Розвиток авіації | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Розвиток авіації

У протоколі засідання Російської Академії наук від 1 липня 1754 року є запис:

“Вельмишановний радник Ломоносов показав винайдену їм машину, називану їм аеродромической (воздухобежной), що повинна вживатися для того, щоб за допомогою крил , спонукуваних горизонтально , у різних напрямках силою пружини , який звичайно забезпечуються годинник , натискати повітря (відкидати його долілиць), отчого машина буде підніматися у верхні шари повітря , з тією метою , щоб можна було обстежити умови (состяние) верхнього повітря за допомогою метеорологічних машин (приладів), приєднаних до цієї аеродромической машині”.

У тому ж році М. В. Ломоносов писав , що він зробив машину , що, сама піднімаючись нагору , може підняти маленький термометр . Це була модель вертольота й перша у світі документована практична розробка літального апарата важче повітря - вертольота зі співвісними гвинтами . Однак для того часу реалізація ідеї вертольота виявилася занадто складної

Росіяни вчені й винахідники продовжували працювати над створенням апаратів важче повітря

В 1854-1855 гг. до ідеї створення літака звертається військовий моряк Російського флоту А.М.Можайский . Серйозними пошуками в цій області він став займатися трохи пізніше й дійшов висновку про необхідність розробити літальний апарат з нерухливим крилом , у роботі якого використовувався б принцип динамічного польоту .

Науковий експеримент - це був єдино можливий у той час шлях дослідження для оцінки можливого значення піднімальної сили при різних кутах атаки , а також визначення необхідної площі крила й швидкості польоту , адже аеродинаміка як наука тоді ще не існувала, і лише через 25-30 років основи її були закладені великим росіянином ученим Н. Е. Жуковським. Не було ще аеродинамічних труб і аеродинамічних ваг для випробування моделей літака. А.Ф.Можайский створив прилад - візок, що рухається, із прообразом аеродинамічних ваг. За допомогою цього приладу можна було робити розрахунок лобового опору й піднімальної сили крила літака . Виготовлені Можайским моделі літака із приводом гвинтів від пружини демонструвалася в польоті в Петербурзькому манежі

У березні 1879 р. було поставлене питання про будівлю літака в натуральну величину.*) Винахідник підготував пояснювальну записку, особисто розробив креслення літака й кошторис необхідних витрат . Заявку на винахід літака з описом апарата й креслення Можайский направив у Департамент торгівлі й мануфактур , а 15 листопада 1881 р. йому була видана “привілей” (патент) на “повітроплавальний снаряд”.

По проекті літак повинен був складатися із човна (фюзеляжу) , у якій передбачалося розмістити екіпаж , силову установку й приладове встаткування, двох парових двигунів і четирехколесного шасі . На літаку були передбачені тросове керування , штурвал , ємності для пального й деякі прилади , у тому числі й оптичний приціл .

У конструкції першого літака була застосована монопланная схема, що має найбільше поширення й у сучасному самолетостроениии . Довжина човна відповідно до прийнятого в той час одиницями виміру рівнялася 20,5 аршина , довжина кожного крила - 15 аршинам , ширина крила - 20 аршинам .

6 липня 1882 р. побудований літак був оглянутий спеціальною комісією Штабу військ гвардії й Петербурзького військового округу . У протоколі комісії від 22 лютого 1883 р. було записано , що маса літака повинна становити 57 пудів . Випробування проводилися під Петербургом , на військовому полі в Червоному селі , і тривали до 1885 р., але на завершальному етапі по військових міркуваннях були засекречені . Про зтом період збереглося дуже мало документів

Великі заслуги Олександра Федоровича Можайского перед вітчизняною й світовою наукою й технікою . У січні 1887 р. працювала перша комісія , що розглянула й схвалила речення А.Ф.Можайского. У результаті винахідникові були відпущені гроші (3 тис. руб.) , і він почав працювати над створенням літака. До складу комісії входив Д. И. Менделєєв .

Однак у той час минулого вчені , як , наприклад , відомий англійський учений Кельвін заперечливу можливість створення апаратів тажелее повітря , віддаючи перевагу апаратам легше повітря .

В області дослідження теорії польоту апаратів важче повітря працював великий росіянин учений Д.И.Менделєєв . Його праця “Про опір рідин і повітроплавання” , за словами Н.Е.Жуковського , є капітальною монографією по сопотивлению рідин і може служити основним керівництвом для осіб, що займаються воздухоплаванем . У праці особливо відзначається необхідність нагромадження досвідчених даних про опір середовища . Менделєєв писав , що коли-небудь буде досягнута повна перемога над повітрям , стане можливим керувати польотом . Тільки для цього необхідно точно знать опір повітря .

В 1894 р. побачила світло робота К.е.Ціолковського “Аероплан , або птицеподобная (авіаційна) літальна машина “, у якій автор обґрунтував ідею створення аероплана з нерухливим свободнонесущим крилом . На літаку пропонувалося мати крило трапецієподібної форми з поперечним V при зігнутості по типі чайки . На ескізі , поміщеному в статті , були показані тягнучий гвинт , що обтікає форми корпус, хвостове оперення й шасі . В 1905 р. Ціолковський запропонував ромбовидний і клиноподібний профілі крила для апаратів з надзвуковими швидкостями польоту .

Незважаючи на труднощі , обумовлені незнанням законів аеродинаміки, створення планерів і літаків тривало . Конструкція їх часто була дуже складною. Один з них (девятиплан) мав несучі поверхні у вигляді трьох трипланів, горизонтальне оперення його складалося із чотирьох повехностей , двигун мав потужність 55 л.с. і передавав її на два толкающих гвинти за допомогою ланцюгової передачі . Було побудовано кілька трипланів , однак робота над ними залишилася незавершеною . Можна згадати також роботи А. Г. Уфимцева , якого Максим Горький назвав “поетом в області наукової техніки” . Уфимцев побудував чотири оригінальних двигуни й два літаки із крилом круглої форми в плані й круглому горизонтальному оперенні . Будівлею літаків і двигунів займався в 1909-1910 гг. С.В.Гризодубов , батько відомої льотчиці , Героя Радянського Союзу й Героя Соціалістичної праці В. С. Гризодубовой . В 1912 р. на одному зі своїх літаків він зробив кілька польотів .

У роки , що передували першій світовій війні , російські конструктори працювали над створенням легкого маневреного літака , що мав би достатню стійкість і керованість . В 1912 р. військовим відомством був оголошений конкурс на розробку літака з максимальною швидкістю не менш 114км/год і корисним навантаженням 450 кг ( льотчик-спостерігач і вантаж) . По кресленнях , представленим на конкурс , було побудовано кілька машин , наприклад літак Пороховщикова . Але незважаючи на деякі переваги його перед іноземними , на авіаційних заводах Росії по ліцензіях будувалися літаки іноземних марок . Це сильно стримувало розвиток літакобудування в Росії , особливе проектування .

Трохи пізніше на конкурс були представлені інші літаки , з яких біплан РБВЗ ( Русско - Балтійського вагонного заводу ) завоював перший приз .

Цей період характерний також пошуками в області проектування гідролітаків, одним із творців яких був Д.П.Григорович .

До авіаційних конструкторів початкового періоду розвитку авіації в Росії ставиться радянський учений і конструктор Я.М.Гакель , згодом професор, заслужений діяч науки й техніки . В 1910-1912 гг. він створив сім літаків оригінальної конструкції , два з яких ( гідроплан - амфібія Г-V і біплан Г-VIII ) на повітроплавальних вистовках у Москві в 1911 і1912 р. були визнані гідними великий срібної й великий золотий медалей

Особливе місце в розвитку вітчизняної авіації належить літакам випущеним авіаційним відділом Русско - Балтійського вагонного заводу в Петербурзі . Одним з них був ” РОСІЙСЬКИЙ ВИТЯЗЬ ” - перший у світі чотиримоторний літак . Це був біплан з розмахом верхнього крила 27 м і нижнього - 20 м . Польотна маса літака становила 4200 кг. Перший політ його відбувся 23 липня 1913 р. ” РОСІЙСЬКИЙ ВИТЯЗЬ ” - прототип важких літаків із двигунами , установленими в ряд на крилі

Pages: 1 2

Збережи - » Розвиток авіації . З'явився готовий твір.

Розвиток авіації

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.