Постать Миклухо-Маклая | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Постать Миклухо-Маклая

Микола Миколайович Миклухо-Маклай - всесвітньо відомий етнограф і мандрівник. У кінці XIX століття він здійснив ряд подорожей до Австралії, Філіппін, Нової Гвінеї, Малакки та Мікронезії. У сучасній Індонезії Миклухо-Маклая вважають національнцм героєм.

Народився Микола Миклухо-Маклай у батьківському маєтку біля Малина на Житомирщині. Освіту здобув у Петербурзі в гімназії та університеті. Звільнений з університету за демократичні подивися, він виїхав до Німеччини. Там отримав філософську освіту в Гейдельберзькому університеті й медичну -в Ієнському та Лейпцизькому університетах. Миклухо-Маклай здійснив ряд подорожей, метою яких було доведення спорідненості людських рас. В1871 році він вийшов на берег Нової Гвінеї, на землі якої з переровами проживши три роки. В особі Миклухо-Маклая папуаси отримали справжнього друга й охоронця. Він перший привіз до Нової Гвінеї вироби з металу ножі, сокири, лопати, а пізніше спровадивши й кіз та бичка. Батько вченого Микола Ілліч був родом із Стародубського повіту на Чернігівщині, працював на залізниці інженером. Патріот свого краю, він читав у рукописах твори Тараса Шевченка, навіть надіслав йому сто п’ятдесят карбованців матеріальної допомоги. За цей вчинок його ледь не віддали до суду, і врятувало лише ті, що лікар написавши довідку про його тяжку хворобу сухоти. Мати походила з польсько-німецької родини.

У родині Миклухо-Маклая з покоління в покоління передавався переказ, що пізніше ліг в основу повісті Миколи Гоголя «Тарас Бульба». Далекий предок по батьківській лінії, Охрім Макуха був одним із курінних отаманів у Війську Запорозькому. Разом із їм воювали троє його синів - Омелько, Хома й Назар. Середній син, Назар, закохався в польську панянку й ставши зрадником, перейшовши набік поляків, що були в оточеній козаками фортеці. Брати Омелько й Хома вночі пробралися у фортецю й викрали Назара, щоб покарати його за зраду. Повертаючись до своїх, козаки натрапили на польську варту. Хома залишився прикривати відхід Омелька, що ніс зв’язаного Назара. Хома в тому бою загинув, а Омелько з братом зумів втекти від переслідувачів. Охрім Макуха власноруч стратив свого сина-відступника. Григорій Ілліч Миклухо-Маклай, рідний дядько славетного мандрівника, навчався й товаришував із Миколою Гоголем. Письменник дуже цікавився сімейними переказами друга й поклав їх в основу одного з найбільш знаменитих своїх творів. Так Охрім Макуха ставши прототипом Тараса Бульби.

Правнук Охріма Степан Макуха отримав від козаків жартівливе прізвисько Махлай - «капловухий», «недотепа». З історії відомо, що козаки, які славилися неабияким почуттям гумору, часто давали один одному прізвиська за принципом «навпаки»: наприклад, сміливець ставав Зайцем, а боягуз - Вовком. Намагаючись зробити своє прізвище по-справжньому благородним, Степан переробив Макуха на Миклуха, а Махлай - на Маклай і ставши писати їх через дефіс. Прізвище прадіда взявши собі й Микола Миколайович, переінакшивши перше слово на Миклухо.

Запорозькі козаки Охрім, Омелько, Хома й Степан Макухи стали гордістю роду Миклухо-Маклаїв. Микола Ілліч постійно тримав у собі на столі малюнок гоголівського Тараса Бульби. Знаменита повість Гоголя була однією з найулюбленіших книг його сина, якові тієї бравий із собою в усі мандри. Таким чином, не випадково Микола Миклухо-Маклай називав собі нащадком запорожців, дуже любив Україну, писав статті на її захист. В особі Миколи Миклухо-Маклая поєдналася дах представників різних національностей. І хіба не є глибоко символічним ті, що саме Україна, з її багатовіковими традиціями толерантності в міжнаціональних стосунках, стала батьківщиною людини, яка вже понад сто років є для світу яскравим уособленням мужності й людського шляхетності?

Збережи - » Постать Миклухо-Маклая . З'явився готовий твір.

Постать Миклухо-Маклая

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.