Тема честі й безчестя в повісті А. С. Пушкіна «Капітанська дочка» - Твір по добутку А. С. Пушкіна “Капітанська дочка” | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Тема честі й безчестя в повісті А. С. Пушкіна «Капітанська дочка» - Твір по добутку А. С. Пушкіна “Капітанська дочка”

Створюючи образ юного офіцера Петруши Гринева, Пушкін показує, як формувалося в російських сім’ях поняття честі й, що йде з нею рука об руку боргу, як передавалася з роду в рід на особистому прикладі вірність військовій присязі. На початку повести перед нами звичайний дворянський недоук, - кріпака, що вивчився грамоті від, що більше вміє судити «про властивості борзого кобеля», чим про французький «і інших науках ». Він бездумно мріє про службу у гвардії, про майбутнє веселе петербурзьке життя.

Але батько його, що служив при графі Минихе й пішов у відставку при сходженні на престол Катерини, має про службу інше подання. Він відправляє сина в армію: «Пускай послужить в армії, так потягне лямку, так понюхає пороху, так буде солдатом, а не шаматон». Єдиний рекомендаційний лист старому товаришеві по службі містить прохання тримати сина «у їжакових рукавицях», єдине напуття синові - наказ за пещенням не ганятися, від служби не відговорюватися й берегти свою честь.

Перші самостійні кроки Петруши смішні й безглузді: напився з першим зустрічним офіцером, програв у більярд сто рублів. Але те, що він заплатив програш, говорить про його розуміння кодексу офіцерської честі. Те, що подарував кожух і полтину на горілку випадковому супутнику за допомогу під час бурану, - про його вміння бути вдячним. Петрушу тягне до простій і чесної сім’ї капітана Миронова, йому неприємні плітки й наклеп Швабрина. Викликаючи Швабрина на дуель за образливі слова про Машу, Гринев не думає, що так покладено поводитися офіцерові, він просто почеловечески захищає дівчину від наклепу.

Шварбин же - повна протилежність Гриневу. Цей колишній петербурзький гвардієць раз у раз надходить безчесно, без роздуму й, здається, навіть без каяття, переступаючи навіть самі звичайні людські норми. Бажаючи помститися Маші за відмову вийти за нього заміж, обмовляє на дівчину, поза всяким сумнівом ранить Петрушу, скориставшись тим, що супротивник відволікся, і здається саме він не гребує написати батькам Петруши лист, у якому очорняє його наречену.

У час суворих випробувань, прекрасно розуміючи слабість зміцнення Білогірської міцності, Петруша твердо знає: «Борг наш захищати міцність до останнього нашого конання». Ні мінути не коливаючись, не роздумуючи про даремність цього вчинку, з однією лише шпагою він виходить за ворота міцності разом зі своїми командирами. Перед особою смертельної небезпеки він готується «повторити відповідь великодушних своїх товаришів» і виявитися на шибениці. При наступній зустрічі із самозванцем, під час розмови один на один, Гринев відповідає йому із твердістю: «Я природний дворянин, я присягав государині імператриці: тобі служити не можу». Юнак не може навіть піти на компроміс, пообіцявши, що не буде боротися проти Пугачова.

На відміну від Петра Гринева, Швабрин змінює присязі, переходячи на сторону самозванця заради збереження власного життя, одержання посади коменданта й влади над Машею. Сам момент зрадництва Пушкін не показує. Ми бачимо лише результат - Швабрин, «обстрижений у кружок і в козацькому каптані », немов він, змінивши присязі, перемінив і личину. Вірний своєму офіцерському боргу, Петруша є в Оренбург і вносить одне речення за іншим, щоб звільнити Білогірську міцність і врятувати Машу. Але командування не цікавить доля дочки капітана Миронова, що геройски загинув «за матінку государиню», більше турбує схоронність власної шкіри й спокій. Устав імітувати діяльність у ледачій перестрілці, до глибини душі торкнутий благанням Маші, Гринев самовільно їде до Пугачова. Він розуміє, що подібне порушення дисципліни огидно офіцерської честі, але в цей момент він вище сліпої букви кодексу, захищаючи життя й честь дівчини, що цілком довірилася йому.

Борг і честь Петруши виростають зі справжньої людяності, з почуття відповідальності за близьких. Так, наприклад, він не може кинути в полоні в пугачовців відсталого на поганому коні Савельича. В істинно моральному відношенні до людей немає дріб’язків і другорядного. Чесно зізнавшись Пугачову, що його наречена - дочка капітана Миронова, Гринев говорить: «Жизнию моєї радий би я заплатити тобі за те, що ти для мене зробив. Тільки не вимагай того, що огидно честі моєї й християнської совісті»… Коли Маша звільнена й, здавалося б, можна було насолоджуватися щастям, Петруша відправляє дівчину до своїх батьків, а сам вступає в загін Зурина, не забувши про військовий борг перед Батьківщиною.

Все поводження Петруши - поводження сильної й цільної людини, нехай і дуже молодого. У його відношенні до людей і до своїх обов’язків немає ні краплі егоїзму. І знову антитезою образу Гринева з’являється перед нами Швабрин, що живе за принципом: «Якщо не мені, так і нікому». Саме він, розуміючи, що Маша вислизає з його рук, видає її Пугачову, без зазору совісті й усякого співчуття ставлячи під погрозу життя дівчини. Після придушення повстання Пугачова, виявившись обвинуваченим як зрадник, Швабрин обмовляє на Гринева. І знову Петруша робить моральний і чисто людський вибір, вирішуючись не називати ім’я Маші Мироновій, тому що сама «думка вплутати її ім’я між мерзенними наклепами лиходіїв і її саму привести на очну з ними ставку» здається йому нестерпної.

Такий же й батько Петруши: його страшить не страта сина, а безчестя: «Пращур мій умер на лобовому місці, відстоюючи те, що почитав святынею своєї совісті; батько мій постраждав разом з Волинським і Хрущевым. Але дворянинові змінити своїй присязі, з’єднатися з розбійниками, з убивцями, з випадними холопьями!.. Сором і сором нашому роду!..»

У Петруши вибір ще складніше - між своїм безчестям, вірніше, честю, що він не може захистити, не пожертвувавши честю коханої дівчини. Якщо б Гринев-Старший знав щирі причини, що перешкодили Петруше сказати що-небудь у своє виправдання, він би зрозумів сина. Тому що поняття честі й боргу в них одне - сімейне, вистраждане. Пушкінське. …У вересні 1836 року Пушкін закінчив роботу над «Капітанською дочкою». А в січні 1837 року, захищаючи свою честь і честь своєї дружини, він ступнув до смертельного бар’єра

Збережи - » Тема честі й безчестя в повісті А. С. Пушкіна «Капітанська дочка» - Твір по добутку А. С. Пушкіна “Капітанська дочка” . З'явився готовий твір.

Тема честі й безчестя в повісті А. С. Пушкіна «Капітанська дочка» - Твір по добутку А. С. Пушкіна “Капітанська дочка”

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.