«Третя рота» Володимира Сосюри - зразок мемуарної прози | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

«Третя рота» Володимира Сосюри - зразок мемуарної прози

Роман «Третя рота»- це яскравий зразок мемуарної прози. Володимир Сосюра не залишив нам щоденників, листів збереглося зовсім небагато, тому цінність роману для нас дуже велика. Читаючи цей твір, ми можемо яскраво уявити та багатогранний внутрішній світ великого поета, і життя нашого народу в 1950-і роки, і цікаві подробиці літературної, культурного життя в ті часи. Автор і назвав свій твір романом, тим не менш, коли читаєш «Третю роту», то думаєш, що за своєю щирістю, емоційністю, безпосередністю це швидше - сповідь. Чимало ми можемо дізнатися з розповіді Володимира Сосюри про його побутовому оточенні, про те, що було поштовхом до написання його поезій. Але навіть не це перш за все визначило вагу і цінність роману. Розповідаючи про себе, Володимир Сосюра писав про тяжкі випробування, через які довелося пройти українському народові.

Згадаймо, наприклад, яким уявляється нам, читачам роману, період громадянської війни в Україні. Ми бачимо різні політичні сили, заплутаний, хід подій, мінливість політичних симпатій різних груп населення, спалахи гніву та насильства … Вир громадянської війни засмоктує всіх - ніхто не може залишитися осторонь. В душі поета живе не переможне сп’яніння, а невиліковна біль і незабутня пам’ять про жертви, розстріли полонених, крові, молодих загублених життях і гірке здивування перед безмежною людською жорстокістю. Мабуть, ніде більше це все таким заходом не виявляється і не розростається, як у громадянських війнах.

Своєю щирістю і правдивістю сповідь Володимира Сосюри часом дійсно вражає. Письменник розповідає про себе такі речі, які хтось інший, мабуть, залишив би в найпотаємніших куточках своєї душі: «Я вірив тому, як офіційно трактувалася смерть Хвильового і Скрипника, і щиро сказав, що я любив цих людей. І що мені дуже важко розчаровувати в них. Що я засуджую їх самогубство як жах відповідальності перед трибуналом комуни, як ганебне дезертирство ». Можна тут гірко посміхнутися … Але в цих зізнаннях - доказ органічної правдивості Володимира Сосюри: він просто нездатний був щось приховати, щось підправити, в чомусь виставити себе кращим, ніж було насправді. Крім того треба пам’ятати, що в ті часи багато хто вірив влади, Сталіну. Змушений був повірити і Володимир Сосюра … Чи маємо ми моральне право з позицій сьогоднішнього дня дорікати йому за це? Напевно, немає …

Трохи більше сторінки написав Володимир Сосюра «про найстрашніше в моєму житті» - голод 1933 року. Автор написав так, що за сказаним чуєш нескінченність невимовного - всю трагедію народу і тим самим особисту трагедію поета: «Бог мій! Я бачив тільки краплю страждань мого народу, та й ті краплі падали, як вогняні, на моє серце і проколювали його наскрізь ». Поет писав ці рядки тоді, коли навіть згадувати про той страшний голодомор не можна було. Може, це безмежна біль дала йому таку відкритість?

Володимир Сосюра пише і про українську мову, і про національну долю своєї землі, сповідається про своїх роздумах, кажучи, що мав «нескінченне мука і тривогу за душу народу». Потім додає, що ці роздуми «ще й зараз потрясають мене, і я не сплю ночами і все думаю, думаю …» Зрештою, це і є головна тема і головний мотив автобіографічного роману - сповіді Володимир Сосюри: роздуми про свій народ, його долю, про відповідальність за його думу.

Збережи - » «Третя рота» Володимира Сосюри - зразок мемуарної прози . З'явився готовий твір.

«Третя рота» Володимира Сосюри - зразок мемуарної прози

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.