Повести Баратинського «Эда» | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Повести Баратинського «Эда»

Дія поеми відбувається у Фінляндії приблизно в 1807 - 1808 гг.

Навесні, коли заходило сонце, перед хатиною розмовляють двоє: молода фінка, «добренька Эда» з «златыми власами» і «блідо-голубими очами» і росіянин, «молодий гусар», постоялець у її будинку. Їх оточують величні картини: гори, водоспади, сосновий ліс:

Не миру ль давнього лежать

руїни похмурі?

Гусар запевняє дівчину, що вона схожа на його любу сестру, залишену на батьківщині, і просить від Эды сестриної любові. Эда слухає його довірливо; коли гусар притискає її руку до свого серця, вона намагається розсердитися, але не може: «Веселість ясна сіяла/ У її дитячих очах». Эда відповідає гусарові, що бачить його любов і давно відповідає йому любов’ю: « чине завжди/ Я догоджати тобі поспішаю?» - нагадує, що подарувала йому кільце, що щоранку приносить квіти, що розділяє його радість і смуток. Эде говорили, що чоловіки віроломні: «Ти, може бути, мене погубиш». Отут гусар, разуверяя Эду, уперше цілує її з вивченим мистецтвом: «Як він самим собою володів!»

Цей поцілунок позбавляє Эду звичайної безтурботності. Звертаючись до своєї героїні, поет говорить:

На каменях рожевих твоїх

Весна грайливо засвітліла,

И яскраво-зелений мохи на них

Своею негою страшна

Тобі чарівна весна…

Колишні прості й дружні відносини з гусаром, коли вона грала з ним і радувалася дешевим подарункам, більше неможлива: дівчина майже не розмовляє з ним на людях, зате й не зводить із його око, а наодинці «страсті згубної повне,/ Самі вуста свої вона/ До його лобзаньям обертає», а потім мучиться раскаяньем і плаче. Суворий батько Эды, боячись, що гусар спокусить і кине неї, попереджає: «Шльондра мені не дочка».

На наступний вечір Эда у своєї комнатке читає Біблію, з «привычною тоскою» згадуючи про загублену «серцевій чистоті». З’являється гусар-«хитрун» з похмурою особою, сідає, схрестивши руки на груди, і говорить, що він готовий розстатися з Эдой, корячись боргу й не бажаючи викликати на дочку батьківський гнів. Розлука, звичайно, уб’є його. Напоследок гусар просить про одне нічне побачення в неї кімнаті

Эда смутно почуває нещирість звабника й, пригорнувши до грудей Біблію, викликує спочатку: «Залиш мене, лукавий дух!» - однак незабаром уступає: «Володію ль я сама собою!/ І що я знаю!»

Увечері дівчина коливається й все-таки замикає двері. Завивши волосся й роздягнувшись, вона думає заснути, але не може, дорікає себе за «норовливість» і, нарешті відмикає двері; за дверима вже чекає гусарів

На жаль! дісталася в цю ніч

Йому бажана перемога

Ранком героїня, уражена що свершились, плаче й не слухає клятв гусара

Незабаром, однак, вона прощає спокусника й уже не розстається з ним: «за ним вона, як лань ручна,/Усюди ходить». Під час мирних побачень героїню переслідують передчуття: вона розуміє, що гусар незабаром кине неї. Эда намагається не досаждати гусарові своєї тоскою, але її «тужлива любов» і ніжність уже обтяжує його. На радість гусара, починається російсько-шведська війна, і полк виступає впоход.

Розстаючись із Эдой, гусарові совісно дивитися на неї; вона ж мовчить, не плаче, «мертва особою, мертва душею». У Фінляндії зима. Зів’яла від горя Эда чекає смерті:

Коли, коли зметеш ти, хуртовина,

З особи землі мій легкий слід?

Поема закінчується описом занедбаної могили Эды.

Збережи - » Повести Баратинського «Эда» . З'явився готовий твір.

Повести Баратинського «Эда»

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.