Про шкоду паління й алкоголизма | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Про шкоду паління й алкоголизма

А як лікарі? Хіба вони не боролися проти паління? Безумовно, так. Але не дуже успішно. І от чому. Про те, що тютюн шкідливий для здоров’я, знали давно. Бачили, що курців мучить надсадний кашель, знали, що в напаленому приміщенні важко дихати, що тютюн заважає розумовій роботі. Досвіди показали, що тварини гинуть під дією нікотину. Тоді й народилася фраза: ‘Крапля нікотину вбиває коня’. Якщо бути точним, то краплею чистого нікотину можна вбити не одну, а цілих три коні. Але курці тільки посміювалися: видно, я міцніше коня, ськільки нікотину спожив, а живий! Утішали себе: тютюновий дьоготь залишається на фільтрі.

Лікарі також з’ясували, що ріст числа курящих паралельно збільшує кількість небезпечних хвороб. Починаючи з початку 1960 років, сталі публікувати в газетах і журналах результати наукових досліджень. І люди жахнулися! Виявляється: якщо людина курить у день від 1 до 9 сигарет, то ськорочує своє життя (у середньому) на 4,6 роки в порівнянні з некурящими; якщо курить від 10 до 19 сигарет, то на 5,5 року ; якщо викурених 20 до 39 сигарет - на 6,2 роки.

Установили, що люди що почали курити до 15 літнього віку, умирають від раку легенів в 5 разів частіше, ніж ті які почали курити після 25 років.

Довгостроково й багато курящі в 13 разів частіше занедужують стенокардією, в 12 інфарктом міокарда, в 10 разів - виразкою шлунка й в 30 разів раком легенів.

Немає такого органа, який би не дивувався тютюном: бруньки й сечовий міхур, полові залози й кровоносні посудини, головний мозок і печінка.

Учені з’ясували, що паління у ДВА рази небезпечніше для зростаючого організму, чим для дорослого. Смертельна доза для дорослої людини втримується в одній пачці сигарет, якщо неї викурити відразу, а для підлітків полпачки. Були навіть зареєстровані випадки смерті підлітків від підряд викурених двох трьох сигарет через різке отруєння життєво важливих центрів, у результаті якого наступала зупинка серця й припинявся подих.

Серце в курящі робить у добу на 15 тисяч ськорочень більше, а харчування організму киснем і іншими необхідними речовинами відбувається гірше, тому що під впливом тютюну кровоносні посудини в підлітка стиськуються. От чому в курящих хлопців слабшає пам’ять, от чому серед них частіше зустрічаються погано встигаючі.

Учені з’ясували, що в тютюні втримується маса отруйних речовин. Серед них найбільш відомий нікотин: по своїй отруйності він дорівнює синильній кислоті.

Окис вуглецю (вигарний газ) вступає в з’єднання з гемоглобіном, що є переносником кисню. При палінні відбувається різке зменшення змісту кисню в крові. А це дуже важко переносить головний мозок підлітка. Аміак дратує слизувату оболонку рота, гортані, трахеї, бронхів. От чому в курців не рідкість рихлость ясен, ранки в роті, часто заповнює зев, що приводить до виникнення ангін. Від тривалого паління відбувається звуження голосової мети, з’являється осиплость голосу.

В останні роки вчені приділяють пильну увагу речовинам, що викликають рак. До них у першу чергу, ставляться бензопирен і радіоактивний ізотоп полоній-210. Якщо курець набере в рот дим, а потім видихне його через хустку, то на білій тканині залишиться коричнева пляма. Це і є тютюновий дьоготь. У ньому особливо багато речовин зухвалих рак. Якщо вухо кролика кілька разів змазати тютюновим дьогтем, то у тварини утвориться ракова пухлина.

Важко навіть перелічити шкідливі речовини, що втримуються в тютюні, їх адже нарахували майже 1200!

Протягом декількох років учені проводили спостереження над 200 курящими й 200 некурящими школярами. А тепер подивимося, якими виявилися порівняльні результати.

Курящі

Не курящі

1. нервові

14

1

2. зниження слуху

13

1

3. погана пам’ять

12

1

4. поганий фізичний стан

12

2

5. поганий розумовий стан

18

1

6. нечистоплотні

12

1

7. погані оцінки

18

3

8. повільно міркують

19

3

  Виявилося також, що на організм дівчинки тютюн діє набагато сильніше: ’в’яне шкіра’, швидше сипне голос.

За останні десятиліття вчені з’ясували, що в людей не курящих стали виявлятися хворобі, властивим курцям. Причина? Не курящі люди тривалий час перебували в приміщенні разом з курцями. При палінні в організм людини проникає 20-25% отруйних речовин, а 50% разом з видихуваним димом надходять у повітря. А їм дихають навколишні. Виходить, що не курящі ‘курять’. З’явився навіть спеціальний термін - ‘пасивне’ паління.

Навіть у США, при всьому засиллі тютюнової реклами, десятки мільйонів американців кинули курити. Теж саме відбувається й в Англії, Швеції й Фінляндії. Норвегія твердо вирішила стати некурящими націями до нового століття.

У багатьох країнах прийняті закони, запрещающии підліткам курити.

У нашій країні не можна курити в Палацах спорту, басейнах, спортзалах, навчальних і медичних закладах, санаторіях і курортах, і на транспорті.

Так чому ж все-таки продають сигарети в кіоськах? Так тому, що на жаль, категоричним заборонам не завжди вплинеш на запеклого курця. Усякого роду саморобки, сурогати куди шкідливіше, ніж тютюн, приготовлений у фабричних умовах. Просто заборонити людям курити, напевно, ще не можливо, а от переконати кинути курити можна.

Шкода тютюну доведена, багато з людей кинули курити, іде боротьба проти ‘пасивного ‘ паління’… Прихильники ж тютюну часто посилаються на те, що багато видатних людей, наприклад, Дарвін, Ньютон, А. М. Горький, композитор С. В. Рахманінов і навіть учений-терапевт ІЗ. П. Боткін - курили. Виходить, паління не заважало їм досягти успіхів? Хочу привести тут деякі висловлення відомих діячів культури й науки. Письменник А. Дюма - молодший: ‘…я відклав свою сигарету й заприсяг, що ніколи не буду курити. Цю клятву я твердо стримав і цілком переконаний, що тютюн шкодить мозку так само виразно, як і алкоголь’. Л. Н. Толстой, кинувши курити, ськазав так: ‘я став іншою людиною. Просиджую по п’яти годин підряд за роботою, встаю зовсім свіжим, а колись, коли курив, почував утому, запаморочення, нудоту, туман у голові…’. Великий лікар С. П. Боткін був запеклим курцем. Умираючи, ще порівняно не старим (57років) , він ськазав: ‘Якби я не курив, то прожив би 10-15 років ‘. Ськільки б ще він зробив би для науки, для порятунку людей, але, на жаль, не зумівши позбутися від своїй пагубній звичці, не зміг урятувати й себе.

А от думка найбільшого шахіста А. Алехина: ‘…нікотин ослабляюще діє на пам’ять, руйнує нервову систему й послабляє силу волі - здатність, настільки необхідну для шахового майстра. Я можу ськазати, що сам одержав упевненість у виграші матчу за світову першість лише тоді, коли відучився від пристрасті до тютюну ‘.

Так говорили про шкоду паління для розумової роботи дорослої людини видатні люди. Якщо ж вести мову про підлітків, то потрібно заявити більш категорично: РОЗУМОВА ПРАЦЯ Й ПАЛІННЯ - НЕСУМІСНІ!

Багаторазовий чемпіон країни по ковзанах И. Аниканов писав: ‘уважаю, що мої спортивні досягнення в чималому ступені пов’язані з повним утриманням від паління. Моя гаряча рада всім - відмовитися від цій шкідливій звичці’. Прислухатися до цієї ради. При першому паління першит у горлі, приськорено б’ється серце, у роті з’являється противний смак. Всі ці неприємні відчуття, пов’язані з першою сигаретою, не випадкові. Це захисна реакція організму, і треба нею ськористатися - відмовитися від наступної сигарети. Поки не наступила година, коли зробити це буде не так легко.

Подумай про те, що ми тобі розповіли. Якщо ти вважаєш, що шкода, наносимий палінням твоєму здоров’ю маячить десь далеко, а може бути, і взагалі мине тебе, - ти помиляєшся. Подивися уважно на курящу дівчину, на колір її особи, шкіру, пальці, зуби, зверни увагу на її голос. Ти можеш помітити зовнішні ознаки тютюнової інтоксикації.

Деякі вважають, що сигарета надає дівчини елегантність. Ськоріше, вона надає їй вульгарність.

Дуже важливо, що б ти зараз зрозуміла, що в майбутньому, коли ти станеш матір’ю, шкода, наносимий палінням твоєму здоров’ю сьогодні, може непоправно відбитися на розвитку дитини й ще задовго до народження.

Подумай, дівчинка, пр всім це. Будь розумної й утримайся від сигарети.

Усього одна чарка.

Алкоголізм робить більше спустошення, чим три історичних бичі, разом узяті: голод, чума, і війни.

Pages: 1 2 3

Збережи - » Про шкоду паління й алкоголизма . З'явився готовий твір.

Про шкоду паління й алкоголизма

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.