Порівняльна характеристика Онєгіна і Печоріна | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Порівняльна характеристика Онєгіна і Печоріна

Кидається в очі спорідненість Печоріна і Онєгіна легко пояснити як їх приналежністю до байронічні типу героя, так і їх суспільним становищем. Адже обидва славилися своїми успіхами в петербурзькому світі. Але Шестов не правий, коли стверджує, що Лермонтов не впорався зі своєю творчою завданням, дозволивши Печорину тріумфувати в сучасному житті і не зумівши протиставити йому рівного за силою героя. Адже в передмові до роману поет прямо вказував своїм критикам: «Герой Нашого Часу, панове мої, точно портрет, але не однієї людини: це портрет, складений з пороків усього нашого покоління, у його розвитку … Ви скажете, що моральність від цього не виграє? Вибачте. Досить людей годували солодощами; у них від цього зіпсувався шлунок: потрібні гіркі ліки, їдкі істини.

Але не думайте, проте, після цього, щоб автор цієї книги мав коли-небудь горду мрію стати виправних людських пороків. Боже борони його від такого невігластва! Йому просто було весело малювати сучасної людини, яким він його розуміє і, до його і вашому лихо, занадто часто зустрічав. Буде й того, що хвороба вказана, а як її вилікувати - це вже Бог знає! » Лермонтовський Печорин у хвилину відвертості з самим собою визнає нікчемність прожитого життя: «Пробігаю в пам’яті все моє минуле і запитую себе мимоволі: навіщо я жив? для якої мети я народився? .. А, мабуть, вона існувала, і,, мабуть, було мені призначення висока, тому що я відчуваю в душі моєї сили неосяжні … Але я не вгадав цього призначення, я захопився приманками пристрастей порожніх і невдячних; з горнила їх я вийшов твердий і холодний, як залізо, але втратив навіки запал благородних прагнень, - кращий колір життя. І з тієї пори скільки разів вже я грав роль сокири в руках долі!

Як знаряддя страти, я упадав на голову приречених жертв, часто без злоби, завжди без жалю … Моя любов нікому не принесла щастя, тому що я нічим не жертвував для тих, кого любив: я любив для себе, для власного задоволення; я тільки задовольняв дивну потреба серця, з жадібністю поглинаючи їхні почуття, їх ніжність, їх радощі і страждання - і ніколи не міг насититися ». Він вже куди песимістичніше героїв Байрона, романтизму в ньому майже не залишилося, і невипадково роман Лермонтова став першим власне реалістичним романом у російській літературі. Тут безпосередньо розкривається, внутрішній світ героя, і картина ця безрадісна. Печорін кається лише в тому, що не досягла в житті того, до чого нібито мав покликання, а не в стражданнях, заподіяних своїм жертвам.

Він ніколи б не зміг відповісти так, як відповів Онєгін на гранично щирий лист Тетяни, ніколи би не написав такого листа, яке написав Євген своєї коханої. Пушкінський герой ще цілком у традиціях Байрона шукає в житті ідеал краси і любові, йому відомі духовні боренья. Згадаймо, як Онєгін після того, як Тетяна відкинула його, виявляється «серцем занурена» у «бурю відчуттів». Печоріна ж ніколи не залишають жінки, навпаки, він їх кидає, як сам зізнається, «завжди без жалю». Чому ж Лермонтовський герой залишає у нас набагато більш похмуре відчуття, ніж пушкінський? Причина, думається, в тому, що писалися два романи, по суті, в різні епохи. Пушкін ще пам’ятав «днів Олександрових прекрасний початок» і задумав і багато в чому написав свого «Онєгіна» ще за часів декабристів, до воцаріння Миколи I з його ідеалом поліцейської держави. Лермонтов творив вже після розгрому декабристського руху, в епоху настала реакції. Його герой жив вже не в кінці 1810-х - початку 1820-х років, як Онєгін, а вже в миколаївській Росії, де його здібності не могли бути затребувані в принципі. Можливо, тому Печорин замкнувся у своєму егоїзмі та мізантропії.

Це - останній байронічний герой російської літератури. Романтичні риси в нього поступово вироджуються в майже буржуазний егоїзм. Якщо Онєгіна від такого переродження все-таки врятувала любов до Тетяни, то Печорину так і не довелося зустріти подібну сильну натуру. Княжна Мері і Бела здатні тільки на роль жертви. Романтизм поступово йшов і з життя, і з літератури. Готувався відійти в минуле і байронічний тип героя. На зміну йому повинен був прийти бальзаківський тип молодого циніка і набувача. Печорін ще позбавлений однієї важливої пристрасті - пристрасті до наживи. З додаванням ж її подібні йому герої дуже легко перетворюються на бальзаковских, бо цинізмом Печорін не поступається Растіньяку.

Збережи - » Порівняльна характеристика Онєгіна і Печоріна . З'явився готовий твір.

Порівняльна характеристика Онєгіна і Печоріна

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.