Профілактика короткозорості в дітей і підлітків | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Профілактика короткозорості в дітей і підлітків

Після корекції міопії за допомогою відповідних стекол починають читання з мінусовим ськлом 0,5 дптр. Читання з кожним більше сильним ськлом триває 3-5 мінут. Потім силу лінзу зменшують на 1 дптр, залишаючи кожне наступне ськло на 1 мінуту. Після аналогічно використовуються плюсові стекла. У перші три дні сеанс проводиться раз у день, а в інші - по двох разу. Величину відносної акомодації визначають кожні три дні. Весь курс лікування становить 25-30 вправ.

Ефективність застосування вправ визначається за результатами оцінки запасу відносної акомодації. Однією з умов правильного проведення тренувальних вправ є постійне (без перерви) читання тексту (бажано, щоб текст був цікавий для що займається) .

Вправи для самостійного тренування.

Ще в древні часи в них входили різні рухи очей, що активізують кровообіг в області очей і мозку. Це поліпшує самопочуття й знімає розумову напругу. В основі такого ефекту - певні зв’язки між глазнодвигательним нервом і нервовими клітками посудин мозку. Ці вправи допомагають також зміцнити окологлазние м’яза, зберегти пружність шкіри століття, затримати її старіння.

Цікаву методику біохімічної стимуляції м’язів ока запропонував мінський професор В. Т. Назаров. В основі методу - використання того ж вибромассажера, що й при стимуляції м’язів особи. Вибротод приставляють вертикально до зовнішнього кута закритого ока. Вібрація через шкіру передається ока не травмуючи його, діючи не вглиб, а уздовж поверхні ока. Потім проводяться рухи очами в різних напрямках. Таким чином, вдається стимулювати очні м’язи. У результаті збільшується гострота зору й знімається стомлення, збільшується діапазон дії м’язів, що ськорочують кришталик. Це корисно для профілактики далекозорості.

Дуже цікава методика англійським доктором М. Корбетт. У її основі - розслаблення м’язів ока. Основні принципи:

1. Зір може бути поліпшено.

2. Перенапруга розморює ока й порушує зір.

3. Очі повинні мигати часто й швидко. Вони стають нерухливими, коли утомлюються.

4. Відстань між роговицею й сітківкою змінювано за рахунок ськорочення м’язів ока.

5. Прихильність до окулярів сприяє збільшенню млявості очних м’язів.

А тепер практичні рекомендації:

1. Не можна тримати книгу на грудях або колінах; у цьому положенні погіршується кровообіг і за рахунок стиську гортані погіршується подих.

2. Необхідно варіювати відстань до книги, щоб уникнути оніміння м’язів ока.

3. Не можна перед сном читати, лежачи в постелі, тому що можна заснути із книгою, не знявши напруги з них.

СОЛЯРИЗАЦІЯ

Роль сонця очевидна, але не однозначна. Якщо ваші очі легко стомлюються на сонце, то необхідно ськористатися методикою соляризації око. Для цього встаньте в коридорі або в тіні, що відкидається стіною, у самої границі падіння сонячних променів. Закрийте очі й починайте розгойдуватися, щоб особа поперемінно виявлялася те на сонце, то в тіні. Через кілька сеансів відчуєте тонізуючий ефект.

Не інтенсивність світла, а різкий контраст стомлює око. Тому корисно підставляти сонцю закриті очі при виході з темряви на сонце.

ПОДИХ

Люди з поганим зором, розглядаючи що-небудь, нерідко затримуючи подих, знижується кисень у крові й в очах темніє, але ж очам необхідна посилена циркуляція крові з киснем. Тому рекомендується використовувати техніку “затяжного” подиху. Вона ськладається у видаленні повітря з легенів через нещільно стислі губи із шипінням. Використовувати у випадку погіршення зору.

ПАЛЬМИНГ

Наші долоні - чудовий інструмент для захисту очей. Якщо з’єднати пальці рук у центрі чола, то долоні щільно закроять ока, що дозволить очам швидше відпочити й відновити кровообіг. Двухминутний пальминг настільки поліпшує зір, що здається, що з’явилося нове джерело світла.

При правильному пальминге краю долонь повинні лише злегка стосуватися носа, а більші пальці повинні лежати на ськроневій області.

ЧИТАННЯ

Під час читання ока виконують величезну роботу. Численними дослідженнями вчених установлено: рух око по рядку відбувається не плавно й безупинно, а стрибками, після треба зупинка. Перегони, тобто руху очей, відбуваються настільки швидко, що око в цей час не розрізняє тексту. Сприйняття тексту відбувається під час зупинки (фіксації) . Тривалість фіксації - 0, 2-0,6 сек., стрибків - 0,02 сек. Т. е., 97% часу витрачається на читання й 3% - на перегони.

При утомі з’являються тривалі зупинки, зменшення числа фіксацій і рефиксаций. Змінюється й поза читаючі: людина ближче нахиляється до книги, частіше міняє позу, переривати читання. Особливо шкідливо читати недостатньо освітлений або нечіткий текст.

Навичка низько схиленої голови частіше відзначається в дітей з недостатньою руховою й просторово-зоровою активністю. Офтальмологи рекомендують при читанні кожні 45 мінут для дітей 12-14 років і щогодини для 15-17 - літніх робити перерву на 10-15 мінут. При цьому варто перемінити позу, проробити 4-5 простих вправ, що утягують у роботу більші групи м’язів. Для тренування акомодації варто переводити погляд від книги на віддалені предмети. Весь цей комплекс сприяє зняттю розумової й зорової утоми.

При читанні лежачи важко забезпечити правильне висвітлення й робота ока утрудняється. Читання в метро, автобусі також шкідливо, тому що й висвітлення там недостатнє, і вібрація постійно міняє відстань від очей до книги, що викликає зайве стомлення. У жодному разі не можна читати під час ходьби.

ЗОРОВИЙ КОМФОРТ

Неможливо представити життя сучасної людини без штучного висвітлення, що фактично подовжує період свідомого існування людей. Однак, джерела світла повинні давати висвітлення, близьке до сонячного випромінювання.

Як показують дослідження, збільшення висвітлення від 100 до 1000 люкс збільшує продуктивність роботи середніх труднощів на 5-6%, при зорової - на 15%. Великий вплив робить і спектр випромінювання, особливо на психосферу людини. Прийнято розрізняти теплі кольори: червоний, жовтогарячий, жовтий; і холодні - блакитний, синій, фіолетовий; найбільшою заспокійливою дією володіє зелений колір - колір навколишніх рослин.

У цей час все більше поширення здобувають “холодні” люмінесцентні лампи, що сильно відрізняються від ламп накалювання. Великий плюс газорозрядних ламп - близькість до сонячного спектра; однак, вона залишається ще далекої від гранично досяжної. Щоб поліпшити спектральний ськлад люмінесцентних ламп, звичайно змінюють властивості люминифора, але дотепер не досягнуто повної відповідності спектру сонця. Тому рекомендується інший більше простий спосіб регулювання спектра ламп - використання пофарбованих відбивачів (аналогічний спосіб використовують тварини з люмінесцентними органами, які перебувають на відповідних колірних подложках) . Хоча це трохи зменшує яськравість, зате наближає спектр до “фізіологічно ефективного” .

ТЕЛЕВІЗОРИ, МОНІТОРИ

Сьогодні ці винаходи одержують все більше поширення у всіх сферах діяльності людини. У той же час, тривала робота перед екраном викликає ряд негативних реакцій: різь в очах, швидку стомлюваність, посилена сльозоточивість, зниження різкості зору, а так само головні болі й інші симптоми перенапруги. Головна причина - недотримання правил ергономіки, однак, багато робочих місць операторів позбавлені цього, що згубно відбивається на їхньому здоров’ї й продуктивності. Якщо з комп’ютерами стикаються не багато хто, то телевізор річ розповсюджена. Для телеглядача характерно зорове стомлення, для запобігання якого використовують різні методи: включене світло, кольорова плівка на екрані й т. д. Для зменшення стомлення можна використовувати простий пристрій окантовивающая матова цветосветовая рамка. Плюс фарбування стін: стіну до якої звернений екран офарблюється в синьо-блакитний колір, а інші стіни в більше світлий колір.

З обліком викладеного кілька рекомендацій для зменшення стомлення при роботі з моніторами: 1. Розміщайте монітор ледве вище рівня око, що знижує навантаження на м’язи, що оточують око, тому що в такому положенні вони найменш напружені.

2. Вечірнє висвітлення кабінету - блакитних відтінків; по яськравості приблизно як у дисплея.

3. Через кожні 30-45 мінут проводити зарядку для очей.

НІЧНИЙ ЗІР

Людина, що входить у темне приміщення із залитої світлом вулиці, виявляється на кілька мінут майже сліпим. Потім він починає поступово звикати до темряви й може бачити об’єкти більш ніж у тисячу разів темніше тих, які ледь розрізняв у перший момент.

Цей феномен направив дослідників на пошуки механізмів, що змінюють світлочутливість ока так було відкрите оборотне фотохімічне вицвітання зорового пурпуру (у темряві зоровий пурпур не вицвітає, а також відновлюється разом з відповідними відділами ЦНС) .

Для підвищення нічного зору була запропонована безліч методик.

Pages: 1 2 3

Збережи - » Профілактика короткозорості в дітей і підлітків . З'явився готовий твір.

Профілактика короткозорості в дітей і підлітків





Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.