«Пригоди Робінзона Крузо» роман-історія людської особистості | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

«Пригоди Робінзона Крузо» роман-історія людської особистості

З властивий йому схильністю до містифікації Дефо видав свій перший роман за мемуари самого Робінзона, тим самим репрезентував свого героя читачам як особистість сповна реальну. Саме так спочатку Робінзона і сприймали сучасники. Втім, для цього були певні підстави, оскільки поштовхом, а багато в чому і підгрунтям для створення роману став нарис «Історія Олександра Селькірка», опублікована в 1713г. в журналі «Англієць». У ньому мова йшла про реальний разі: матрос Селькірк посварився з капітаном корабля і його висадили на острові Хуан Фернандес, де той провів у цілковитій самітності чотири місяці. Він мав при собі запас продукт на один день, кілька фунт тютюну, кремнеевих рушниць, фунт пороху, кремінь і кресало, сокиру, казанок, робочий костюм і постіль, кілька книг духовного змісту, книг про навігацію і деякі математичні прилади.

Спочатку Селькірк впав у відчай і важко переживав усамітнення, але з часом, обжившись на острові, він зміцнів духом і життя «стала для нього настільки дивно приємною, що ніякі хвилини не вважав він за тягар». Він їв м’ясо черепах, козлятину; коли одяг його зносилася, він одягався в одяг з козячих шкір. Він молився Богу, цілком примирився зі своєю долею, і «життя для нього стала такою ж радісною, як раніше була сумною». Повернення на велику землю не зробило Селькірка щасливішим. Нарис закінчується повчальним висновком: «Найщасливіший той, хто обмежує свої бажання лише природними потребами; у того ж, хто розпалює свої примхи, потреби зростають разом з багатством».

Представлений у нарисі Стіла факт трансформувався у творчості Дефо в розгорнутий розповідь, Який приваблював не лише цікавою фабулою, а і філософським змістом. Історія Робінзона переростає в алегоричне зображення людського життя як такого. У певному сенсі герой Дефо близький кожному. І очевидно, саме тому, закінчуючи свій роман, і сам Дефо приходить до думки про те, що всі, змальоване в його книзі, він пережив особисто. Про це він розповідає у заключній частині «Робінзона Крузо», зіставляючи своє життя з долею Робінзона:

«Пригоди Робінзона Крузо - схема справжнього життя двадцяти восьми років, проведених у найбільш блукацької, самотніх і сумних обставин, які коли-небудь випадали людині. За цей час я прожив довге і дивне життя-в постійних бурях, в боротьбі з найбільш поганим виглядом дикунів і канібалів … Я випробував всяких насильств і гноблення, несправедливих докорів, людського зневаги, нападу диявола, небесних покарань і земної ворожнечі; побачив незліченні знущання фортуни , побував у рабстві гіршому за турецьке, врятувався за допомогою такого ж вдалого плану, як той, що окреслений в історії Ксур., потрапляв у море лиха, знову рятувався і знову гинув … Одне слово, немає в уявній історії жодної обставини, яка не було б законним натяком на історію справжню ».

Розповідь у романі ведеться від імені Робінзона. Його простота і нехитрим, довірливість тону створюють ілюзію абсолютної достовірності того, що відбувається. Класично просте початок твору: «Я народився в 1632 році в місті Йорку в заможній родині …» У цьому стилі розповідь буде тривати до самого кінця. Сила впливу роману - в правдоподібності.

Робінзон втілює просвітницькі уявлення про «природний людину» в її взаєминах з природою. Вперше в літературі розвивається тема творчої роботи. Саме робота допомогла Робінзону залишитися людиною. Опинившись у цілковитій самітності, герой Дефо з властивою йому невтомністю і діловитістю працює над виготовленням предметів домашнього вжитку, видовбує човен, вирощує і збирає свій перший урожай. Долаючи безліч труднощів, він опановує різними ремеслами. У детальні подробиці змальовано виготовлення кожної речі, кожен етап трудового процесу. Дефо спонукає читача спостерігати з неослабною увагою за напруженою роботою думки і спритних рук Робінзона. У всьому проявляється діловитість і здоровий глузд героя. Його релігійність і побожність об’єднуються з практицизмом ділка. Будь-яка справа він починає з читання молитви, не розлучається з Біблією, але завжди і у всьому керується інтересами вигоди. Він «з цілковитою неупередженістю, ніби кредитор», всі співставляє і зважує, а у своєму щоденнику, який веде з властивою йому ретельністю, він приділяє спеціальну увагу підведенню «балансу» позитивних і негативних сторін свого положення:

• «… Ніби кредитор і боржник, я поділив сторінку навпіл і написав по ліву сторону« погано », а по праву сторону« добре », і ось що у мене вийшло: Погано

• Мене закинуло на жахливий, безлюдний острів, і в мене немає жодної надії звільнитися.

• Я ізольований від усього людства; я відлюдник, вигнанець з людського суспільства.

• Добре

• Але я залишився живий, хоча міг би й потонути, як всі мої супутники.

• Але я не помер через голод і не загинув у цьому пустельному місці … »

Характер Робінзона розкривається і в його спілкуванні з П’ятницею. У цьому молодому дикуні, якого він врятував від смерті, Робінзон хоче бачити свого відданого слугу. Недарма перше слово, яке він вчить його вимовляти, - «пан». Робінзону потрібен слухняний помічник, йому приємно від «смиренної вдячності», «безмежної відданості і покірності» П’ятниці. Але, дізнавшись його ближче, Робінзон розуміє, що п’ятниця ні в чому не поступається йому.

Дефо - майстер описів. Він створює яскраві картини південної природи, передає своєрідність кожної пори року, чудові його опису моря. І назавжди в пам’яті залишається портрет Робінзона, одягненого в камзол і штани до колін, високу хутряну шапку і зі зробленим з козячої шкіри парасолькою над головою; назавжди зберігається в душі пережите разом з Робінзоном відчуття страху і надії, коли на прибережному піску він побачив ноги людини .

Друга і третя частини «Робінзона Крузо» і за глибиною змісту, і за художніми вартостями поступаються першій. У них мова йде про життя та справи Робінзона після того, як він покинув острів, - про його торгових подорожах до Індії, Китай і Сибір, про організацію ним колоній поселенців на тому острові, де колись він жив самотою. Робінзону доводиться долати багато перешкод, тим не менш тепер це вже не стільки пригоди, скільки ділові авантюри, торговельні угоди і спекуляції, та й сам Робінзон змальований як спритний підприємець і ділок. Третя частина роману містить дидактичні роздуми Робінзона про життя.

В історію літератури Дефо увійшов як автор «Робінзона Крузо», як творець просвітницького реалістичного роману. Він писав для широких кіл читачів. Його безсмертний «Робінзон Крузо» стоїть в одному ряді з найбільшими творами світової літератури.

Збережи - » «Пригоди Робінзона Крузо» роман-історія людської особистості . З'явився готовий твір.

«Пригоди Робінзона Крузо» роман-історія людської особистості

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.