Суть теорії біосфери В. А. Вернадського | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Суть теорії біосфери В. А. Вернадського

Це умова якщо не досягнуто, те, у всякому разі, досягається. Рішучим кроком для встановлення рівності людей різних рас і віросповідань було руйнування наприкінці минулого століття колоніальних імперій.

8. Збільшення ролі народних мас у рішенні питань зовнішньої й внутрішньої політики.

Ця умова дотримується у всіх країнах з парламентською формою правління.

9. Воля наукової думки й наукового шукання від тиску релігійних, філософських і політичних побудов і створення в державному ладі умов, сприятливих для вільної наукової думки.

Важко говорити про виконання цієї умови в країні, де ще зовсім недавно наука перебувала під колосальним гнітом певних філософських і політичних побудов. Зараз наука від таких тисків вільна, однак через важке економічне становище в російській науці багато вчених змушені заробляти собі на життя ненауковою працею, інші їдуть за кордон. Для підтримки російської науки створені міжнародні фонди. У розвинених і навіть країнах, що розвиваються, що ми бачимо на прикладі Індії, державного й суспільного лада створюють режим максимального сприяння для вільної наукової думки.

10. Продумана система народного утворення й підйом добробуту трудящих. Створення реальної можливості не допустити недоїдання й голоду, убогості й надзвичайно послабити хвороби.

Про виконання цієї умови важко судити об’єктивно, перебуваючи у великій країні, що коштує на порозі голоду й убогості, як про це пишуть всі газети. Однак В. И. Вернадський попереджав, що процес переходу біосфери в ноосферу не може відбуватися поступово й односпрямовано, що на цьому шляху тимчасові відступи неминучі. І обстановку, що зложилася зараз у нашій країні, можна розглядати як явище тимчасове й минуще.

11. Розумне перетворення первинної природи Землі з метою 2зробити її здатної задовольнити всі матеріальні, естетические 2і духовні потреби чисельно зростаючого населення.

Це умова, особливо в нашій країні, не може вважатися виконаним, однак перші кроки в напрямку розумного перетворення природи в другій половині XX століття безсумнівно почали здійснюватися. У сучасний період відбувається інтеграція наук на базі екологічних ідей. Вся система наукового знання дає фундамент для екологічних завдань. Про це також говорив Вернадський, прагнучи створити єдину науку про біосферу. Екологизация західної свідомості відбувалася, починаючи з 70-х років, створюючи умови для виникнення екофильной цивілізації. Зараз екстремістська форма зеленого руху виявилася там уже не потрібної, оскільки заробили державні механізми регулювання екологічних проблем. У СРСР до 80-х років уважалося, що соціалістичне господарювання перешкоджає погрозі екологічної кризи. У період перебудови цей міф розвіявся, активізувався рух зелених.

Однак у сучасний період політичне керівництво переорієнтувалося в основному на рішення економічних проблем, проблеми екології відійшли на задній план.

У світовому масштабі для дозволу екологічної проблеми в умовах росту населення планети потрібна здатність рішення глобальних проблем, що в умовах суверенітету різних держав здається сумнівним.

12. Виключення воєн з життя суспільства.

Це умова В. И. Вернадський уважала надзвичайно важливим для створення й існування ноосфери. Але воно не виконано й поки неясно, чи може бути виконано. Світове співтовариство прагне не допустити світової війни, хоча локальні війни ще несуть багато життів.

Таким чином, ми бачимо, що в наявності всі ті конкретні ознаки, всі або майже всі умови, які вказував В. И. Вернадський для того, щоб відрізнити ноосферу від існуючих раніше станів біосфери. Процес її утворення поступовий, і, імовірно, ніколи не можна буде точно вказати рік або навіть десятиліття, з якого перехід біосфери в ноосферу можна буде вважати завершеним. Звичайно, думки по цьому питанню можуть бути різні.

Ф. Т. Яншина пише: "Навчання академіка В. И. Вернадського про перехід біосфери в ноосферу є не утопією, а дійсною стратегією виживання й досягнення розумного майбутнього для всього людства. " [11, с. 674]. Думка Р. К. Баландіна трохи інше: "Біосфера не переходить на більше високий рівень складності, досконалості, а спрощується, забруднюється, деградує (небувала швидкість вимирання видів, руйнування лісових зон, страшна ерозія земель…) . Вона переходить на більше низький рівень, тобто в ній найбільш активною перетворюючою й регулюючою силою стає техновещество, сукупність технічних систем, за допомогою яких людина - переважно мимоволі - переінакшує всю область життя. " [8, с. 98]. Сам Вернадський, зауважуючи небажані, руйнівні наслідки господарювання людини на Землі, уважав їх деякими витратами. Він вірив у людський розум, гуманізм наукової діяльності, торжество добра й краси. Щось він геніально передбачав, у чомусь, можливо, він помилявся. Ноосферу варто приймати як символ віри, як ідеал розумного людського втручання в біосферні процеси під впливом наукових досягнень. Треба в неї вірити, сподіватися на її пришестя, вживати відповідних заходів.

Висновок

У даному рефераті розглянуті подання В. И. Вернадського про біосферу. Реферат складається із трьох частин. У першій частині розглянуті такі терміни, як жива й відстала речовина, живе, відстале й біокосне тіла природи поняття, що грають провідну роль у всьому світогляді Вернадського. У другій частині описана теорія біосфери й пов’язані з нею гіпотези В. И. Вернадського про виникнення життя на Землі. У третій частині розглянуті умови, які В. И. Вернадський перераховував у своїх роботах, необхідні для переходу біосфери в новий стан - у ноосферу. Проаналізовано виконання цих умов на сьогоднішній день. Згадано комп’ютерну мережу Internet як середовище для миттєвого поширення інформації, зокрема, наукової думки. Зазначено негативні прояви сучасної цивілізації.

У цілому, запропонований В. И. Вернадським науковий підхід до вивчення всіх природних явищ у рамках біосфери - області знаходження живих організмів - імовірно, правильний. Однак, питання про що відбувається (або зробленому) переході біосфери в новий стан ноосферу - є питанням філософським, і тому на нього не можна дати строга, однозначна відповідь.

Література

1. Вернадський В. И. Кілька слів про ноосферу.// Володимир Вернадський: Життєпис. Вибрані труди. Спогаду сучасників. Судження нащадків./Сост. Г. П. Аксьонов. - М.: Сучасник, 1993.

2. Вернадський В. И. Про корінну матеріально-енергетичну відмінність живих і відсталих тіл біосфери.// Володимир Вернадський: Життєпис. Вибрані труди. Спогаду сучасників. Судження нащадків./Сост. Г. П. Аксьонов. М.: Сучасник, 1993.

3. Вернадський В. И. Нариси геохімії.// Вернадський В. И. Початок і вічність життя./Сост., вступ. ст., коммент. М. С. Бастраковой, И. И. Мочалова, В. С. Неаполітанської. - М.: Сов. Росія, 1989.

4. Вернадський В. И. Загальне поняття про біосферу.// Вернадський В. И. Початок і вічність життя./Сост., вступ. ст., коммент.

М. С. Бастраковой, И. И. Мочалова, В. С. Неаполітанської. - М.: Сов. Росія, 1989.

5. Соколів Б. С. Вернадський і XX століття.// Природа. 1988, №2.

6. Вернадський В. И. Про умови появи життя на Землі.// Володимир Вернадський: Життєпис. Вибрані труди. Спогаду сучасників. Судження нащадків./Сост. Г. П. Аксьонов. - М.: Сучасник, 1993.

7. Вернадський В. И. Початок і вічність життя.// Вернадський В. И. Початок і вічність життя./Сост., вступ. ст., коммент.

М. С. Бастраковой, И. И. Мочалова, В. С. Неаполітанської. - М.: Сов. Росія, 1989.

8. Баландін Р. К. Шлях шукань (полемічні замітки) .// Природа. 1988, №2.

9. Вернадський В. И. Наукова думка як планетне явище.// Вернадський В. И. Початок і вічність життя./Сост., вступ. ст., коммент. М. С. Бастраковой, И. И. Мочалова, В. С. Неаполітанської. - М.: Сов. Росія, 1989.

10. Вернадський В. И. Передмова до книги "Нариси й мови" // Вернадський В. И. Початок і вічність життя./Сост., вступ. ст., коммент. М. С. Бастраковой, И. И. Мочалова, В. С. Неаполітанської. - М.: Сов. Росія, 1989.

11. Гришунин С., Рогова Е. Бесіди за "круглим столом".// Володимир Вернадський: Життєпис. Вибрані труди. Спогаду сучасників. Судження нащадків./Сост. Г. П. Аксьонов. - М.: Сучасник, 1993.

Pages: 1 2 3 4

Збережи - » Суть теорії біосфери В. А. Вернадського . З'явився готовий твір.

Суть теорії біосфери В. А. Вернадського





Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.