Тема «Кайдашева сім’я». Іван Нечуй-Левицький (1838 - 1918) | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Тема «Кайдашева сім’я». Іван Нечуй-Левицький (1838 - 1918)

І. Нечуй-Левицький разом з Панасом Мирним та О. Кониським започаткували новий етап у розвитку української прози: писали про знедолений рідний народ, показували багатство й красу душі простих людей. Тема народної долі стала центральною у творчості І. Нечуя-Левицького. Біографічні відомості

Іван Семенович Левицький народився 25 листопада 1838 р. в м. Стеблеві Корсунь-Шев-ченківського району Черкаської області в сім’ї священика.

1847 - 1853 рр. - навчався в Богуславському духовному училищі.

1853 1859 рр. навчався в Київській духовній семінарії.

1861 1865 рр. - навчався в Київській духовній академії.

Формування світогляду відбувалося під впливом усної народної творчості, історіософських праць М. Маркевича, творчості Т. Шевченка, критики й публіцистики журналу «Основа», статей Д. Писарєва, романів І. Тургенєва і М. Чернишевського.

І. Нечуй-Левицький, хоч і здобув звання магістра богослов’я, свідомо став на шлях педагогічної діяльності: учителював у Полтавській духовній семінари (1865 1866), гімназіях польських міст Каліша (1866 - 1867), Седлеця (1867 1885), де викладав російську мову і словесність, риторику. Педагогічну працю поєднував з літературною.

1868 р. - у львівському журналі «Правда були надруковані повість «Дві московки» і оповідання «Гориславська ніч, або Рибалка Панас Круть», нарис «Світогляд українського народу в прикладі до сьогочасності» під псевдонімом І. Нечуй. Далі його прозові й драматичні твори, рецензії, статті, етнографічні розвідки й педагогічні праці систематично з’являлися на сторінках журналів та альманахів.

1874 р. роман «Хмари».

1878 р. повість «Микола Джеря».

1879 р. повість «Кайдашева сім’я».

1880 р. повість «Бурлачка».

1884 - 1885 рр. - оповідання «Старосвітські батюшки та матушки».

1890 р. роман «Над Чорним морем».

Письменник активно виступав за надання українській мові рівноправності з російською, запровадження її в школах усіх типів. Ці цроблеми порушені у статтях «Школа повинна бути національна» (1911), «Сьогочасна часописна мова в Україні» (1907), «Криве дзеркало української мови» (1912). Підготував «Граматику українського язика» (1914, 1915).

1885 р. - переїзд до Києва.

У київський період Нечуй-Левицький написав понад ЗО творів («Невинна», «Афонський пройдисвіт» тощо).

1899 - 1914 рр. - здійснив восьмитомне видання своїх творів. 15 квітня 1918 р, помер, похований на Байковому кладовищі в Києві. Огляд творчості

Оповідання («Гориславська ніч, або Рибалка Панас Круть», «Баба Параска та баба Палажка», «Старосвітські батюшки та матушки», «Афояський пройдисвіт»);

Повісті («Дві московки», «Причепа», «Микола Джеря», «Бурлачка», «Кайдашева сім’я», «Гетьман Іван Виговський»); - романи («Хмари», «Князь Єремія Вишневенький»); драми («Маруся Богуславка», «В диму та в полум’ї»);


- статті: «Школа повинна бути національная (1911), «Сьогочасна часописна мова в Україні» (1907), «Криве дзеркало української мови» (1912);

- підготував «Граматику українського язика» (1914, 1915).

«Кайдашева сім’я» Жанр

Яскравий зразок Реалістичної соціально-побутової повісті, У якій на матеріалі повсякденного життя селянства розкриваються характерні риси вдачі українського народу, його індивідуалізм, прагнення жити окремим, самостійним життям.

Новаторством І. Нечуя-Левицького в зображенні побуту селян були реалістичні тенденції (життя без прикрас).

Соціально-побутова повість - вид епічного твору, головна увага якого зосереджується на розкритті суперечностей і закономірностей суспільного життя, соціальній зумовленості дій І вчинків персонажів, зображенні їх у побутовому середовищі.

Жанрова специфіка Повісті полягає в тому, що зображення повсякденного життя родини Кайдашів розгортається в найрізноманітніших побутових виявах, які часто окреслюються в гумористичному плані. Схильність до відтворення комічних недоречностей письменник вважав однією з рис характеру українців, елементом національної психіки, багатої, за його ж спостереженням, «на жарти, смішки, штукарства та загалом на гумор, ще часом і дуже сатиричний».

Особливості композиції

Розгортання сюжету за принципом нагнітання епізодів, сцен, колізій, завдяки чому виразно окреслюється характер конфлікту. Смислову роль відіграють численні діалоги.

Основний конфлікт повісті Соціальний. Перед читачем проходять епізоди постійних сварок у сім’ї та короткочасних примирень, які знову ж таки швидко перериваються загостренням суперечностей, викликаних відстоюванням своїх прав на власність.

Основні персонажі: Старий Омелько Кайдаш та його дружина Маруся, сини - Карпо та Лаврін, невістки Мотря і Мелашка.

Головна думка повісті: Через показ конкретних буденних ситуацій автор змальовує здрібніння людської душі. Духовна роз’єднаність, спричинена відсутністю прагнення зрозуміти одне одного, - це те лихо, яке отруює кожний день життя і батьків, і їхніх синів та невісток.

Стислий переказ твору І

Недалеко від містечка Богуслава, біля річки Росі, в довгому покрученому яру розкинулось село Семигори. Воно потонуло у вербах і садках.

Під однією горою стояла чимала хата Омелька Кайдаша,

Одного літнього дня Омелько Кайдаш сидів у повітці [сарай, відкритий з однієї або кількох сторін] й майстрував. «Ніби намальований на чорному полі картини, сидів Кайдаш в білій сорочці з широкими рукавами».

На току два Кайдашевих сини, Карпо (старший) та Лаврін (молодший). Це «молоді парубки, обидва високі, рівні станом, обидва довгообразі й русяві, з довгими, тонкими, трошки горбатими носами, з рум’яними губами. Карпо був широкий в плечах, з батьківськими карими очима, з блідуватим лицем. Тонкі пружки його блідого лиця з тонкими губами мали в собі щось неласкаве. Гострі темні очі були ніби сердиті».

«Лаврінове молоде довгасте лице було рум’яне. Веселі сині, як небо, очі світились привітно й ласкаво. Тонкі брови, русяві дрібні кучері на голові, тонкий чіс, рум’яні губи - все подихало молодою парубочою красою. Він був схожий з виду на матір».

Відбулася розмова між братами за дівчат.

Лаврін пропонував Карпові різні кандидатури (Палажку, Хіврю, Вівдю, Химку, Олену

Головківну, Одарку, Хотину, Ганну).

:^========:^= 98 ^=^^==^=^^===:


«Я люблю, щоб дівчина була трохи бриклива, щоб мала серце з перцем», - казав Карпо. «Коли я буду вибирать собі дівчину, то візьму гарну, як квіточка, червону, як калина в лузі, а тиху, як тихе літо», - сказав веселий Лаврін. «Мені аби була робоча та проворна, та щоб була трохи куслива, як мухи в спасівку», - сказав Карпо.

Лаврін запропонував дочку Довбиша Мотрю. Карпо над цим задумався.

У тексті наводиться опис Кайдашихи:

«Вона була вже не молода, але й не стара, висока, рівна, з довгастим лицем, з сірими очима, з тонкими губами та блідим лицем. Маруся Кайдашиха замолоду довго служила в дворі, у пана, куди її взяли дівкою. Вона вміла дуже добре куховарить І ще й тепер її брали до панів та до попів за куховарку на весілля, на хрестини та на храми. Вона довго терлась коло панів і набралась од їх трохи панства».

Омелько Кайдаш зайшов у шинок, пиячив, поки не пропив половину грошей. Потім пішов додому, загрюкав у двері. Але Кайдашиха не пускала, тільки лаялася. Нарешті Лаврін відчинив батькові. Але п’яний Кайдаш довго не міг знайти двері, думаючи, що його кум украв у нього в шинку очі. Потім таки добрів до лавки, впав і захропів.

II

Карпо йде до хати Мотрі Довбишівни, між ними зав’язується жартівлива розмова.

На другий день, збираючись до церкви, Мотря прибралася, як на свято, в надії побачити Карпа.

Кайдаші в цей час з’їжджали возами з крутої гори, і Карпо, задивившись на Мотрю, не підтримав воза і той перекинувся. До церкви парубок потрапив пізніше,

А через два тижні Карпо заслав до Мотрі старостів і вони одержали згоду на заручини.

На свято Семена Кайдаші пішли на оглядини до Довбишів.

Довбиші були багаті, і Кайдашисі хотілося показати себе з найкращого боку: вона чепурилася, церемонилась, чекала, поки її кілька разів попросять сісти на почесному місці - на покуті. Господарі заходилися накривати на стіл, а Кайдашиха стала придивлятися до Мотрі та хвалити її за працьовитість. Мотрі одразу не сподобався солодкий медок у її голосі.

Після другої Пречистої [Різдво Пресвятої Богородиці 21 вересня] Карпо повінчався з Мотрею, весілля гуляли чотири дні.

Pages: 1 2 3 4

Збережи - » Тема «Кайдашева сім’я». Іван Нечуй-Левицький (1838 - 1918) . З'явився готовий твір.

Тема «Кайдашева сім’я». Іван Нечуй-Левицький (1838 - 1918)

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.