«Овід» безсмертний роман про героїв | Довідник школяра – кращі шкільні уроки по всім предметам

«Овід» безсмертний роман про героїв

До безсмертним романам про героїв і мучеників революційних рухів належить також «Овід» (1897) англійської письменниці Етель Ліліан Войнич (1864-1960). Перекладений 3. А. Венгерової в 1898 році, через кілька місяців після виходу в оригіналі, він відразу ж завоював величезну популярність. За словами старого комуніста, письменника П. А. Бляхііа, роман «Овід» зіграв помітну роль у формуванні революційної свідомості передових робітників Росії і широко використовувався більшовицьким підпіллям з метою агітації і пропаганди “. У тій же книзі, звідки взята ця витримка, зібрані численні свідоцтва про надихаючим впливі «Овода» на видних російських революціонерів-підпільників, героїв громадянської та Великої Вітчизняної воєн.

Любов до «Овода» переходить з покоління в покоління - від Свердлова та Калініна до Миколи Островського і Гайдару, від Зої Космодем’янської та Олексія Маресьєва до комсомольців наших днів. Незважаючи на те що сама Войнич вважала, що цей роман не годиться для підлітків, найбільший успіх він завоював як раз серед молодих читачів і понині залишається однією з найбільш дієвих та облагороджувальних юні душі книг. Сюжет роману пов’язані з діяльністю таємної революційної організації «Молода Італія». Дія відбувається в 30-40-х роках XIX століття, коли молоді республіканці, що надихаються Джузеппе Мадзіні, почали боротьбу за єдність і незалежність Італії.

Пропаганда визвольних ідей поєднувалася з підготовкою збройних виступів проти австрійського панування. Артур Бертон і його товариші по революційній боротьбі - особи вигадані, хоча у всіх відносинах типові для передової італійської інтелігенції першого періоду Рісорджіменто. Щоб краще вивчити історичний матеріал, письменниця відвідала Італію. Фон, на якому розгортається дія, показаний правдиво, але лаконічно. Вся увага зосереджена на героїчному характері революціонера-формуванні його особистості в найжорстокіших життєвих випробуваннях, які перетворили наївного, екзальтованого студента Артура Бертона на суворого, нещадного Овода, що вміє відстоювати свої. Вистраждані переконання і словом і ділом, і пером і мечем. Вороги Овода - не тільки поневолювачі Італії австрійці, але і церковники, бо революція і релігія несумісні. Бунтівники-богоборця Овода протистоїть його батько - кардинал Монтанеллі, прекраснодушний альтруїст, щиро переконаний у тому, що, служачи церкви, він творить добро.

Але помилкові ідеї, в які б чистий одяг вони не наділялися, стають знаряддям зла. Поєдинок двох воль, двох сил, двох світоглядів закінчується перемогою Овода. Стоїчно перенісши і фізичні та духовні тортури, він до останнього подиху залишається непримиренним борцем і навіть на краю могили знущається над своїми катами. Смерть Овода звільняє Монтанеллі від ілюзій. Він з жахом усвідомлює, що служив фальшивої святині, і відрікається від віри.

Справжня свобода видобувається не смиренно, а боротьбою. Ця думка проходить червоною ниткою через весь роман. Письменниця стверджує ідею неминучого торжества сил прогресу над силами реакції, яких би це не коштувало жертв. Овід-один із найяскравіших образів революціонера у світовій літературі, А роман у цілому - одне з кращих антирелігійних творів, які зберігали в повній мірі свою викривальну силу. Критики давно вже помітили, що в Оводі є багато спільного з Рахметова з «Що робити?» Чернишевського і з героями-народовольцями Степняка-Кравчинського. І це, як з’ясувалося, не випадкові збіги.

Етель Ліліан Войнич, Дочка професора математики Джорджа Буля, в юності захоплювалася соціалістичними ідеями і потрапила в середу російських політичних емігрантів. Велику роль в її житті і духовному становленні відіграла дружба з революціонером-народником Стелняком-Кравчинського. Більше двох років вона прожила потім у Росії, вивчила російську мову, виконувала доручення своїх друзів-революціонерів, носила передачі політичним в’язням, провозили через кордон прокламації. Повернувшись до Англії, вона співпрацювала в емігрантському журналі «Вільна Росія», перекладала на англійську мову казки Салтикова-Щедріна, розповіді Гарше-ну, вірші Шевченка. З польським революціонером Вільфрідом Войнич, чиє прізвище вона пізніше прийняла, молода англійка познайомилася в будинку Степняка. «Овід» зробив її відомою письменницею.

Надалі Войнич написала ще чотири романи; з них «Перерване дружба» (1910) і «Скинь взуття своє» (1945) сюжетно пов’язані з «Оводом» (у першому розповідається про життя Овода в Південній Америці, в другому - про його англійських предків по материнській лінії ), але в історію літератури вона увійшла як автор одного великого твору.

«Овід» витримав понад сто видань на багатьох мовах, зайняв міцне місце на екрані, драматичної і оперній сцені. Життю і творчості Е. Л. Войнич присвячені новаторські дослідження Євгенії Таратути: Етель Ліліан Войнич. Зібравши величезний документальний матеріал, Е. А, Таратута вичерпно відповіла на питання: «Як же була створена книга, полум’я якої вже понад півстоліття запалює серця людей?», «Чому роман про італійських революціонерів, створений англійської письменницею, знайшов свою батьківщину в Росії? ».

Збережи - » «Овід» безсмертний роман про героїв . З'явився готовий твір.

«Овід» безсмертний роман про героїв

Шкільні предмети. Шкільна фізика. Уроки з англійської, французької, німецької мов.