Філософська символіка і система образів твору. Літературні дослідники називають повість видатного американського письменника Е. Хемінгуея (1898-1961) «Старий і море» «притчею», ймовірно, це дійсно так. Так як цей, з одного боку, дуже реалістичний твір - не просте опис цікавого пригоди, не просто розповідь про поєдинок відважного старого рибалки з морем і рибою. Ця повість має значно більш широке і узагальнений зміст, яке не зводиться лише до авторської ідеї про необхідність збереження людиною мужності та гідності за будь-яких обставин. Про це Хемінгуей писав у кожному своєму художньому творі. Але саме з приводу повісті «Старий і море» письменник сказав: «Здається, що, нарешті, я домігся того, над, чим працював все моє життя».
Що мав на увазі Хемінгуей? Напевно, однозначно відповісти на це питання неможливо. Але зрозуміло одне: він досяг у своїй творчості вищої сходинки і на рівні ідей, і на рівні художнього зображення дійсності.
Ззовні сюжет повісті досить нескладний. Старий Сантьяго, герой твори, стомлений невдачами, які переслідували його вже тривалий час, відпливає далеко в море, у пошуках здобичі. Йому пощастило: попалася «величезна риба». Та риба була велика і сильна, що старому довелося додати чимало зусиль, щоб перемогти її. Але на зворотному шляху акули пожирають рибу, і старому залишається її кістяк.
Однак справа в тому, що сама по собі боротьба старого з рибою, з акулами - це лише видима частина сюжетного «айсберга». Захована ж у підтексті частина говорить про більш важливе і значне: письменник розмірковує над взаєминами людини з суспільством, людини і природи, людини і навіть Всесвіту. Реалістичні образу старого, моря, риби, хлопчика, левів, акул навівають символістичного значення і знаходяться в заставі протистояння і єдності одночасно.
Стверджується думка про взаємозв’язок всіх жителів Землі: людей, тварин, птахів, і в той же час один з парадоксів людського існування: людина змушений вбивати тих, кого любить, хто «дорожчий від брата». «Як добре, що нам не треба вбивати сонце, місяць і зірки, досить того, що ми вимагаємо їжу в моря і вбиваємо своїх братів».
Людина - частина природи, частина Всесвіту. Вона відчуває це і прагне до гармонії з ними. Саме такою повинна бути світобудову: людина в гармонійному співіснуванні з природою, Всесвіту - до такої важливої думки приходить Хемінгуей. Розглянемо взаємозв’язок образів і старого і хлопчика:
• старість - юність
• кінець - початок
Хлопчик Мандоліно - продовження старого, його майбутнє, він забезпечить йому безсмертя, отримавши разом з досвідом і частина душі старого. «Був би зі мною хлопчик», - рефреном звучать у повісті слова старого, якими автор утверджує думку, що сила людства в його єдності.
Образа акул - хижаків, ворогів можна ще сприймати, як перешкоди на шляху досягнення мети. Людина сміливо вступає з ними в боротьбу. «Акула нічого не боїться і робить так, як їй захочеться. Тут звучить знамените «… людина не для того створена, щоб бути переможеною. Людину можна знищити, але її не можна перемогти ».
Але «переможець нічого не набуває», - цю філософську думку Хемінгуей виніс навіть у заголовок одного зі своїх творів. Сутність людського життя в боротьбі і перемозі в ній, можливо, це перемога над собою.
У житті (море) у кожного є своя Риба (мета, мета), яку потрібно купувати, є свої Акули (вороги, перешкоди), і, слава Богу, є свій Хлопчик (надія на майбутнє, на своє продовження), свої Льови ( «найкраще в моєму житті», символ юності, дитинства того, що допомагає жити).
А ще людина - частинка неосяжному Всесвіті. Вона відчуває себе добре лише в гармонії з усім, що оточує її: небом, сонцем, морем, птахами, рибами. Вона - не цар, не піщинка - вона рівна серед рівних.
Стають зрозумілими слова Хемінгуея з приводу закінчення ним повісті: «Здається, що я, нарешті, добився того, над, чим працював все моє життя». Письменник у своїх творах завжди зображував якісь актуальні соціальні конфлікти, проблеми сучасного йому життя, що оточує її суспільства. Тобто, там були зафіксовані лише миттєвості, а тут - вічна картина світу і людського існування.
Збережи - » «Старий і море» Хемінгуея - повість-притча про людину . З'явився готовий твір.