«Вірші про Прекрасну Даму» загальна характеристика | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

«Вірші про Прекрасну Даму» загальна характеристика

Цілком виразне уявлення про ранній ліриці Блоку дадуть, на наш погляд, вірші «Я чекаю призову, шукаю відповіді …», «Сутінки, сутінки весняні …», «Вірю в Сонце Завіту …», «Я, отрок, запалюю свічки …», «Заходжу я в темні храми … »,« Ми зустрічалися з тобою на заході сонця … ». «Вірші про Прекрасну Даму», це вірші про ідеальну, піднесеної любові, Яку поет відчував до Л. Д. Менделєєва. Разом з тим це містичне схиляння перед Володаркою Всесвіту, вічної жіночності, про яку Блок читав у В. Соловйова. Послідовно і систематично Блок перекладає і «Віршах про Прекрасну Даму» свої «земні» почуття і «вищий», ідеально-містичний план ».

У «Віршах про Прекрасну Даму» кохана, позбавлена яких би то не було земних рис, наділена ознаками цього божества. Це Небесна Діва, Вічна Жіночність. Володарка Всесвіту, Промениста цариця, Зоря, Купина. Ліричний герой - Юнак, раб, інок, лицар, готовий все життя з радістю служити своїй Даму. Кохана уявляється йому як ніби в чудесному сні або в казці. Вона часто є в сутінках, в тумані, оточена хиткими тінями. Враження примарність, невизначеності образу посилюється й тому, що поет уникає конкретних, описових епітетів. Вони розраховані лише на емоційне сприйняття читача: ароматні сльози, блакитні сновидіння, крок заворожений, бездонний погляд, завзята мрія, сутінки таємничий і т. п. Архаїчна, церковна «молитовна» лексика (лампада, панікадила, ризи і т. п.) відповідає поданням про кохану як про божество. Постійні мрії про зустріч з Нею, очікування Її призову асоціюються з другим пришестям, з повним оновленням, Преображенням всього світу - зовсім у дусі пророкувань В. Соловйова.

У «Віршах про Прекрасну Даму» для нас неприйнятні підкреслене ігнорування повсякденності, егоцентризм, ідеалізм, містика. Але тим не менше ці вірші подобалися і до цих пір подобаються багатьом читачам. Вони і зараз цікаві для нас не тільки як важливий етап творчого шляху Блоку, без якого не можна зрозуміти його подальшого розвитку. «Вірші про Прекрасну Даму» мають і свою цілком самостійну естетичну цінність. Великий знавець і цінитель поезії М. Рильський писав: «Вірші про Прекрасну Даму» це перш за все вірші про любов і високої людської краси, це втілене в умовно-містичні одягу торжество живого життя, передчуття всесвітньої зорі ». П. Антокольський (в раніше названої статті «Олександр Блок») підкреслював значення першої книги віршів поета для виховання почуттів сучасної молоді. Хоча в них немає реалістичної окреслення коханої і навколишнього оточення, але ми можемо говорити про правдиве, реалістичному зображенні почуттів і переживань поета. Імовірно в цьому і полягає «секрет» чарівності поезії Блоку. Чисті почуття першого кохання часто породжують ідеалізацію, обожнювання коханої, прагнення бачити в ній все найпрекрасніше, піднесене, «неземне». Ці почуття, добре знайомі багатьом читачам, знайшли дуже точне, психологічно правдиве вираження в дивно ніжних, мелодійних віршах Блоку. Майстерність евфоніі - алітерації та асонанси, звукові повтори, «зачаровують» ритми, з яких, здавалося, і сам поет не владний, - всі це полонило читачів.

У суб’єктивному представленні Блоку його піднесені почуття, подвижницьке служіння Вічної Жіночності зовсім не були чимось вузьким, приватним. Навпаки, вони представлялися поетові частиною того значного, великого, що має перетворити весь світ. А це, здавалося йому, було важливіше за всі низинних життєвих турбот. У порівнянні з високим ідеалом все інше не більше, ніж звичайна, нічим не примітна суєта. У служінні Прекрасної Дами, яка повинна змінити на краще світ, поет бачив свій головний подвиг життя:

Буде день - і станеться велика,

Чую в майбутньому подвиг душі.

Нехай подання Блоку про подвиг було неясним, невизначеним, туманним, на перших порах помилковим, для нас важливо відзначити у поета постійне бажання, волю до подвигу, готовність здійснити його у що б не стало, а якщо треба - «спалити себе дотла». У 1908 році Блок характеризував свої «Вірші про Прекрасну Даму» як «ті СНИ і тумани, з якими бореться душа, щоб отримати право на життя».

Збережи - » «Вірші про Прекрасну Даму» загальна характеристика . З'явився готовий твір.

«Вірші про Прекрасну Даму» загальна характеристика

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.