Суть теорії біосфери В. А. Вернадського | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Суть теорії біосфери В. А. Вернадського

5. Розширення границь біосфери й вихід у космос.

6. Відкриття нових джерел енергії.

7. Рівність людей всіх рас і религий.

8. Збільшення ролі народних мас у рішенні питань зовнішньої й внутрішньої політики.

9. Воля наукової думки й наукового шукання від тиску релігійних, філософських і політичних побудов і створення в державному ладі умов, сприятливих для вільної наукової думки.

10. Продумана система народного утворення й підйом благо стану трудящих. Створення реальної можливості не допустити недоїдання й голоду, убогості й надзвичайно осла бити хвороби.

11. Розумне перетворення первинної природи Землі з метою зробити її здатної задовольнити всі матеріальні, естетические й духовні потреби чисельно зростаючого населення.

12. Виключення воєн з життя суспільства.

Простежимо, наскільки виконуються ці умови в сучасному світі й зупинимося більш докладно на деякі з них.

1. Заселення людиною всієї планети.

Ця умова виконана. На Землі не залишилося місць, де не ступала б нога людини. Він улаштувався навіть в Антарктиді.

2. Різке перетворення засобів зв’язку й обміну між країнами.

Це умова також можна вважати виконаним. За допомогою радіо й телебачення ми моментально довідаємося про події в будь-якій крапці земної кулі. Засоби комунікації постійно вдосконалюються, прискорюються, з’являються такі можливості, про які недавно важко було мріяти. І тут не можна не згадати пророчих слів Вернадського: "Цей процес 1повного заселення біосфери 0чоловік обумовлений ходом історії наукової думки, нерозривно зв’язаний зі швидкістю зносин, з успіхами техніки пересування, з можливістю миттєвої передачі думки, її одночасного обговорення на всій планеті. "[9, с. 136] Донедавна засобу телекомунікації обмежувалися телеграфом, телефоном, радіо й телебаченням, про які писав ще Вернадський. Була можливість передавати дані від одного комп’ютера до іншого за допомогою модему, підключеного до телефонної лінії, документи на папері передавалися за допомогою факсимільних апаратів. Тільки в останні роки розвиток глобальної телекомунікаційної комп’ютерної мережі Internet дало початок справжньої революції в людській цивілізації, що входить зараз в еру інформації.

В 1968 році Міністерство Оборони США затурбувалося зв’язком безлічі своїх комп’ютерів у спеціальну мережу, що повинна була сприяти науковим дослідженням у військово-промисловій сфері.

Споконвічно до цієї мережі була пред’явлена вимога стійкості до часткових ушкоджень: будь-яка частина мережі може зникнути в будь-який момент. І в цих умовах завжди повинне було бути можливим встановити зв’язок між комп’ютером-джерелом і комп’ютером-приймачем інформації (станцією призначення) .

Розробка проекту такої мережі і його здійснення було доручено ARPA - Advanced Research Projects Agency - Керуванню передових досліджень Міністерства Оборони. Через п’ять років напруженої роботи така мережа була створена й одержала назву ARPAnet.

Протягом перших десяти років розвиток комп’ютерних мереж ішло непомітно - їхніми послугами користувалися тільки фахівці з обчислювальної й військової техніки. Але з розвитком локальних мереж, що поєднують комп’ютери в межах однієї якої-небудь організації, з’явилася потреба зв’язати воєдино локальні мережі різних організацій. Час від часу вживали спроби використовувати для цього вже готову мережу ARPAnet, але бюрократи Міністерства Оборони були проти. Життя вимагало швидких рішень, тому за основу майбутньої мережі мереж Internet була взята структура вже існуючої мережі ARPAnet. В 1973 році було організовано перше міжнародне підключення - до мережі підключилися Англія й Норвегія. Однак причиною початку вибухового росту мережі Internet наприкінці 80-х років стали зусилля NSF (National Science Foundation - Національний науковий фонд США) і інших академічних організацій і наукових фондів усього миру по підключенню наукових установ до мережі.

Ріст і розвиток мережі Internet, удосконалювання обчислювальної й комунікаційної техніки йде зараз подібно тому, як іде розмноження й еволюція живих організмів. На це у свій час звернув увагу В. И. Вернадський: "Зі швидкістю, порівнянною швидкістю розмноження, що виражається геометричною прогресією в ході часу, створюється цим шляхом у біосфері вся зростаюча безліч нових для неї відсталих природних тіл і нових більших природних явищ. " [9, с. 132]. "<… > Хід наукової думки, наприклад, у створенні машин, як давно замічено, зовсім аналогічний ходу розмноження організмів. " [9, с. 134].

Якщо раніше мережею користувалися тільки дослідники в області інформатики, державні службовці й підрядники, то тепер практично будь-який бажаючий може одержати доступ до неї. І тут ми бачимо втілення мрії В. И. Вернадського про сприятливе середовище для розвитку наукової праці, популяризації наукового знання, про интернациональности науки. Дійсно, якщо раніше людей розділяли границі й величезні відстані, те тепер, можливо, тільки мовний бар’єр. "Усякий науковий факт, усяке наукове спостереження, - писав Вернадський, - де б і ким би вони не були зроблені, надходять у єдиний науковий апарат, у ньому класифікуються й приводяться до єдиної форми, відразу стають загальним надбанням для критики, міркувань і наукової праці. " [9, с. 143]. Але якщо раніше для того, щоб вийшла у світло наукова праця, щоб наукова думка стала відомої миру, були потрібні роки, те зараз будь-який учений, що має доступ до мережі Internet, може представити свою працю, наприклад, у вигляді так званої WWW сторінки ( World-Wide Web - "Всесвітня павутина") на огляд всім користувачам мережі, причому не тільки текст статті й малюнки (як на папері) , але й рухливі ілюстрації, а іноді й звуковий супровід.

Зараз мережа Internet - це світове співтовариство близько 30 тисяч комп’ютерних мереж, взаємодіючих між собою. Населення Internet уже становить майже 30 мільйонів користувачів і близько 10 мільйонів комп’ютерів, причому кількість вузлів кожні півтора року подвоюється. В. И. Вернадський писав: "Незабаром можна буде зробити видними для всіх події, що відбуваються за тисячі кілометрів" [9, с. 140]. Можна вважати, що й це пророкування Вернадського збулося.

3. Посилення зв’язків, у тому числі політичних, між всіма країнами Землі.

Це умова можна вважати якщо не виконаним, те що виконується. Виникла після другої світової війни Організація Об’єднаних націй (ООН) виявилася набагато більше стійка й діючої, чим Ліга націй, що існувала в Женеві з 1919 р. по 1946 р.

4. Початок переваги геологічної ролі людини над іншими геологічними процесами, що протікають у біосфері.

Це умова також можна вважати виконаним, хоча саме перевага геологічної ролі людини в ряді випадків привело до важких екологічних наслідків. Обсяг гірських порід, що витягаються із глибин Землі всіма шахтами й кар’єрами миру, зараз майже у два рази перевищує середній обсяг лав і пеплов, що виносяться щорічно всіма вулканами Землі.

5. Розширення границь біосфери й вихід у космос.

У роботах останнього десятиліття В. И. Вернадський не вважав границі біосфери постійними. Він підкреслював розширення їх у минулому як підсумок виходу живої речовини на сушу, появи високоствольной рослинності, що літають комах, а пізніше літаючих ящерів і птахів. У процесі переходу в ноосферу границі біосфери повинні розширюватися, а людина повинен вийти в космос. Ці пророкування збулися.

6. Відкриття нових джерел енергії.

Умова виконана, але, на жаль, із трагічними наслідками. Атомна енергія давно освоєна й у мирних, і у військових цілях. Людство (а точніше політики) явно не готовий обмежитися мирними цілями, більше того атомна (ядерна) сила ввійшла в наше століття насамперед як військовий засіб і засіб лякання конфронтуючих ядерних держав. Питання про використання атомної енергії глибоко хвилював Вернадського ще більше напівстоліття назад. У передмові до книги "Нариси й мови" він пророчо писав: "Недалекий час, коли людина одержить у свої руки атомну енергію, таке джерело сили, що дасть йому можливість будувати своє життя, як він захоче. <… > чи Зуміє людина скористатися цією силою, направити її на добро, а не на самознищення? Чи доріс він до вміння використовувати ту силу, що неминуче повинна йому дати наука? " [10, с. 331]. Величезний ядерний потенціал підтримується почуттям взаємного страху й прагненням однієї зі сторін до хиткої переваги. Могутність нового джерела енергії виявилося сумнівним, вона довівся не вчасно й потрапив не в ті руки. Для розвитку міжнародного співробітництва в області мирного використання атомної енергії в 1957 році створене Міжнародне Агентство по Атомній Енергії (МАГАТЕ) , що поєднувала до 1981 року 111 держав.

7. Рівність людей всіх рас і религий.

Pages: 1 2 3 4

Збережи - » Суть теорії біосфери В. А. Вернадського . З'явився готовий твір.

Суть теорії біосфери В. А. Вернадського





Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.