Як створював образи Грибоєдов | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Як створював образи Грибоєдов

А.С. Грибоєдов вивів на сцену два конфронтуючих один одному табору табір - молодої Росії й табір кріпосників. Їхня боротьба була явищем російського життя десятих - двадцятих років XIX століття. У цей час із загальної маси дворянства виділяються дворяни-революціонери - прихильники боротьби з усім віджилим у соціальному й політичному ладі, прихильники бою за нове за рух країни вперед.

Олександр Андрійович Чацкий по своєму суспільному становищу належить до дворянського класу, але напрям думок його й поводження перебувають у різкому протиріччі з навколишнім середовищем. Дитинство його пройшло в Москві він часто бував у будинку Фамусова, учився в тих же гувернерів що й Софія, любив Софію Для завершення утворення виїхав за кордон. Він не багатий, не піклується про свій невеликий маєток, керує їм «помилково», служив якийсь час, маючи зв’язок з міністрами, побував в армії Чацкий вертається в Москву в будинок Фамусова через те що любить Софію «Ледве світло», не заїжджаючи додому, він стрімко з’являється в будинку Фамусова й виряжает Софії свою гарячу любов. Уже це характеризує його як жагучої людини. Ні розлука, ні мандрівки не остудили в ньому почуття які він виражає поетично гаряче. Чацкий говорить мовою літературним, для вираження любові до батьківщини цитує Державіна: И дим Батьківщини нам солодкий і приємний Ряд афоризмів свідчить про гострий і тонкий розум Чацкого «Блаженний хто вірує тепло йому на світі». «Розум із серцем не в ладі». А багато афоризмів звучать як епіграми:

 • Панує ще смешенье мов
 • французького з нижегородським

Його епіграми викривають захисників кріпосництва й самодержавства. Чацкий - оратор, діяч того періоду історії російського суспільства коли формувалися погляди декабристів, коли кращі люди із дворян боролися словом проти старого світі. Уже в першому виступі Чацкого у вітальні Фамусова чується обурення, гостре глузування, що бичує. Він вимагає служби «долу, а не особам» і заявляє: «Служити б рад, прислужуватися нудно». Кар’єризм і низькопоклонство йому ненависні, він із презирством озивається про тих, «хто не у війні, а у світі брали чолом; стукали об підлогу, не жалуючи» і «лестощі як мереживо плели».

Чацкий коштує за щиру освіту, викриває прагнення замінити серйозне утворення зовнішнім лиском, при якому прагнуть «набрати вчителів полиці, числом поболе, ценою подешевше». Головний герой комедії жагуче проголошує;

 • Тепер, пускай з нас один,
 • З молодих людей найдеться: ворог шукань,
 • Не вимагаючи ні місць, ні повишенья в чин,
 • У науки він вперит розум, що алчет пізнань

Саме гостре викриття направляє Чацким проти кріпосництва. Кріпосне право, на його думку, джерело всіх зол. З обуренням таврує він поміщиків-кріпосників, «негідників знатних». Один з них проміняв своїх вірних слуг на борзих собак, а іншої - поміщик-театрал:

 • На кріпосний балет зігнав у багатьох хурах
 • Від матерів, батьків відторгнених дітей
 • Змусив всю Москву дивуватися їхній вроді!

Розум Чацкого - це насамперед передові погляди, вільнолюбні ідеї, незалежні переконання. Чацкого втримує в чужому йому за духом суспільстві тільки любов до Софії. Однак з’ясувалося, що Софія змінила колишнім почуттям і саме вона пустила плітку про божевілля Чацкого. Горі від розуму - це трагедія розумного, частки, гордої людини, що далекий тому миру, у якому живе

Погляди Чацкого близькі ідеям декабристів. Його образ повний глибокого загальнолюдського значень. Про це говорив письменник Гончарів. «Чацкие неминучі при кожній зміні одного століття іншим.. Чацкие живуть і не переводяться в суспільстві, де триває боротьба свіжого з віджилої, хворого зі здоровим… От отчого не зостарився дотепер і навряд чи зостариться коли-небудь грибоедовский Чацкий, а з ним і всією комедією»

Створюючи образи своєї комедії, Грибоєдов дозволив найважливішу для письменника-реаліста (особливо драматурга) завдання мовної характеристики героїв, тобто завдання індивідуалізації мови діючих осіб. У комедії Грибоєдова кожна особа говорить властивим йому живою розмовною мовою,

що було особливо важко зробити, тому що комедія написана віршами. Але Грибоєдов зумів додати віршу - разностопному ямбу-характер живої, невимушеної бесіди. Прочитавши комедію, Пушкіна сказав: «Про вірші не говорю - половина повинна ввійти в прислів’я». Слова Пушкіна виправдалися швидко. Уже в травні 1825 року письменник В. Ф. Одоєвський затверджував: «Майже всі вірші комедії Грибоєдова зробилися прислів’ями, і мені часто траплялося чути в суспільстві цілі розмови, яких більшу частину становили вірші з «Горя від розуму». І в наше розмовне мовлення ввійшло багато віршів з комедії Грибоєдова, наприклад:

 • Щасливі годин не спостерігаються
 • И дим батьківщини нам солодкий і приємний
 • Свіжий переказ, а віриться струдом.
 • Блаженний, хто вірує: тепло йому на світлі
 • И багато інші

Художній реалізм і майстерність письменника-громадянина, сміло виступившего на боротьбу із соціальними виразками своєї епохи, обумовили долю комедії «Горі від розуму». Не пропущена цензурою при житті Грибоєдова, комедія стала надбанням тисяч людей у рукописному виді й зіграла більшу роль у розвитку визвольного руху в нашій країні. Поставлена в перший раз на сцені театру в Петербурзі 26 січня 1831 року, комедія «Горі від розуму» не сходить зі сцени й у наші дні

Збережи - » Як створював образи Грибоєдов . З'явився готовий твір.

Як створював образи Грибоєдов

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.