Скандаліст - герой почуттєвої культури | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Скандаліст - герой почуттєвої культури

Необхідно детальніше розглянути частковості, які існували в специфічній практиці скандалів у різні історичні періоди. Розглянемо Древній Рим - обраний саме цей приклад, оскільки саме в Римській цивілізації можна докладно простежити розвиток античної культури від древніх вірувань латинов, через грецьку класику до зніженості еллінізму, загальному занепаду й у фіналі торжеству Християнства. У Римі епохи Республіки скандаліст не може стати героєм. Суспільні діячі всіляко дорожать своєю репутацією. “Дружина Цезаря поза підозрами”, - ця крилата фраза була вимовлена Юлієм Цезарем після події, потрясшего Рим. У свято Доброї Богині, коли все чоловіки повинні були покинути будинку, у яких жінки робили таємничі обряди. Парубок з багатого роду пробрався в будинок Цезаря, переодягшись служницею. Цезар згодом усіляко намагався зам’яти скандал, природно парубків, побоюючись покарання також мовчав. Зараз би відбулося трохи інше - усього ймовірніше, що цей парубок був би запрошений у різні струм-шоу, щоб поділитися враженнями, і став би популярний. Таким чином, навіть на заході Республіки скандал не може стати механізмом, що створює героя.

В епоху Імперії відбувається, виражаючись мовою древніх авторів “падіння вдач”. Культура з ідеалістичної стає почуттєвою. В “Энеиде” Вергілія, написаної при Августі на початку імперського правління, перед нами діють герої й боги Олімпу, через кілька десятків років в “Сатириконе” Петрония героями є злодії, повії, нувориши-вольноотпущенники. Профанація старих цінностей стає загальною. Римляне пересичені, і самим вишуканим видовищем є тепер не гладіаторські бої, а публічне попрання священних цінностей римської державності.

Імператори стають творцями скандалів. Не можна не згадати Гаю Калигулу, деспота відомого своєю безглуздою жорстокістю, нервовими припадками, божевільною спрагою влади й божевільних безпричинних страхів. Римський сенат тоді був лише номінальними зборами представників римської аристократії. Калигула прославився тим, що ввів свого коня в сенат, зробивши його одним із сенаторів. скандал, Що Відбувся, з’явився профанацією традиційних римських цінностей. Всі акти держави оголошували ім’ям “Сенату й народу Рима”. Сенат був принижений.

Якщо Калигулу ненавидів народ, то інший імператор-скандаліст Нерон довгий час був популярний серед простих людей, особливо в провінції. У перші п’ять років він провів ліберальні реформи, що обмежують всесилля аристократії й нових багатіїв. Ексцентричне поводження Нерона сприймалося простими людьми добре, тому що не походило на чванство аристократів і особливо розбагатілих вольноотпущенников. На відміну від Калигулы, що руйнує всі цінності, крім цезаризму, - “Або жити по-цезарски, або ніяк”, - девіз Гаю Калигулы - Нерон приносить авторитет цезаря в жертву своєму індивідуалізму й пристрасті до мистецтва. Імператор, що виступає як актор, імператор у масці, імператор, що бере участь у перегонах колісниць на колісниці, запряженої десятьома конями й падаючий з її на повороті… Все це виглядало трохи дивно, викликало презирство з боку знаті, але часом подобалося народу. “Хліба й видовищ”. Благополуччя першого років правління Нерона було забезпечено фінансовими успіхами. Імператор, що виступає як актор, до того ж актор не поганий, але посередній - це було нове гостре, скандальне, вишукане видовище для римської юрби.

Римська релігія на той час не знаходила відгуку в серцях римлян: більшість із них або було атеїстами, або вірило в астрологію й практикувало східні культи. Але ритуали її були непорушні, оскільки їхнє виконання означало визнання римської могутності. Тому відмова християн поклонитися ідолам, особливо статуям обожнених імператорів сприймався, як дії, що ганьблять римський державний лад. Християни перетворили скандал (публічна відмова від поклоніння язичеським богам, сполучена із проповіддю віри в Христа) із засобу досягнення якихось мирських цілей у засіб для досягнення цілей духовних (мученицької смерті за Христа).

З падінням Римської імперії почуттєва культура пізньої імперії поступилася місцем символичной Християнській культурі й скандали вже не грають ролі. (Про Середні століття див. вище). Церковність, що наповнювала всі сторони життя перетворює скандали з дії, що руйнує порядок, у дію, нехай грубе, але стверджуючий вищий Божественний порядок. Сюди можуть бути віднесені вчинки багатьох святих, становившимися “юродивими Христа заради”, що роблять божевільні вчинки з метою своєю зухвалою поведінкою показати, що зовнішнє благопристойність, показна благочестя аж ніяк не є показник близькості до Бога. Святі, які здаються божевільними, але точними словами обличающие “сильних миру цього”.

Щось схоже являють собою абсурдні дії вчителів японського буддистского плину дзэн. Метод дзэн спрямований на звільнення розуму від яких би те не було умовностей з метою знаходження абсолютної істини. Відомі багато випадків скандального поводження адептів дзен. Наприклад, такий: коли учні молилися статуї Будди, учитель підійшов до неї й розбив її. Він зробив святотатство? У дзэне це трактується по-іншому. Своїм учинком учитель набагато більш наочно, ніж словесним переконанням, показав, що учні повинні звільнитися від всіх умовностей, у тому числі й від поклоніння статуї заради досягнення абсолютного знання. Поклоніння учнів (добро у звичайному розумінні) і вчинок учителя (зло) у розумінні дзэна ніщо в порівнянні з істиною, що перебуває за гранню добра й зла.

В епоху Відродження на зміну врочистому григорианскому хоралу приходять “схвильовані” добутки Монтеверди, на зміну оповіданням про чудеса й життя святих приходять еротичні й шахрайські оповідання, об’єднані в збірники (”Декамерон” Джованни Боккаччо, “Гептамерон” Маргарити Наварской, “Гаргантюа й Пантагрюэль” Франсуа Рабле ); замість святих героями стають розпусні ченці, купці, “веселі вдови”, молоді джиґуни. Скандал, любовна пригода, крутійство знову стають рисами епохи.

Профанація символічного мислення Пізнього Середньовіччя відбувається в різних сферах. Скандалом стає зображення Рафаелем своєї коханки Форнарины оголеної - мистецтво того часу воліє, щоб зображенню оголеного тіла відповідав якийсь біблійний або античний контекст, щоб була зображена не певна оголена жінка, але символичный персонаж.

Розкіш і розпуста Папського двору в Римі, що настільки вразила Мартіна Лютера, що думало знайти там джерела благочестя. Виттенбергские тези, вивішені колишнім ченцем-августинцем на дверях церкви, стали скандалом, що визначив долі Європи на сторіччя вперед.

Пізніше в XVII- XVIII століттях скандальність найчастіше стає вже способом домогтися успіху. Авантюристи просто наводнюють Європу й Росію. Джакомо Казанова, Граф Калиостро - люди, у яких вигадливо змішувалися еротизм, авантюризм і містицизм (не тільки Калиостро, але й Казанова приділяли велику увагу окультизму). Їхні мемуари й спогади про їх їхніх сучасників малюють безліч пікантних і скандальних історій, у які попадають вони. Цікава думка самого Казановы про свою роль у суспільстві того часу. Венецианец заявляє, що він завжди волів ловити дурнів і не залишатися в дурнях, стригти овець і не давати обстригти себе в цьому світі, що, на його думку, завжди хоче бути обманутим. Однак він завжди рішуче заперечував проти того, щоб через ці принципи його вважали ординарним представником традиційної грабіжницької черні, що грубо й відверто краде з кишень, замість того, щоб елегантною комбінацією виманити гроші в дурнів. Для нього веселитися за рахунок дурнів, полегшувати їхні гаманці й “наставляти рога” чоловікам було свого роду місією посланця Божественної справедливості, спрямованої на те, щоб карати земну дурість.

Якщо Казанова й Калиостро зробили свою скандальну славу шляхом для досягнення успіху, то їхній сучасник, Донасьен Альфонс Франсуа, маркіз де Сад, навпаки, завдяки своїм витівкам, падає з аристократичного суспільства в нескінченні тюремні ув’язнення й у фіналі в будинок божевільних.

Pages: 1 2

Збережи - » Скандаліст - герой почуттєвої культури . З'явився готовий твір.

Скандаліст - герой почуттєвої культури

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.