Стендаль Пармськая обитель | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Стендаль Пармськая обитель

Фабрицио, молодший син маркіза Вальсерра дель Донго, проводить своє дитинство в родовому замку Грианта, побудованому в XV сторіччі над прекрасним озером Комо. У нього дві сестри й старший брат, у всім дивно схожий на батька. Маркіз багатий, але ськупий, його дружина й дочки живуть майже в бідності. Всупереч волі маркіза його сестра Джина, одна з найкрасивіших жінок Італії, виходить заміж за збіднілого дворянина графа Пьетранера, учасника наполеонівських походів. Після загибелі графа на дуелі графиня приїжджає в Грианту. Фабрицио виріс на її очах. Сімнадцятилітній юнак дуже гарний собою - високий ріст, стрункий стан і весела посмішка роблять його непереборним. Він з дитинства захоплений Наполеоном і, довідавшись про висадження імператора в бухті Жуан, таємно, під чужим ім’ям, відправляється у Францію, щоб боротися в наполеонівській армії.

У першому ж французькому містечку зовнішність Фабрицио і його акцент здаються підозрілими і його заарештовують. У переддень битви під Ватерлоо дружина тюремника допомагає йому бігти. Він попадає на поле бою, але в плутанині бою не довідається ні маршала Нея, ні самого імператора. Маркітантка пояснює йому, що бій програний і радить повернутися додому. Він треба її раді. У Женеві його чекає слуга Джини. Він повідомляє, що старший брат доніс на Фабрицио й тепер поліція розшукує його як змовника.

Мати й графиня Пьетранера відвозять Фабрицио в Милан. Там вони сподіваються знайти для нього високих заступників. Але справі даний хід, донос відісланий у Відень, і Фабрицио загрожує ув’язнення в замку Шпильберг - найстрашнішій в’язниці Європи. Він змушений відправитися в добровільне вигнання.

Джина залишається в Милане. Один раз в Опері її знайомлять із графом Моська делла Ровере Соредзана - військовим міністром, міністром поліції й фінансів знаменитого принца Пармського Ранунция Ернеста IV. Граф хоча й не молодий, але недурний собою, розумний, дотепний і не чванливий. Він викликає в Джини жвавий інтерес, а сам закохується в неї без пам’яті. До нещастя, він не розведений зі своєю дружиною, але заради Джини готовий піти у відставку й жити там, де вона побажає. Втім, є ще один план: старий герцог Сансеверина мріє про орденську стрічку, фіктивний шлюб з герцогом, якому Моська обіцяє орден, дозволить Джині жити в Парме й бути представленої до двору.

Незабаром герцогиня Сансеверина дивує пармський двір красою, привітністю і ясністю розуму. Її будинок самий приємний у місті.

При пармськом дворі існують дві постійно ворогуючі партії, Що Коштує у влади партію крайніх роялістів очолює графа Моська, а опозиційну партію лібералів - багачка й інтриганка маркіза Раверси. Сам принц, з тих пор як став необмеженим монархом, перебуває в постійному страху. А стративши по наущению головного фіськала Расси двох лібералів, він просто збожеволів. Величезний вплив графа Моська пояснюється тим, що завдяки його дипломатичній спритності принцові не доводиться червоніти за своє боягузтво, неварту чоловіка, фіськал Расси перебуває у фаворитах тільки тому, що, «оберігаючи принца», постійно шукає й знаходить змовників. Як тільки він зауважує, що страхи принца слабшають, він спішно розкриває яку-небудь нову химерну змову, учасників якого чекає відома у всій Італії Пармськая міцність. Величезна кріпосна вежа висотою в сто вісімдесят футів видна здалеку.

Герцогині подобається її нове життя, до графа вона почуває ніжну прихильність, придворний мирок її забавляє. Але доля Фабрицио не дає їй спокою. Граф уважає, що військова кар’єра, до якої прагне Фабрицио, неможлива для парубка, що боровся у військах Наполеона. Але він обіцяє згодом зробити його архієписькопом Пармським, якщо той побажає стати прелатом.

Герцогиня за згодою Фабрицио посилає його вивчати богослов’я в Неаполітанській духовній академії.

У Неаполе Фабрицио, що зовсім не веде пісне життя семінариста, здобуває репутацію юнака старанного, але трохи вітряного. Він дуже гарний, у його вигляді з’явилася якась особлива чарівність. Зрозуміло, він має успіх у жінок, але жодна з його коханок не має ніякого значення в його житті.

Через три роки Фабрицио витримує іспити, одержує право зватися «монсиньор» і, нарешті, їде в Парму.

Герцогиня щаслива, Фабрицио живе в палаці Сансеверина й обоє вони радуються як діти. Але поступово душею Фабрицио опановує тривога. Він угадує схильність, що харчує до нього герцогиня. Але він упевнений, що не здатно на серйозну любов, ніколи в його житті не було жінки, побачення з якої було б йому приємніше, ніж прогулянка на породистому коні. Фабрицио розуміє, що, дозволивши собі близькість із герцогинею, він напевно втратиться єдиного друга. Ськазавши їй «люблю тебе», він збреше, тому що не знає, що таке любов.

Якось, гуляючи по місту й поглинений цими думками, Фабрицио заходить у театр і бачить там чарівну акторку, що до того ж носить його прізвище. Її кличуть Мариетта Вальсерра. Дівчина закохується у Фабрицио, але в театрі в неї є заступник, актор Джилетти. Колись він був наполеонівським солдатом, він хоробрий, сильний і загрожує вбитий монсиньора. Випадково зустрівши Фабрицио за містом, Джилетти нападає на нього й наносить йому кілька ударів шпагою. Захищаючись, Фабрицио вбиває негідника. Тепер він не може повернутися в Парму. Йому везе, він зустрічає Лодовико, що був кучерів герцогині, що допомагає йому зникнути. Фабрицио переїжджає з міста в місто й, нарешті, зупиняється в Болоньї. Тут він зустрічає Мариетту й миттєво забуває всі свої прикрості. Він навіть не підозрює, що відбувається в Парме.

А в Парме цілком серйозно обговорюється питання: чи спричинить за собою смерть комедіанта Джилетти падіння правого міністерства і його глави графа Моськи.

Принц, бажаючи принизити герцогиню, що поводиться занадто незалежно, наказує Расси почати судовий процес проти Фабрицио Вальсерра дель Донго. Якщо Фабрицио засудять, йому загрожує страта або каторга.

Довідавшись про заочний вирок, що готується, герцогиня зважується на крайній крок. Вона одягає дорожній костюм і їде в палац. Принц не сумнівається, що вона приїде. Він чекає, що ця горда красуня в сльозах буде молити його про полегкість. Але принц помиляється. Ніколи ще він не бачив герцогиню такий легкої, люб’язної, жвавої. Вона прийшла попрощатися й подякувати за благовоління, що принц робив їй протягом п’яти років. Принц уражений і принижений. Він боїться, що, виїхавши з Парми, ця дотепна жінка буде всюди розповідати про безчесних суддів і нічні страхи її правителя. Він повинен зупинити герцогиню. І він погоджується підписати продиктований нею документ, у якому обіцяє не затверджувати вирок, винесений Фабрицио. Але принц почуває себе глибоко ображеним і на наступний ранок наказує розіслати приписання заарештувати дворянина дель Донго, як тільки він з’явиться в його володіннях.

Маркіза Раверси влаштовує фабрицио пастку, призначивши йому побачення від імені герцогині в містечку під Пармой. Не встигає Фабрицио в’їхати в межі Пармського королівства, як його вистачають і в кайданах перепроваджують у Пармкую міцність.

Комендант міцності генерал Фабио Конти, що належить до кліки маркізи Раверси, приймає нового в’язня. Коли Фабрицио ведуть у в’язницю, він зустрічає у дворі міцності дочка генерала Клелию Конти. Зачарування її особи, що сіяє чистою принадністю, вражає фабрицио. Піднімаючись у свою камеру, він думає тільки про неї.

Камера фабрицио перебуває у вежі Фарнезе саме напроти комендантського палацу. Виглянувши у вікно, фабрицио бачить вольєру із пташиними клітками. Удень сюди приходить Клелия погодувати своїх вихованців. Вона мимоволі піднімає очі до вікна Фабрицио й погляди молодих людей зустрічаються. Клелия гарна надзвичайною, рідкісною красою. Але вона боязка, соромлива й дуже благочестива.

Вікно камери Фабрицио закривають дерев’яними ставнями, так щоб в’язень міг бачити тільки небо. Але йому вдається прорізати в ставні якась подоба кватирки, і спілкування із Клелией стає головною радістю його життя.

Вони розмовляють за допомогою алфавіту, Фабрицио малює букви вугіллям на долоні. Він пише довгі листи, у яких розповідає Клелии про свою любов і з настанням темряви спуськає їх долілиць на мотузці.

За три місяці, які фабрицио проводить у в’язниці, не маючи ніякого зв’язку із зовнішнім миром, він змарнів і сполотнів, але ніколи ще він не почував себе таким щасливим.

Клелию терзають каяття совісті, вона розуміє, що, допомагаючи фабрицио, віддає батька. Але вона повинна врятувати фабрицио, життя якого постійно загрожує небезпека.

Принц говорить Расси, що, поки живо фабрицио, він не буде почувати себе повновладним володарем. Він не може вигнати герцогиню з Парми, але бачити її при дворі для нього нестерпно - йому здається, що ця жінка кидає йому виклик. Фабрицио повинен умерти.

Pages: 1 2

Збережи - » Стендаль Пармськая обитель . З'явився готовий твір.

Стендаль Пармськая обитель

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.