«Тамань» відкриває «Журнал Печоріна» | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

«Тамань» відкриває «Журнал Печоріна»

Читач до цих пір бачив героя з боку, тепер знайомиться з Печоріним безпосередньо, дізнаючись від нього самого про все, що він думав, робив, відчував. У передмові до «Журналу» Лермонтов підкреслює щирість Печоріна, який «нещадно виставляв назовні власні слабкості і вади». Як відомо, в рукопису був інший кінець повісті Максим Максимович, де автор, пояснюючи причини опублікування «Журналу Печоріна», писав, що «помітив за деякими місцях» записок намір автора готувати їх до друку. Але в остаточній редакції Лермонтов обмовляється, що він «переконався в щирості» Печоріна. Тепер він не знаходить у нього «марнославного бажання порушити участь або здивування». Отже, з «Журналу Печоріна» можна дізнатися те, що до цих пір залишалося неясним у поведінці та характері героя, і можна безумовно вірити йому.

У повісті «Тамань» Печорін описує одне з пригод, що сталися з ним під час перевезення із Петербурга «в діючий загін по казенної потреби». З попередніх повістей учні вже склали собі деяке уявлення про героя, дізналися про дивацтва і суперечностях його, бачили егоїзм і байдужість, до якого він прийшов після повернення з Кавказу, У «Тамані» суперечності героя не знімаються зовсім, але відсуваються на другий план, а на перший виступають інші сторони особистості Печоріна.

Зазвичай «Тамань» подобається: сюжет у ній розвивається гостро, динамічно, є елемент загадковості в розгортаються події. Але таємничість, загадковість - лише один із прийомів композиції, в цілому определяющейся, як і в повісті «Бела», характером центрального героя. Можна показати, що ніякі цінні якості і сторони характеру, наприклад сила волі, мужність, винахідливість, рішучість, не приносять людині радість, якщо у нього немає мети, заради досягнення якої вони потрібні. Тільки велика мета, яка об’єднує людини з іншими людьми, надає позитивних якостей сенс і цінність, підносить людину до героя і робить його дійсно щасливим.

Про подію в Тамані сам герой говорить дуже коротко і буденно: «Я там трохи не помер з голоду, та ще до того ж мене хотіли втопити», це повторюється в оповіданні Максим Максимович. За цими скупими словами ховається спогад про подію не зовсім звичайному. Переказ сюжету повісті «Тамань» учнями складе перший етап уроку. Початок повісті не віщує, здавалося б, нічого особливого, Лаконічне опис «самого кепського містечка з усіх приморських міст Росії», його «брудних провулків» і «старих огорож» створює уявлення про провінційної нудьги і щоденності життя. Навіть слова десятника:

* «Є ще одна Фатер … тільки вашому благородію не сподобається, там нечисто, - не насторожують поки читача.

Вираз «там нечисто» на початку повісті легко сприйняти в буквальному, а не в переносному сенсі. Але вже незабаром читач втягується в атмосферу хвилюючу і загадкову. Як це відбувається? Учні самі відзначають факти, слова і деталі, що народжують відчуття таємничості, незвичайності відбувається. З брудних провулків герой потрапляє на берег моря, і відразу змінюється фон дії, Морська стихія, місячне світло, безперервний гомін хвиль, хата, що стоїть на крутому морському березі. Ця картина налаштовує на думки глибокі і тривожні, віщує події небуденно. Далі з’являється хлопчик, дивлячись на яке у Печоріна «народилося підозра, що цей сліпий не такий сліпий». Потім герой потрапляє до хати, не менш бідну, що вже знайома учням сакля горян («дві лавки і стіл, та величезний скриня біля печі складали всю її меблі»). Але якщо в описі саклі горян автор акцентував увагу саме на бідності і убогості житла, то тут з’являються деталі, що продовжують посилювати враження таємничості: відсутність ікон - «поганий знак», - і розбите скло, в яке «вривався морський вітер». Далі загадковість наростає, Печорін зауважує на підлозі, в смузі місячного світла, чиюсь тінь. Вийшовши назовні, він бачить сліпого, що пробирається з якимось вузлом до моря.

«Біла фігура» дівчата на березі; таємничий плавець, в бурхливу ніч перепливають протоку на утлій човнику; тривога денщика, який повторює слідом за десятником: «Тут нечисте» (тепер ця фраза сприймається в її справжньому значенні); «дивна істота»: дівчина- «русалка» на даху хати, її прихід до Печоріна я призначення побачення вночі на березі моря-у всьому цьому прихована якась таємниця. І лише в кінці «загадка» роз’яснюється, знищуючи таємничість, але не знімаючи відчуття незвичайності відбувається: і образ життя, і характери зустрівся Печорину людей справді далекі від пересічності й буденності.

Насправді сюжет повісті визначається не «загадкою», а характером героя. Щоб переконати в цьому школярів, достатньо уявити на місці Печоріна іншого героя, наприклад Євгенія Онєгіна, байдужого до оточуючих. Тоді ніякого Пригоди в Тамані не сталося б. Печорін вимагає у десятника квартиру, оскільки три ночі не спав. Ледь побачивши промайнула тінь, він встав, оперезав кинджал (очевидно, припускаючи можливу небезпеку) і відправився по сліду сліпого. Зацікавлений, він твердо вирішується «дістати ключ цієї загадки», напружено стежить за дивною поведінкою дівчини, озброєний йде на нічне побачення і пускається по морю в човні, не вміючи плавати, Так учні переконуються, що сюжет кожної повісті тісно пов’язаний з характером героя і їм визначається.

Печорін виступає в повісті «Тамань» як перша особа, автор. І якщо зіткнення його з контрабандистами могло бути в якійсь мірі випадковим, - не може виявитися випадковим те, яким чином він описує їх. Малюючи контрабандистів, Печорін виявляє свої особисті погляди, симпатії, схильності, навіть риси характеру. Що насамперед бачить він у контрабандистів? Сміливість, відвагу і спритність. «Янхо не боїться ні моря, ні вітрів, ні туману, ні берегових сторожів», йому скрізь дорога, «де тільки вітер дме і море шумить». Печорін милується цим відважним плавцем, переправлялися через протоку під час бурі, спритністю, з якою він вводить свій човен в бухту. Так само безстрашна і сильна «ундина». Під час боротьби в човні вона поступається Печорину тільки в силі, але не у вправності і сміливості. Сліпий хлопчик не менш відважний, ніж його зрячі господарі-спільники. Він вночі йде до моря, спускаючись по крутих стежках, не боїться бурі. Його поведінка абсолютно незрозуміло «розумного» козакові, денщикові Печоріна, який дивується: «що це за сліпий? ходить скрізь один, і на базар за хлібом, і за водою ». Мужність, відвага, сміливість, спритність цих людей захоплюють Печоріна, він цінує ці прекрасні якості, вони схожі на його власним характером.

Збережи - » «Тамань» відкриває «Журнал Печоріна» . З'явився готовий твір.

«Тамань» відкриває «Журнал Печоріна»

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.