця коли-небудь відкриє й для мого серця.

Але я, здається, небагато відволікся від теми твору. Отже, поговоримо про значення Олександра Сергійовича Пушкіна для Росії й російської культури. Безсумнівно, що воно дуже велико.

По-перше, тому, що Пушкін - найбільший поет, майстер универсальнейшего з мистецтв - мистецтва слова. У цьому зв’язку хочеться привести слова іншого великого російського поета - Ганни Ахматовій. От вони: “Вірші Пушкіна дарували дітям російська мова в самій доконаній його пишноті, мова, що вони, може бути, ніколи більше не почують і на якому ніколи не будуть говорити, але який однаково буде при них як вічна коштовність”.

По-друге, тому, що Пушкін зробив російську мову доконаним, світовим. А тому в наш час не викликає ніяких сумнівів, що “говорити російською мовою” - означає “говорити пушкінською мовою”.

По-третє, тому, що Пушкін - загальновизнаний глава й класичний зразок всієї що читається, живої, новітньої російської літератури. Уже сучасники поета побачили в ньому “сонце нашої поезії”.

И, нарешті, четверте. Ще при житті Пушкіна, в 1832 році, Гоголь сказав про нього наступне: “Пушкін є явище надзвичайне й, може бути, єдине явище російського духу: це російська людина в його розвитку, у якому він, може бути, з’явиться через 200 років”. Письменник був абсолютно прав. У російській свідомості Пушкін дійсно стала незрівнянною величиною.

Так, Пушкін великий, а тому велико і його слово. І в цьому немає нічого дивного, адже велич щирих поетів саме в їхньому слові й проявляється. Могутня, величезна душа Пушкіна народила слова надзвичайні: заворожливі, підкорюючі, неповторні, приголомшливі… Приголомшливі душу людей звичайних, передавальні їм почуття “несказанні”… Хіба можна без внутрішнього здригання читати, наприклад, такі рядки:

…душу в заповітній лірі

Мій порох переживе й тленъя втече?

Не можна, звичайно. От і корчуся я внутрішньо, відчуваючи під словами цими шок, пережитий колись великою душею Пушкіна.

Або, хіба можливо не відчути якийсь радісний сенс життя, що проривається крізь рядки, приміром, “Вакхической пісні”:

Так здраствує сонце, так зникне тьма!?

Ні, неможливо. Але ж слова ці - пророче заклинання поета…

От у чому - “чудо” пушкінських рядків. От у чому “таємниця” Пушкіна. Вона - у його Слові. Так потрібно чи дивуватися тому, що Пушкін став невіддільний від Росії, а Росія - від нього?! Він великий, тому що породжено великим народом. І народ цей просто зобов’язаний бути його гідним…

Починаючи від Пушкіна, російські люди не можуть інакше мислити себе, як тільки великими світовими націями. Тому й сказав про Пушкіна Тютчев:

Тебе, як першу любов,

Росії серце не забуде.

И завершити свій твір мені хочеться словами: “Сьогодення царство Пушкіна ще спереду, може бути, щирий пушкінський день ще прийде.”

Так він прийде, пушкінський день, і освітить увесь світ.

Збережи - » Значення Пушкіна для Росії й російської культури - твір по творчості А. С. Пушкіна . З'явився готовий твір.

Значення Пушкіна для Росії й російської культури - твір по творчості А. С. Пушкіна

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.