Охарактеризуйте «Слово про Ігорів похід» як зразок героїчного епосу українського народу | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

Охарактеризуйте «Слово про Ігорів похід» як зразок героїчного епосу українського народу

Найвидатнішим зразком героїчного епосу українського народу є «Слово про Ігорів похід» невідомого автора. В основу сюжету «Слова…» покладено невдало завершений похід новгород-сіверського князя Ігоря Святославича в союзі з його братом Всеволодом, сином Володимиром і племінником Святославом на степових кочівників-половців.

Похід відбувся навесні 1185 року. Розвідники, які були вислані вперед, сповістили, що становище для руського війська несприятливе. Але відступити перед небезпекою руським князям здавалося ганебним. «Якщо так вернутися, не бившись, сором буде нам гірше смерті»,— сказав Ігор. У п’ятницю вранці 10 травня 1185 року Ігорева дружина зустрілася з половцями. Перший бій був успішний. Та в суботу на світанку половці обступили руських, «мов дрімучий бір». Ні велика мужність Ігоревого брата Всеволода, ні хоробрість самого Ігоря, ні відвага його дружинників не врятували від страшної поразки. Небагато залишилося живих з Ігоревого війська, сам князь потрапив у половецький полон. Пізніше Ігорю вдалося втекти і він не раз відплачував за свою поразку успішними походами на половців.

Темою «Слова…» у вузькому розумінні є зображення в епічній формі невдалого походу князя Ігоря проти половців. Але ця тема для автора є прелюдією і складовою частиною значно ширшої, проблемнішої теми. Це — історична доля Руської землі, її минуле, сучасне і майбутнє. Отже, «Слово…» — це роздуми над долею рідної землі.

Висування образу Руської землі на перший план у творі зумовлене ідейним задумом автора — утверджувати її єдність перед обличчям смертельної загрози з боку степових кочівників. Руська земля постає у творі як єдиний живий і складний організм. Руська земля — це сповнені турбот, радощів і горя, тривог і мужності люди, які живуть у містах і селах від Білого до Чорного морів, від Карпат до Волги. Неоднакові були їхні класові інтереси, але в часи боротьби проти чужоземних загарбників кращі представники панівного класу об’єднувалися з усім народом в єдиному героїчному почутті патріотизму і разом ішли проти ворогів. Саме про цю єдність інтересів і мріяв автор «Слова про Ігорів похід», щирий патріот своєї батьківщини. До цього єднання він закликав, хоч воно в період феодальної роздробленості було недосяжним ідеалом.

Висновок. «Слово про Ігорів похід» не тільки найвидатніша пам’ятка давньоруської літератури, але й зразок героїчного епосу народу. Невеликою за обсягом є ця героїчна поема, але з її сторінок постає яскрава і велична картина життя Київської Русі XII століття. З рядків поеми постають образи численних руських князів з їхніми доблестями і вадами, в їхніх складних взаємовідносинах між собою та іноземними сусідами, вимальовується образ Руси-України. Невідомий автор «Слова…» закликає берегти її, любити, примножувати її багатства. І образ Руси-України, і образи князів, і узагальнений образ Ярославни, який піднімається до рівня образу матері-вітчизни, тісно пов’язані з основною ідеєю твору — заклику до єднання, любові до рідної землі.

Опорні слова й поняття: історична основа твору, провідна ідея, ідейний задум, ідеал, патріотизм, узагальнені образи, образ рідної землі.

План відповіді

. Зародження й виникнення народної драми.

. Основні теми та форми шкільноїдрами.

. Сюжет інтермедій.

. Вертеп як різновид лялькового театру.

. Спільне й відмінне вертепу

Збережи - » Охарактеризуйте «Слово про Ігорів похід» як зразок героїчного епосу українського народу . З'явився готовий твір.

Охарактеризуйте «Слово про Ігорів похід» як зразок героїчного епосу українського народу

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.