Тема минулого України в творчості М. Шашкевича | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Тема минулого України в творчості М. Шашкевича

М. Шашкевич — активний борець за становлення нової літератури і за свободу краю, що був загарбаний австрійцями. Навчаючись у Львівській духовній семінарії, М. Шашкевич разом із друзями організував літературний кружок«Руська трійця». Молоді ентузіасти взялися примножувати й поширювати і нори рідною мовою, вивчати історію України, збирати фольклор — такою була програма студентів-патріотів. М. Шашкевич непохитно вірив, що настане час, возз’єднаються зі своїми братами з України. Серед тем, які порушував М. Шашкевич у своїх поетичних творах, була тема іииулого України — поезії «О Наливайку», «Хмельницького обступлення Львова».

У вірші «О Наливайку» М Шашкевич оспівує легендарного керівника козацького селянського повстання 1594—1596 років проти польської шляхти. Вірш близький до історичних пісень та дум, сповнений романтикою козацької звитяги:

Тоді постиг Наливайко, під ним кінь іграє. «Гей, молодці, за свободу!» — до них промовляє. Вздовж списами городили зелені байраки

— Уславляються по степі молодці-козаки.

Із закликом «Гей, молодці, за свободу!» Наливайко повів у бій козаків. Конний полк перемагає сорокатисячпу польську армію, бо козаки відважно й сміливо б’ються за Україну.

Йдемов бій за Україну.

У стилі українських історичних пісень написано й поезію «Хмельницького виступлениеЛьвова», в якій М. Шашкевич гіперболізує мужність і силу гетьманів, щоб показати, що є в Україні сила, здатна організовувати боротьбу за свій народ, за Україну, звільнити її від поневолення:

Як гетьман Хмельницький шаблею звив,

То й Львів ся поклонив.

Порівнюючи минуле волелюбне життя народу на об’єднаних українських земляхіз тим, «як сумно нині в нас», М. Шашкевич писав у поезії «Згадка»:

Заспіваю, що минуло Передвіцький згину час,

Як весело колись було,

А як сумно нині в нас!

Отже, М. Шашкевич був першим письменником у Галичині, що писав українською, першим священиком Галичини, який читав проповіді у церкві українською мовою.

Збережи - » Тема минулого України в творчості М. Шашкевича . З'явився готовий твір.

Тема минулого України в творчості М. Шашкевича

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.