Виклад змісту фрагментів «Думки» | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Виклад змісту фрагментів «Думки»

«Нехай же людина знає, чого він коштує. Нехай любить себе, тому що він здатний до добра», «нехай нехтує себе, тому що здатність до добра залишається в ньому втуне». «Розум сугубо математичний буде правильно працювати, тільки якщо йому заздалегідь відомі всі визначення й початку, у противному випадку він спантеличується й стає нестерпним». «Розум, що пізнає безпосередньо, не здатний терпляче дошукуватися первинних початків, що лежать в основі чисто спекулятивних, абстрактних понять, з якими він не зіштовхується в повсякденному житті і йому-незвичних». «Буває тaк, що людина, що здраво міркує про явища певного порядку, несе дурницю, коли запитання стосується явищ іншого порядку». «Хто звик судити й оцінювати по підказці почуттів, той нічого не розуміє в логічних умовиводах, тому що прагне проникнути в предмет дослідження з першого погляду й не бажає досліджувати початку, на яких він ґрунтується. Навпроти, хто звик вивчати початку, той нічого не розуміє в доводах почуття, тому що шукає, на чому ж вони ґрунтуються, і не здатний охопити предмет єдиним поглядом». «Почуття так само легко розбестити, як розум». «Чим розумніше людина, тим більше своеобычности він знаходить у всякому, з ким повідомляється. Для людини пересічного всі люди на одна особа».

«Красномовство - це мистецтво говорити так, щоб ті, до кого ми звертаємося, слухали не тільки без праці, але й із задоволенням». «Треба зберігати простоту й природність, не перебільшувати дріб’язків, не применшувати значного». «Форма повинна бути витончена», «відповідати змісту й містити в собі все необхідне». «Інакше розставлені слова знаходять інший зміст, інакше розставлені думки роблять інше враження».

«Відволікати розум від початої праці треба, тільки щоб дати йому відпочинок, та й то не коли вздумается, а коли потрібно»: «відпочинок не вчасно стомлює, а стомлення відволікає від праці».

«Коли читаєш добуток, написаний простим, натуральним складом, мимоволі радуєшся».

«Добре, коли кого-небудь називають» «просто чималою людиною».

«Ми не здатні ні до всеосяжного пізнання, ні до повного невідання». «Середина, дана нам у долю, однаково вилучена від обох крайностей, так чи має значення - знає людина трохи більше або менше?»

«Уява» - «людська здатність, що вводить в обман, що сіяє помилки й омани». «Поставте мудрейшего філософа на широку дошку над прірвою; скільки б розум не повторював йому, що він у безпеці, однаково уява візьме гору». «Уява розпоряджається всім - красою, справедливістю, щастям, усім, що цінується в цьому світі».

«Коли людина здорова, йому незрозуміло, як це живуть хворі люди, а коли рознедужується», «у нього інші страсті й бажання». «По самій своїй натурі ми нещасні завжди й при всіх обставинах». «Людина до того нещасний, що нудиться тугою навіть без усякої причини, просто в силу особливого свого положення у світі». «Стан людини: мінливість, туга, тривога». «Суть людського єства - у русі. Повний спокій означає смерть». «Нас утішає будь-яка дрібниця, тому що будь-яка дрібниця приводить нас у зневіру». «Ми зрозуміємо зміст всіх людських занять, якщо вникнемо в суть розваги».

«Із всіх положень» «положення монарха наизавиднейшее». «Він ублаготворен у всіх своїх бажаннях, але спробуйте позбавити його розваг, надати думам і міркуванням про те, що він таке», - «і це щастя звалиться», «він мимоволі порине в думці про погрози долі, про можливі заколоти», «про смерть і неминучі недуги». «І виявиться, що позбавлений розваг монарх» «несчастнее, чим самий жалюгідний його підданий, що віддається іграм і іншим розвагам». «От чому люди так цінують ігри й балаканину з жінками, так прагнуть потрапити на війну або зайняти високу посаду. Не в тім справа, що вони розраховують знайти в цьому щасті»: «ми шукаємо» «хвилювань, що розважають нас і ведуть ладь від болісних роздумів». «Перевага монарха в тім і складається, що його навперебій намагаються розважити й доставити йому всі існуючі на світі задоволення».

«Розвага - єдина наша втіха в горі». «Людини із самого дитинства» «обтяжують заняттями, вивченням мов, тілесними вправами, невпинно вселяючи, що не бути йому щасливим, якщо він» не зуміє зберегти «здоров’я, добре ім’я, майно», і «найменший нестаток у чому-небудь зробить його нещасним». «І на нього обрушується стільки справ і обов’язків, що від зорі до зорі він у суєті й турботах». «Відніміть у нього ці турботи, і він качне думати, що він таке, звідки прийшов, куди йде, - от чому його необхідно з головою занурити в справи, відвернувши від думок».

«Як порожньо людське серце й скільки нечистот у цій пустелі!»

«Люди живуть у такому повнім нерозумінні суєтності всього людського життя, що приходять у повне здивування, коли їм говорять про безглуздість погоні за почестями. Ну, чи не разюче це!»

«Ми так жалюгідні, що спершу радуємося удачі», а потім «терзаємося, коли вона змінює нам». «Хто навчився б радуватися удачі й не горювати через невдачу, той зробив би дивне відкриття, - однаково що винайшов би вічний двигун».

«Ми безтурботно спрямовуємося до прірви, заслонивши ока чим потрапило, щоб не бачити, куди біжимо». Але навіть усвідомлюючи «всю горестность нашого буття, що несе нам лиха», ми «все-таки не втрачаємо якогось інстинкту, невигубного й нас возвышающего».

«Недобре бути занадто вільним. Недобре ні в чому не знати потреби».

«Людина не ангел і не тварина», нещастя ж його в тім, «що чим більше він прагне вподібнитися ангелові, тим більше перетворюється у тварина». «Людина так улаштована, що не може завжди йти вперед, - він те йде, то вертається». «Велич людини - у його здатності мислити». «Людина - усього лише очерет, слабейший зі створінь природи, але він - очерет мислячий».

«Сила розуму в тім, що він визнає існування безлічі явищ». «Ніщо так не згідно з розумом, як його недовіра до себе». «Ми повинні коритися розуму беспрекословней, чим будь-якому владиці, тому що хто суперечить розуму, той нещасний, а хто суперечить владиці - тільки дурний». «Розум завжди й у всім вдається до допомоги пам’яті». «Душу не втримується на висотах, яких у єдиному пориві часом досягає розум: вона піднімається туди не як на престол, не навічно, а лише на коротку мить».

«Ми осягаємо існування й природу кінцевого, тому що самі кінцеві й протяжні, як воно. Ми осягаємо існування нескінченного, але не відаємо його природи, тому що воно протяжно, як ми, але не має границь. Але ми не осягаємо ні існування, ні природи Бога, тому що він не має ні довжини, ні границь. Тільки віра відкриває нам його існування, тільки благодать - його природу». «Віра говорить інше, чим наші почуття, але ніколи не суперечить їхнім свідченням. Вона вище почуттів, але не протистоїть їм».

«Справедливо підкорятися справедливості, не можна не підкорятися силі. Справедливість, не підтримана силоміць, немічна, сила, не підтримана справедливістю, тиранична. Неспроможної справедливості завжди будуть протиборствувати, тому що дурні люди не переводяться, несправедливою силою завжди будуть обурюватися. Виходить, треба об’єднати силу зі справедливістю». Однак «поняття справедливості так само піддано моді, як жіночі прикраси».

«Чому люди випливають за більшістю? Чи тому, що воно право? Ні, тому що сильно». «Чому додержуються старожитніх законів і поглядам? Тому що вони здорові? Ні, тому що загальноприйнято й не дають прорости насінням розбрату». « ЩоВміють винаходити нове нечисленні, а більшість хоче випливати лише загальноприйнятому». «Не похваляєтеся ж своєю здатністю до нововведень, задовольняйтеся свідомістю, що вона у вас є».

«Хто не любить істину, той відвертається від її під прийменником, що вона заперечна, що більшість її заперечує. Виходить, його омана свідоме, вона виникає з нелюбові до істини й добра, і цій людині немає прощення».

«Людям не наскучивает щодня є й спати, тому що бажання є й спати щодня відновляється, а коли б не це, без сумніву, знудило б. Тому тяготиться духовним хлібом той, хто не випробовує голоду, Алкание правди: вище блаженство».

«Я утруждаю себе заради нього» - у цьому суть поваги до іншої людини, і це «глибоко справедливо».

«Людська слабість - джерело багатьох прекрасних речей».

«Велич людини так безсумнівно, що підтверджується навіть його незначністю. Тому що незначністю ми йменуємо в людині те, що у тварин уважається єством, тим самим підтверджуючи, що якщо тепер його натура мало чим відрізняється від тваринної, те ніколи, поки він не спав, вона була непорочна».

«Своєкорисливість і сила - джерело всіх наших учинків: своєкорисливість - джерело вчинків свідомих, сила - несвідомих». «Людина велика навіть у своїй своєкорисливості, тому що ця властивість навчила його дотримуватися зразкового порядку в справах».

«Велич людини тим і велико, що він усвідомить свою незначність. Дерево своєї незначності не усвідомить».

Pages: 1 2

Збережи - » Виклад змісту фрагментів «Думки» . З'явився готовий твір.

Виклад змісту фрагментів «Думки»

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.