Поезія Асєєва 20-х років | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Поезія Асєєва 20-х років

Романтичним пафосом революційного перетворення реального миру перейнята в 20-е роки й поезія Миколи Асєєва,190 невільна від деяких крайніх захоплень свого часу. А саме, соратник Маяковського й сам лефовец, Асєєв «примірить» спочатку до своєї поезії лефовскую ідею «раціоналізації» людини. Думка про перевагу другою, створеною людиною природи над природою природної, можна сказати, витала в розпеченому повітрі 20-х років. Її програмним вираженням у поезії з’явився вірш Асєєва «Про нього» (1922), де викладався «міф» про перетворення живого солов’я в механічного, тому що перший виявився слабкий, нездатний оспівати « завод, щозачарував» його сталеливарний. Розумні інженери й технологи прийшли на допомогу «бідній» природі й, «розпилявши» живого, але його подобі сконструювали «сталевого», що тільки й може, мов, упоратися із соціальним «замовленням» епохи. Але це майже єдиний приклад беззастережного проходження Асєєвим лефовской програмі. І вже в іншому вірші того ж року («Про звичайний») поет звертається з повними замилування словами до живого солов’я. Окремі образи цього вірша, сам його несамовитий ритм не випадково асоціюються з деякими мотивами східної поезії. Звертаючись до одному з ортодоксальиейших виразників ідеї механизирования майбутнього життя А. Гастеву й називаючи його «Овідієм гірників, шахтарів, слюсарів», Асєєв проте пе ладь доповнити «дзвінкого й сталевого» Гастева ще й природним початком: «Щоб ти зарокотав, як жолоб, від лайливих маевих дощів».

Однак справжнє своє звучання поезія Асєєва 20-х років знайшла у своєрідному ліричному трактуванні романтичного пафосу епохи, протипоставленого безкрилої непівської дійсності, що поет сприйняв болісно й важко («Ліричний відступ», 1924; «Чужа», 1928). Вірш «Час кращих» (1926), написане у зв’язку з раптовою смертю Ф. Дзержинського, з’єднує пафос революційної епохи й волю, думку й почуття, романтику й діловитість. У кутими, розділеними глибокими ритмічними паузами рядках поет дає відчути не тільки напряженнейшее протистояння, з одного боку, ще відсталого, «величезного, нерухливого краю» Росії, а з іншого боку - майже нелюдської волі комуністів, що намагаються, не щадячи сил, своїми плечима «підняти» цю важко піднімальну польову широчінь. Він розкриває їхній зв’язок:

    Умираємо? Ні, не вмираємо - порохом ідемо в тебе, Земля!

Таке «драматизирование» споконвічного пейзажу - нове явище в росіянці поезії

Відчуттям трагічної романтики життя перейняті в 20-е роки кращі асеевские добутку. Такий цикл віршів «Сині гусари» (1925), присвячений пам’яті декабристів. Всі п’ять коротких фрагментів поетичної сюїти стрімко розвивають тему подій столітньої давнини - від таємних зборів змовників до трагічного фіналу. Однак сюжет рухається не описово, його організують елементи саморозкриття героїв, їх уривчасто підслухані поетом репліки, тости й одкровення на дружній гулянці і як їхнє продовження - розмови в сапах на морозних вулицях Петербурга. Словом, те, що випадково виплеснулося в зимовий петербурзький пейзаж і як би назавжди збереглося в хитких обрисах його тіней:

    Тихі гітари, холоньте, тремтячи: Сині гусари під снігом лежать!

Баладний вірш циклу витриманий у рівному ритмі гітарного говору: пружні, тугі рядки квапливо біжать і обриваються трагічною кінцівкою. Кожний рядок як би вихоплює з мороку петербурзької грудневої ночі те один, те інший штрих: «Тіні але Ливарному летять назад. Брови з-під ківера Палацам загрожують».

Асеевский оптимізм 20-х років харчується по перевазі тим романтичним проблиском майбутньогоього, що тільки вузьким променем пронизував ще далеко не світлий, не ідеальний побут дійсності. «Ми живемо ще дуже рано, На самій смужці зорі, Що горить нам через бур’ян, Наше життя й далечінь опромінивши» («Ми живемо», 1928). І все-таки мир уже як би осіянний протягом, що віє із завтра в сьогодні, і вже пробивається комуністична зоря. Звідси відбувається особлива, ранкова свіжість асеевского пейзажу: «Через хмару, через туман, На наскрізному сліпучому вітрі Ми живемо ще дуже рано, На світлі, У росі, Поутру». У сьогоденні поетові симпатично тільки те, що тягнеться, рветься до майбутнього («Вуличні вірші», 1926; «Москворецкие частівки», 1927, і ін.).

Сама поезія для Асєєва не що інше, як засіб наближення цього майбутнього, що пробивається в сьогодення поки що тільки як паросток або проміннячко. Ліричний фейлетон Асєєва, на користь якого поет неодноразово висловлювався, по суті справи була «новим типом ліричного переживання», що відповідає активному вторгненню поета в жизнестроительство. Цей вихід лірики на широкий простір суспільних інтересів сам поет пояснював прагненням злити «свій маленький людський мирок із загальним вибухом, із загальним розливом безлічі хвиль, почуттів, внутрішньої приголомшеності».Така тяга до вірша соціально значимому позначилася па деяких особливостях асеевской поетики. Не тільки «словник кваліфікованого техніка», але й стих знайшов характерну напористість, енергійність. Ще на ранньому шляху своєї творчості, відмовившись від «романтичних скитаний по нетрям мелодизированной символіки», Асєєв активніше, ніж хто-небудь інший, слідом за Маяковським розробляє інтонаційний початок вірша. І розбивку рядків але ударних груп аргументує необхідністю виявити насамперед ораторську домінанту поетичного мовлення

Збережи - » Поезія Асєєва 20-х років . З'явився готовий твір.

Поезія Асєєва 20-х років

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.